Fandom

Wiedźmińska Wiki

Angren

3737stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.


Propozycja herbu Angrenu
herb nieoficjalny

Nieoficjalny herb Angrenu

Angren - kraina leżąca nad prawym brzegiem rzeki Jarugi, na wschód od ujścia Iny. Na północy krainy wznosi się masyw gór Mahakamu, na południe zaś znajduje się depresja Ysgith, a za Jarugą Zarzecze. Na wschód poprzez przełęcz Klamat można dostać się do Caed Dhu. Na zachód jest Sodden. W Angrenie w okolicach Czerwonej Bindugi miała miejsce Bitwa o most na Jarudze. Bogactwem naturalnym Angrenu są potężne bory, będące źródłem drewna, które później jest spławiane w dół Jarugi. Kraina pod berłem Temerii. Potem ponownie pod panowaniem Nilfgaardu.

Dane z książek SapkowskiegoEdytuj

- Bliżej niż stolica Nilfgaardu. Dokładnie rzecz biorąc, całkiem blisko. W Angrenie. Na tym brzegu Jarugi. Mówię o druidzkim kręgu, mającym swą siedzibę w borach na Caed Dhu.
Chrzest ognia

Wiedźmin Geralt - zaczął bajarz - razem ze swą nową kompanią ruszył na Angren, gdzie bagna i bory. Wonczas były tam bory, ho, ho, nie to, co nynie, nynie nie masz już takich borów, w Brokilonie chyba... Drużyna powędrowała na wschód, w górę Jarugi, w stronę uroczysk Czarnego Lasu.
Chrzest ognia

Przez Angren na wschód, ku Caed Dhu.
Chrzest ognia

Podróżowali przez porośnięty dzikim borem, praktycznie bezludny i strategicznie mało ważny kraj, nie mogący nęcić najezdników. Chociaż do Nilfgaardu było blisko, a od ziem cesarskich oddzielała ich tylko płań Wielkiej Jarugi, była to rubież niełatwa do pokonania. Tym większe było ich zaskoczenie.
Wojna objawiła się w sposób mniej spektakularny, niż w Brugge i Sodden, gdzie nocami horyzont jaśniał od łun, a za dnia słupy czarnego dymu przekreślały błękit. Tu, w Angrenie, nie było tak widowiskowo.

Chrzest ognia

Drwale rąbią las, jak gdyby nigdy nic. Słyszycie?
- Może to nie drwale - zastanowił się Cahir. - Może to też wojsko? Jakieś saperskie roboty?
- Nie, to drwale - stwierdził Regis. - Najwyraźniej nic nie jest w stanie przerwać eksploatacji angreńskiego złota.
- Jakiego złota?
- Przyjrzyjcie się tym drzewom - wampir po raz kolejny przybrał pełen wyższości ton wszystkowiedzącego mędrca pouczającego maluczkich i nierozgarniętych. Ton taki zdarzało mu się przybierać dość często, co trochę Geralta złościło.
- Te drzewa - powtórzył Regis - to cedry, jawory i sosny angrenskie. Bardzo cenny materiał. Wszędzie są tu bindugi, z których spławia się pnie w dół rzeki. Wszędzie są wyręby, a topory stukają dzień i noc.

Chrzest ognia

Skrzyknąwszy pod swój sztandar grzeczny komunik ocalałego lyrijskiego wojska i zaciągnąwszy kogo się da, w tym najemników i zwyczajnych bandytów, waleczna Meve podjęła z Nilfgaardem partyzancką wojnę. A do takiej gerylasówki dziki Angren idealnie się nadawał - już to by z zasadzki uderzyć, już to by utaić się gdzie w chaszczach jakich, bo w Angrenie chaszczów dostatek, prawdę rzekłszy, prócz chaszczów nie masz w onej krainie niczego, co warte wymienienia.
Wieża Jaskółki


Ciekawostki i inne informacje:Edytuj

  • Jak podaje Wikipedia, Angren to miasto w Uzbekistanie, założone w 1941 podczas sowieckiej industrializacji jako stolica Angreńskiego Zagłębia Węglowego,
  • w Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN hasło "Angren" jest następnym zaraz po "Angoulême"!;

Więcej w Fandom

Losowa wiki