FANDOMPropozycja herbu Angrenu
herb nieoficjalny

Hrb unof Angren

Angren - kraina leżąca nad prawym brzegiem rzeki Jarugi, na wschód od ujścia Iny. Na północy krainy wznosi się masyw gór Mahakamu, na południe zaś znajduje się depresja Ysgith, a za Jarugą Zarzecze. Na wschód poprzez przełęcz Klamat można dostać się do Caed Dhu. Na zachód jest Sodden. W Angrenie w okolicach Czerwonej Bindugi miała miejsce Bitwa o most na Jarudze. Bogactwem naturalnym Angrenu są potężne bory, będące źródłem drewna, które później jest spławiane w dół Jarugi. Kraina pod berłem Temerii. Potem ponownie pod panowaniem Nilfgaardu.

Dane z książek SapkowskiegoEdytuj

- Bliżej niż stolica Nilfgaardu. Dokładnie rzecz biorąc, całkiem blisko. W Angrenie. Na tym brzegu Jarugi. Mówię o druidzkim kręgu, mającym swą siedzibę w borach na Caed Dhu.
Chrzest ognia

Wiedźmin Geralt - zaczął bajarz - razem ze swą nową kompanią ruszył na Angren, gdzie bagna i bory. Wonczas były tam bory, ho, ho, nie to, co nynie, nynie nie masz już takich borów, w Brokilonie chyba... Drużyna powędrowała na wschód, w górę Jarugi, w stronę uroczysk Czarnego Lasu.
Chrzest ognia

Przez Angren na wschód, ku Caed Dhu.
Chrzest ognia

Podróżowali przez porośnięty dzikim borem, praktycznie bezludny i strategicznie mało ważny kraj, nie mogący nęcić najezdników. Chociaż do Nilfgaardu było blisko, a od ziem cesarskich oddzielała ich tylko płań Wielkiej Jarugi, była to rubież niełatwa do pokonania. Tym większe było ich zaskoczenie.
Wojna objawiła się w sposób mniej spektakularny, niż w Brugge i Sodden, gdzie nocami horyzont jaśniał od łun, a za dnia słupy czarnego dymu przekreślały błękit. Tu, w Angrenie, nie było tak widowiskowo.

Chrzest ognia

Drwale rąbią las, jak gdyby nigdy nic. Słyszycie?
- Może to nie drwale - zastanowił się Cahir. - Może to też wojsko? Jakieś saperskie roboty?
- Nie, to drwale - stwierdził Regis. - Najwyraźniej nic nie jest w stanie przerwać eksploatacji angreńskiego złota.
- Jakiego złota?
- Przyjrzyjcie się tym drzewom - wampir po raz kolejny przybrał pełen wyższości ton wszystkowiedzącego mędrca pouczającego maluczkich i nierozgarniętych. Ton taki zdarzało mu się przybierać dość często, co trochę Geralta złościło.
- Te drzewa - powtórzył Regis - to cedry, jawory i sosny angrenskie. Bardzo cenny materiał. Wszędzie są tu bindugi, z których spławia się pnie w dół rzeki. Wszędzie są wyręby, a topory stukają dzień i noc.

Chrzest ognia

Skrzyknąwszy pod swój sztandar grzeczny komunik ocalałego lyrijskiego wojska i zaciągnąwszy kogo się da, w tym najemników i zwyczajnych bandytów, waleczna Meve podjęła z Nilfgaardem partyzancką wojnę. A do takiej gerylasówki dziki Angren idealnie się nadawał - już to by z zasadzki uderzyć, już to by utaić się gdzie w chaszczach jakich, bo w Angrenie chaszczów dostatek, prawdę rzekłszy, prócz chaszczów nie masz w onej krainie niczego, co warte wymienienia.
Wieża Jaskółki


Ciekawostki i inne informacje:Edytuj

  • Jak podaje Wikipedia, Angren to miasto w Uzbekistanie, założone w 1941 podczas sowieckiej industrializacji jako stolica Angreńskiego Zagłębia Węglowego,
  • w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN hasło "Angren" jest następnym zaraz po "Angoulême"!;

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki