Fandom

Wiedźmińska Wiki

Ban Ard

3739stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Place Ban Ard.png

Położenie Ban Ard na mapie świata

Ban Ard - miasto położone w Królestwie Kaedwen, znajduje się tam sławna męska szkoła czarodziejów.

Gra WiedźminEdytuj

Uwaga! Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

W Akcie II dowiadujemy się od Golana Vivaldiego (jeśli powiemy mu że jest niewinny), że Azar Javed był uczniem w akademii czarodziejów w Ban Ard ale został wydalony za rzeczy, które nawet magikom wydawały się odrażające.

Wiedźmin 3: Dziki Gon Edytuj

Kaedwen w raz z Ban Ard dostaje się pod berło Radowida V. Więc prawdopodobne jest iż szkoła zostaje zamknięta na wskutek polowania na czarownice.

Znani czarodzieje z Ban Ard Edytuj

 • Abelard z Hagge - czarodziej ochraniający króla Demawenda podczas jego rejsu.
 • Detmold - czarodziej, doradca króla Henselta
 • Bras - najlepszy miecznik wśród czarodziejów (możemy spotkać go w Loc Muinne)
 • Azar Javed (wydalony) - czarodziej-renegat, główny antagonista gry Wiedźmin
 • Marcellus - czarodziej, dziekan szkoły
 • Jochen Brandt - czarodziej, specjalista od gatunków postkoniunkcyjnych
 • Janne - młody czarodziej, badał miejsca, gdzie w przeszłości otworzyło się przejście między światami

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Dotyczące opisu:

Przypomnijcie sobie burgrabię z Ban Ard. Był półelfem, a nawoływał do pokoju i współpracy. Zginął od skrytobójczej strzały.
Krew elfów

Pancerni z Ban Ard kłusowali po polu, wzbijając tumany pyłu. Upał był straszliwy.
Czas pogardy

- To fakt - przyznała spokojnie Margarita Laux-Antille. - Stale porównuję wyniki adeptek Aretuzy z efektami pracy chłopców ze szkoły w Ban Ard, a porównanie wypada nieodmiennie na korzyść dziewcząt. Magia to cierpliwość, delikatność, inteligencja, rozwaga, wytrwałość, także pokorne, lecz spokojne znoszenie porażek i niepowodzeń. Mężczyzn gubi ambicja. Oni zawsze chcą tego, o czym wiedzą, że to niemożliwe i nieosiągalne. A możliwego nie zauważają.
Chrzest ognia

Dotyczące lokalizacji:

Udało mi się ustalić tylko, że studiował dwa lata w szkole czarodziejów w Ban Ard. Wywalili go stamtąd, przyłapawszy na drobnych kradzieżach. Pod szkołą, jak zwykle, czekali werbownicy z kaedweńskiego wywiadu. Rience dał się zwerbować. Co robił dla wywiadu Kaedwen, nie udało mi się ustalić. Ale odrzuty ze szkoły czarodziejów zwykle szkoli się na morderców. Pasuje?
Czas pogardy


CiekawostkiEdytuj

 • W Ban Ard pobierał nauki Rience (został wydalony za liczne kradzieże), jeden z głównych antagonistów w cyklu o wiedźminie Geralcie z Rivii
 • Pancerni żołnierze z tego miasta wchodzili w skład armii Kaedwen
 • Absolwenci szkoły w Ban Ard uchodzą w opinii czarodziejek za mniej zdolnych od absolwentek Aretuzy
 • W Ban Ard pobierał nauki Azar Javed, bardzo potężny czarodziej i jeden z głównych antagonistów w grze komputerowej Wiedźmin. Został jednak wydalony z akademii za łamanie praw. Podobno tak "pochłonęła" go magia, że to co zaczął wyprawiać z nią nawet czarodziejom wydawało się odrażające.
 • Wyżej urodzonym adeptom, którym udawało się przebrnąć przez egzaminy, i dopiero po jakimś czasie okazywało się, że nie nadają się na czarodziejów (z powodu lenistwa lub niskiej inteligencji), powierzano stanowiska w dyplomacji, armii, flocie, policji, a najgłupszym w polityce.

Obrazy związane z Ban ArdEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki