Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Bobołak – humanoidalna rasa porośnięta futrem, niewielkiego wzrostu.

Znane bobołaki[]

Charakterystyka[]

Bobołaki są niskie, nieznacznie wyższe od krasnoludów. Większość z nich sięga dorosłemu mężczyźnie do piersi. Ich całe ciało pokryte jest gęstym futrem, zwykle brązowym lub czarnym, a u starszych osobników szarym lub białym. Małe, całkowicie czarne oczy są mniej sprawne od ludzkich, co rekompensuje im jednak doskonały słuch. Palce bobołaków zakończone są ostrymi pazurami[1]. Bobołaki wykazują się dużą odwagą, są również dumni z tego, że są inni[2]. Lubią górskie masywy oraz przyległe wąwozy i doliny, to czyni z te istoty podobne do krasnoludów i gnomów, które dzielą z nimi Mahakam[3], chociaż w przeciwieństwie do tych dwóch ras nie wydobywają bogactw ziemi.

Są dobrymi tropicielami i myśliwymi [1], a kilka z nich zostało nawet znanymi najemnikami lub bandytami. Zawody takie jak te pozwalają im dobrze wykorzystać swoją zwinność[2].

Kultura[]

Bobołaki stworzyły wyjątkową kulturę z bogatą mitologią pełną tradycji i legend. W szczególności wspominają o Przekleństwie Czarnego Słońca i złej istocie znanej jako Lilit[3].

Historia[]

Nie wiadomo, kiedy dokładnie bobołaki pojawiły się na świecie. Niektórzy twierdzą, że istnieją wystarczające poszlaki, aby stwierdzić, że pochodzą sprzed tysięcy lat[4]. Faktem jest, że rasa jest starsza od rasy ludzkiej.

W czasach, gdy obszary zamieszkane obecnie przez Nordlingów były zdominowane tylko przez gnomy i krasnoludy, bobołaki mieszkały głównie na południe od Gór Amell, w dzisiejszym Nazairze, Metinnie i Mag Turga[1]. Kiedy elfy przybyły kontynent starły się z pierwotnymi rasami, w tym z bobołakami.

Przez tysiąc lat bobołaki żyły spokojnie w swych górskich siedzibach, aż do czasu pojawienia się człowieka. Mimo prób asymilacji z ich strony, ludzie uznali bobołaki, znacznie odmienne od innych rozumnych ras, za potwory, które należy wytępić i starali się odebrać im ich ziemie siłą. Gdy bobołaki zaczęły przeszkadzać ludziom w budowie kopalń i szybów w bogatych w złoża górskich krainach, zaczęto je tępić i zamykać ocalałych, w rezerwatach, podobnie, jak to miało miejsce z vranami. Obecnie większość bobołaków została wybita, choć ich niedobitki nadal ukrywają się w jaskiniach, w które obfituje zarówno Amell, jak i Mahakam[1].

Galeria[]

Przypisy[]

Advertisement