FANDOM


Coën - jeden z młodszych wiedźminów zimujących w Kaer Morhen, pochodzący z Poviss. Uczył Ciri szermierki. Dzięki swojemu łagodnemu usposobieniu zaskarbił sobie jej sympatię. Zginął w bitwie pod Brenną, pchnięty w serce dwuzębną sulicą. Śmierć Coëna, a także Geralta przewidziała w transie Cirilla

Dane z książek SapkowskiegoEdytuj

Ten był młody, wydawał się rówieśnikiem Lamberta. Nosił krótką czarną brodę, która nie kryła jednak silnych zeszpeceń po ospie. Było to dość niecodzienne, bo wiedźmini byli zwykle wysoce uodpornieni na choroby zakaźne. (...) Młody wiedźmin ukłonił się. Miał niezwykle jasne, żółtozielone tęczówki, a pocięte czerwonymi niteczkami soczewki wskazywały na ciężki, kłopotliwy przebieg mutacji oczu.
Krew elfów

Czarodziejka spojrzała na Ciri. Dziewczynka siedziała wraz z Coënem na niedźwiedziej skórze w odległym końcu halli, oboje zajęci grą w łapki. Gra robiła się monotonna, albowiem obydwoje byli niewiarygodnie szybcy - żadne w żaden sposób nie mogło trafić drugiego. Najwyraźniej im to jednak nie przeszkadzało i nie psuło zabawy. (...) Ciri, (...) radosnym piskiem kwitowała właśnie zdobycie przewagi w grze w łapki. Triss widziała uśmieszek na twarzy Coëna i nie miała wątpliwości, że pozwolił jej wygrać. (...) Triss spojrzała na Ciri, piskliwie zarzucającą Coënowi oszustwo w grze. Coën objął ją, wybuchnął śmiechem. Czarodziejka pojęła nagle, że nigdy, nigdy dotąd nie słyszała, by któryś z wiedźminów się śmiał.
Krew elfów

Komora niezawodnie przebita. Aorta niemal odseparowana... A on jeszcze przed chwilą oddychał. Tu na stole. Ugodzony w samo serce, dożył aż do stołu...
Pani Jeziora

Pchnięty widłami lub jakimś dwuzębnym typem gizarmy... Jeden ząb żeleźca przebił serce, o, proszę spojrzeć.
Pani Jeziora

– Nasz to był druh, panie medyku – potwierdził ponuro drugi wolentarz, dryblas z obandażowaną głową. – Z naszego skwadronu, ochotnik jak my. Ech, majster był od miecza. Zwał się Coën.
Pani Jeziora

Ciekawostki i inne informacjeEdytuj

  • Zgodnie z przepowiednią Ciri został zabity przez "dwa zęby".
  • Jego mutacje miały ciężki przebieg - świadczy o tym m.in. stan jego oczu.
  • Srebrny miecz, który Geralt otrzymuje w pierwszej części gry, był wcześniej własnością Coëna, który z kolei otrzymał go prawdopodobnie od Vesemira.
  • Coën, mimo że wiedźmini powinni być neutralni, zgłosił się na ochotnika do bitwy pod Brenną, w której zginął.
  • Został wspomniany przez ogrodnika w akcie II jako "rębajło" oraz ten, który "jako jedyny śmiał się z własnej śmierci".
  • Według fanowskich interpretacji, może być członkiem Cechu Kota. Nie ma na to jednak jednoznacznych dowodów
  • Bardziej możliwą wersją (od tej, że Coën jest "kotem") jest, że wiedźmin ten pochodzi z Wiedźmińskiej szkoły cechu Gryfa, gdyż wiedźmini z Wiedźmińskiej szkoły cechu Kota byli z reguły sadystami, a obie szkoły wspomniane zostały przez Andrzeja Sapkowskiego w Sadze o wiedźminie. Dodatkowo według Sezonu burz "Koty" nie miały wstępu do Kaer Morhen. Mogło by to wtedy oznaczać o dość "ludzkim" wychowaniu psychicznie wiedźminów w szkole Gryfa.
  • Prawdopodobnie wziął udział w Bitwie pod Brenną przez Triss Merigold, która (w Krwi elfów) rozmawiała na ten temat z wiedźminami.
  • Coën mimo, że był obecny przy trenowaniu Ciri w Kaer Morhen, nie pojawia się w prologu Wiedźmina 3
  • Jako jedyny z wiedźminów wybuchnął śmiechem

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki