Fandom

Wiedźmińska Wiki

Baba cmentarna

3742strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze2 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.


Baba cmentarna - demon, trupojad. Przypomina starą i zdeformowaną kobietę. Występuje prawie wyłącznie w pobliżu nekropolii i pobojowisk. Baba żywi się głównie ludzkim ścierwem, w szczególności - zgniłym szpikiem, który wylizuje z kości za pomocą długiego, chwytnego języka. W przeciwieństwie do ghuli, które po najedzeniu się odchodzą, baby zaczynają zabijać ludzi. Następnie grzebią ich i czekają, aż zaczną się rozkładać.

"Jednego ludzie mogliby się nauczyć od gnomów: kremowania zwłok. Przecież zakopywanie trupów pod wsią to jakby potwory do domu zapraszać! Pół biedy, jak truchło wywęszą ghule - nażrą się i pójdą dalej. Ale nie daj bóg koło żałobnika zalęgnie się baba cmentarna i nieszczęście gotowe." - Jacques de Villepin, Akademia Oxenfurcka.

Ze "Słowiańskiego Bestiariusza" Edytuj

Cmentarna baba - była demonem snującym się nocą w okolicach cmentarzy. Rozgrzebywała groby i rozrzucała kości, zaś napotkanych ludzi łapała w swoje uzbrojone w pazury łapy i próbowała zaciągnąć pomiędzy mogiły. W średniowieczu cmentarze zakładano przy kościołach i kaplicach, często w samym centrum miasta. Płytkich grobów nie oznakowywano, zaś kwatery często zmieniały "lokatorów". Porośnięty drzewami i krzewami obszar stanowił dla miejskiej biedoty przytułek, toaletę i noclegownię w jednym, dlatego kręcenie się nocą przy cmentarzu nigdy nie należało do rozsądnych zajęć, nawet gdy nie mieszkała tam cmentarna baba.
1508587 320624301477760 6132256245688562427 n.jpg

Baba cmentarna w Słowiańskim Bestiariuszu

Więcej w Fandom

Losowa wiki