FANDOM


Wiedźmin Edytuj

Na temat alpów krąży mnóstwo mitów i nieprawdziwych stwierdzeń. Ludzie utrzymują, że wampir ten potrafi zamienić się w czarnego psa lub jadowitą ropuchę. Mylą go z sukubem, przypisując mu rozwiązłość i skłonność do uwodzenia przystojnych młodzieńców. Podania mówią o urodzie alpów, ich pięknym i uwodzicielskim głosie tudzież o odrazie, jaką żywią wobec dziewic. Wiadomo ponad wszelką wątpliwość, że wampiry te poruszają się bezszelestnie i atakują znienacka, a ich ofiara rzadko ma szansę wydać choćby okrzyk przerażenia.

Wiedźmin 3: Krew i Wino Edytuj

Wyglądało to jak bruxa, choć bruxą nie było...
– fragment rozmowy sołtysa wsi Sokołowo z wiedźminem

Alp to wampir, z wyglądu przypominający bruxę. Przez niektórych zwany jest zmorą, a nazwa ta dobrze doń pasuje, albowiem jak zmora nawiedza ludzi. Występuje pod postacią kobiety, ale potrafi przybierać też kształty zwierząt. Alpy grasują zwykle w pobliżu wsi. Atakują nocą. Wielką aktywność wykazują w czasie pełni księżyca. Zdarza się, iż człek kładzie się spać, a rankiem znajdują go białego jak śnieg bez kropli krwi w żyłach. Ślina alpa ma działanie usypiające i ściąga na śpiącego koszmary.

W czasie walki alpy wykazują się nadludzką szybkością i niezwykłą, nawet jak na wampiry, wytrzymałością. Ciosy zadawane mieczem muszą być precyzyjne, ponieważ alpy do perfekcji opanowały sztukę uników. Zaleca się stosowanie Yrden, który osłabia obronę alpa. Innym sposobem jest zażycie eliksiru Czarna Krew, gdyż alpy przysysają się do ofiary i piją z niej krew, pozbawiając ją sił i odzyskując własne siły.

Alpy nie potrafią stawać się niewidzialne, czym różnią się od brux, jednak podobnie jak bruxy, potrafią wydać piszczący dźwięk, którego fala uderzeniowa może obezwładnić. Ich największym atutem jest zwinność, a ich skoki zdają się przeczyć prawu grawitacji. W ludzkiej postaci łatwo wtapiają się w ludzką społeczność, czym stwarzają ogromne zagrożenie.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Kim jesteś? Myślę, że mulą albo alpem. Zwyczajny wampir nie wyszedłby na słońce.

Ostatnie życzenie

Z tego, co mi wiadomo, nie kaleczą też w tak straszny sposób alp, katakan, mula, bruxa ani nosferat. Dość brutalnie ze zwłokami ofiar obchodzą się natomiast fleder i ekimma.

Chrzest ognia

Nie dziwota, że nie słyszał kroków, tym, kto stanął tuż za jego ramieniem, był alp, wysoki, ciemnoskóry, o włosach białych jak śnieg i spiczastych uszach. Alpy poruszały się bez szelestu, nie można było ich usłyszeć.

Narrenturm