FANDOM


Archespor – drapieżna roślina, za dnia skryta pod powierzchnią ziemi, nocą zaś wychodząca z ukrycia i atakująca każde żywe stworzenie, groźniejsza odmiana echinopsa.

Według legend, archespory rosną zawsze tam, gdzie doszło do straszliwej zbrodni, w praktyce występują głównie na obszarach podmokłych. Ich zarodniki roznosi też wiatr. Nierzadko zakopują się w ziemi, po czym wyskakują na nieszczęsną ofiarę. Strzelają trującymi kolcami. Można je pokonać, używając stylu silnego, srebrnego miecza oraz znaku Igni. Bardzo przydatny w walce z archesporem jest też olej Argentia. Na archesporze widać ciało ludzkie, co nawiązuje do legend o tych stworzeniach.

Wiedźmin Edytuj

Wpis o nich pojawia się po przeczytaniu książki "O przekleństwach i przeklętych" dostępnej do zakupienia w rozdziale II i III albo do wzięcia z komnaty w tajnej bazie Salamandry, w której Geralt pojawia się podczas wykonywania zadania "Bez przebaczenia".

Pierwszą walkę z archesporem mamy okazję stoczyć w Akcie II na Bagnach. pojawiają się one też w dodatku "Cena neutralności", gdzi okazuje się że wiatr przywiał zarodniki archesporów do Kaer Moren i wiedźmini muszą zająć się wytępieniem ich.

Wpis w bestiariuszu: Edytuj

Występowanie: archespory wyrastają w miejscu, gdzie popełniona została szczególnie okrutna zbrodnia, lub na mogile ofiary takiej zbrodni.

  • Odporności: są niewrażliwe na wszelkie efekty oddziałujące na umysł (Strach, Ogłuszenie, Aksji); nie czują bólu i nie da się ich zatruć, oślepić, powalić lub wykrwawić.
  • Podatności: są wrażliwe na srebro i bardzo podatne na próby podpalenia.
  • Taktyka: archespory wystrzeliwują zatrute kolce.
  • Alchemia: soki archespora i zarodniki.
  • Opis dodatkowy: Niektóre zbrodnie są tak potworne, że wywołują zgrozę wśród ludzi i obrażają bogów. Zła wola zbrodniarza i potworność jego czynu mają moc klątwy, która powołuje do życia archespora. Bestia z nienawiścią atakuje niewinne istoty, mszcząc się na nich dopóty, dopóki sprawiedliwości nie stanie się zadość.

Wiedźmin 3: Krew i Wino Edytuj

Archespore and Geralt of Rivia

Geralt walczący z archesporem

W drugim dodatku do gry Wiedźmin 3:Dziki Gon, archespory występują w Toussaint, a konkretnie w środkach zapuszczonych puszczy lub w niektórych ogrodach. Na archespory najlepiej spisuję się Znak Igni, Znak Aard i oczywiście Olej przeciw przeklętym. Można je także łatwo pokonać, niszcząc ich pączki, które archespory wytwarzają atakując nimi Geralta. Występują 4 odmiany tych roślin: archespory osowate, czyli żółte – rzadka odmiana wyhodowana przez czarodziejów z Ban Ard, najmniej jadowite czyli brązowe, zielone oraz najgroźniejsze – fioletowe.

Wpis w bestiariuszu: Edytuj

Wygląda mi to na kwiatek. Bardzo obrzydliwy kwiatek.
– Blasco Tennerbe, ostatnie słowa

Archespory wyglądają jak olbrzymi, niezbyt estetyczny kwiat, a w dodatku mają cechy wrednej, krwiożerczej rosiczki. Są jednak znacznie bardziej niebezpieczne niż nawet bardzo duża rosiczka – specyficzny wygląd czyni je praktycznie niewidocznymi pośród reszty roślin, a kiedy nieuważna ofiara się do nich zbliży, często jest już zbyt późno na ucieczkę.

Wedle popularnego wierzenia, archespory to przeklęte rośliny, które wyrastają w ziemi użyźnionej krwią umierających. Kwitną wszędzie tam, gdzie w przeszłości doszło do pogromów, krwawych rytuałów i okrutnych mordów. Opisano dotychczas cztery rodzaje archesporów, które różnią się między sobą barwą. Można więc spotkać archespory: brązowe (najmniej jadowite), zielone oraz fioletowe (najgroźniejsze). Rzadką odmianą, wyhodowaną ponoć przez czarodziejów z Ban Ard, są archespory żółte, które siłą odpowiadają kuzynom o zielonym zabarwieniu.

Cztery główne rodzaje archesporów rozróżnić można po kolorach, a są to: brązowy, zielony, żółty i fioletowy. Szczególnie należy uważać na te fioletowe, gdyż są one najbardziej niebezpieczne. Bez względu jednak na kolor, wszystkie posługują się podobnymi metodami walki: atakują za pomocą potężnych, przypominających paszczę liści kwiatu. Jeżeli ofiara jest zbyt daleko, potrafią również plunąć żrącym kwasem, który przy najmniejszym nawet zetknięciu ze skórą może wywołać reakcję podobną do ostrego zatrucia.

Podobnie jak inne rośliny, wszystkie archespory są bardzo wrażliwe na ogień, który jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z nimi. Dobrze działa również srebro oraz wszelkiego rodzaju fale uderzeniowe. Archespory nie lubią ostrych drgań, na które reagują natychmiastową ucieczką pod ziemię. Z racji ich specyficznego pochodzenia, pomóc może również olej przeciwko przeklętym.

Galeria Edytuj