Fandom

Wiedźmińska Wiki

Birna

3828stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze2 Udostępnij


Birna Tuirseach – żona króla Brana i matka Svanrige Tuirseach. Królowa Skellige (również Królowa wdowa i/lub Królowa matka) Pani na An Skellig oraz matrona klanu Tuirseach.

Wiedźmin 3: Dziki Gon Edytuj

Birna odgrywa ważną role przy wydarzeniach przy elekcji na Skellige. Spiskuje, by umożliwić swojemu synowi zdobycie tronu królestwa – robi to przez usunięcie innych pretendentów. Jej sposób polegał na przyprawieniu napojów podczas uczty wywarem z krwi i grzybów, powodującym zmienienie się jej ofiar w niedźwiedzie, które wyeliminowały pozostałych rywali oprócz niej, jej syna oraz Cerys i Hjalmara. Za ten podstęp zostanie oskarżony klan An Craite.

Jeżeli Geralt zdecyduje się pomóc Cerys poprowadzić śledztwo, to udział Briny wychodzi na jaw, lecz ta do niczego się nie przyznaje, a jarlowie są po jej stronie. Dopiero, gdy Svanrige zauważa, że został specjalnie odesłany przez matkę z sali, zanim niedźwiedzie zaatakowały, pyta, czy można zaufać człowiekowi, który nie wierzy własnej matce. To zmusza Brinę do nieumyślnego powiedzenia całej prawdy, namawiając jarlów na skazanie jej na śmierć.

Jej ciało można znaleźć potem przykute do skały na małej wyspie, co potwierdza jej egzekucję.

Jeśli natomiast Geralt pomoże Hjalmarowi zmyć hańbę z rodu an Craite poprzez zabicie bezpośrednio odpowiedzialnych za rzeź Vildkarlów, to ród an Craite zostanie oczyszczony z zarzutów, a intryga Birna się nie powiedzie. Jednak wówczas jej udział w tej zbrodni nie zostanie wykryty i nie poniesie ona żadnej kary. Prawdopodobnie osiądzie wtedy z synem na An Skellig pełniąc już tylko rolę matrony klanu Tuirseach.

Jeśli Geralt nie pomoże Cerys i Hjalmarowi lub potem nie zjawi się na uczcie, to intryga Birny uda się i królem Skellige zostanie właśnie Svanrige. Wszystkie knowania Birny miały złożyć praktyczną władzę wysp w jej ręce. Po koronacji syna będzie próbowała zawrzeć w jego imieniu porozumienie z Nilfgaardem, lecz zostanie to udaremnione przez samego Svanrige, który ciosem topora zabije przedstawiciela Czarnych, a eskortę wymordują skelligijscy wojownicy. Król ogłosi, że od teraz osobiście będzie sprawował rządy i nigdy nie wejdzie w sojusz z cesarzem. Przerażona królowa-matka ucieknie z sali zamkowej. Dzięki krwawemu rozprawienie się z Nilfgaardczykami Svanrige zyska chwilową przychylność jarlów. Z informacji na zakończenie gry dowiadujemy się, że mężczyzna nie będzie zbytnio poważany przez lud i jarlów. Wprowadzi na wyspach scentralizowaną władzę, ograniczając kompetencje lokalnych władców. Osiągnie jednak ten cel po przelaniu krwi wielu swoich rodaków.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej w Fandom

Losowa wiki