Fandom

Wiedźmińska Wiki

Borowa Klauza

3739stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Borowa Klauza – osada w Przyrzeczu, skupiona wokół klauzy, czyli zapory zbudowanej na strumieniu. Zapora ta umożliwiała spiętrzanie wody i spławianie drewna z wyrębu, potrzebnego do wypalania węgla drzewnego. W osadzie znajduje się uboga karczma obsługująca drwali i flisaków. Stoi tu głaz upamiętniający miejsce kazania, które wygłosił Prorok Lebioda do swoich uczniów.

Dane z książek SapkowskiegoEdytuj

Strumyk, wzdłuż którego wędrowali, w górze szumiący na głazach i szypotach, w dole rozlewał się szeroko, tworząc spory zalew. Przyczyniała się do tego drewniano-ziemna zapora, przegradzająca nurt. Przy zaporze trwały jakieś prace, uwijała się tam grupa ludzi.
– Jesteśmy w Borowej Klauzie – rzekł Addario. – Konstrukcja, którą widzisz tam, w dole, to jest właśnie klauza. Służy do spławiania drewna z wyrębu. Rzeczka, jak baczysz, sama z siebie spławna nie jest, jest zbyt płytka. Wodę piętrzy się więc, gromadzi drewno, a potem klauzę się otwiera. Powstaje duża fala, umożliwiająca spław. Sposobem tym transportuje się surowiec do produkcji węgla drzewnego.

Sezon burz

Więcej w Fandom

Losowa wiki