FANDOMAlp – potwór występujący w Wiedźmin oraz Wiedźmin 3: Krew i Wino. Alpy to rodzaj tak zwanego wampira rozumnego. Zwykle przybiera postać urodziwej, ludzkiej kobiety. Podobnie jak mula oraz bruxa posiada inteligencję, obchodzi się łagodnie z ofiarami oraz może wychodzić na słońce. Poprzez wiele podobieństw pomiędzy tymi gatunkami często były one ze sobą mylone. Zazwyczaj ma rude, rzadziej czarne lub białe włosy. Potrafi przybrać postać jednakowo ludzką, jak i psa lub kota. Atakuje w nocy, a najsilniejsza są podczas pełni księżyca. Wstrzykują ofierze usypiającą substancję, która powoduje koszmary, a sam wampir wysysa z niej w tym czasie krew, przez co zwane są czasem zmorą. Alp porusza się bezszelestnie i zwykle atakuje z zaskoczenia. Zdarza się, że uwodzą mężczyzn pod postacią kobiety, co przypomina trochę sukkuba. Żywią odrazę do młodych dziewic.

Wiedźmin Edytuj

Alp występuje w postaci bladej, demonicznej kobiety. Za swe siedziby obiera głównie grobowce, jaskinie oraz opuszczone domostwa. Poruszając się bezszelestnie, stara się zajść swoją ofiarę od tyłu.

Wpis w bestiariuszu Edytuj

Na temat alpów krąży mnóstwo mitów i nieprawdziwych stwierdzeń. Ludzie utrzymują, że wampir ten potrafi zamienić się w czarnego psa lub jadowitą ropuchę. Mylą go z sukubem, przypisując mu rozwiązłość i skłonność do uwodzenia przystojnych młodzieńców. Podania mówią o urodzie alpów, ich pięknym i uwodzicielskim głosie tudzież o odrazie, jaką żywią wobec dziewic. Wiadomo ponad wszelką wątpliwość, że wampiry te poruszają się bezszelestnie i atakują znienacka, a ich ofiara rzadko ma szansę wydać choćby okrzyk przerażenia.

Wiedźmin 3: Krew i wino Edytuj

Alpy w Toussaint najczęściej są spotykane w starych ruinach i spustoszonych lasach, gdzie ryzyko ich wykrycia jest znacznie mniejsze. Niektóre Alpy żyją również wśród ludzi, kamuflując się zazwyczaj za pomocą magicznych maści. Często można je też spotkać w nocy pod postacią zakapturzonych kobiet. Są mniej niebezpieczne od brux, co nie znaczy, że są niegroźne. W walce są bardzo szybkie i wytrzymałe (nawet jak na wampira), zręcznie unikają ciosów, skaczą na dalekie odległości, potrafią stać się niewidzialne, wyssać krew przeciwnika, oraz powalić go za pomocą krzyku o wysokiej częstotliwości. Są podatne na znak Yrden, czarną krew, olej przeciw wampirom i księżycowy pył.

Wpis w bestiariuszu Edytuj

Wyglądało jak bruxa, choć bruxą nie było...

- fragment rozmowy sołtysa wsi Sokołowo z wiedźminem.

Alp to wampir, z wyglądu przypominający bruxę. Przez niektórych zwany jest zmorą, a nazwa ta dobrze doń pasuje, albowiem jak zmora nawiedza ludzi. Występuje pod postacią kobiety, ale potrafią przybierać też kształty zwierząt. Alpy grasują zwykle w pobliżu wsi. Atakują nocą. Wielką aktywność wykazują w czasie pełni księżyca. Zdarza się, iż człek kładzie się spać, a rankiem znajdują go białego jak śnieg, bez kropli krwi w żyłach. Ślina alpa ma działanie usypiające i ściąga na śpiącego koszmary.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Kim jesteś? Myślę, że mulą albo alpem. Zwyczajny wampir nie wyszedłby na słońce.
Ostatnie życzenie

Z tego, co mi wiadomo, nie kaleczą też w tak straszny sposób alp, katakan, mula, bruxa ani nosferat. Dość brutalnie ze zwłokami ofiar obchodzą się natomiast fleder i ekimma.
Chrzest ognia

Nie dziwota, że nie słyszał kroków, tym, kto stanął tuż za jego ramieniem, był alp, wysoki, ciemnoskóry, o włosach białych jak śnieg i spiczastych uszach. Alpy poruszały się bez szelestu, nie można było ich usłyszeć.
Narrenturm


Dane z innych żródeł Edytuj

  • Gra Wyobraźni
    Alp.jpg

    Alp w Grze Wyobraźni.

Wampir wyższy, nazywany też zmorą. Zazwyczaj występuje pod postacią ludzkiej kobiety- szczupłej i bladej. Żeruje w okolicach wiejskich. Aktywny jest tylko nocą, a atakuje podczas pełni księżyca. Wówczas to- pod postacią kota albo psa- porywa z obejść kury i mniejsze zwierzęta, takie jak jagniątka albo prosięta. Zakrada się też do chałup, wysysając ze śpiących ludzi krew. Aby wcześnie się nie obudzili, gryzie ich, jednocześnie wstrzykując usypiającą substancję, której ubocznym skutkiem są koszmarne sny i uczucia duszności.

Galeria Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki