FANDOM

Crach an Craite znany również jako Tirth ys Muire (Dzik Morski) – jarl Ard Skellig oraz głowa klanu an Craite a po śmierci wuja kandydat do tronu Skellige, siostrzeniec królów Brana i Eista Tuirseachów, kuzyn Svanrige'a, ojciec Hjalmara Krzywogębego i Cerys an Craite oraz były kochanek Yennefer.

W młodości ubiegał się o rękę księżniczki Pavetty, przyszłej matki Ciri.

Po śmierci Pavetty i Duny'ego składa królowej Calanthe przysięgę, iż będzie strzegł Ciri. W tym celu w powieści Wieża Jaskółki ugaszcza Yennefer i udostępnia jej wszelkie środki, jakimi dysponuje, aby mogła zlokalizować Ciri i ruszyć jej z pomocą.

Historia Edytuj

Wczesne życie Edytuj

Crach urodził się w starożytnym Skelligijskim rodzie an Craite, jego matka zaś pochodziła z rodu Tuirseach sam zaś Crach był siostrzeńcem króla Skellige Brana Tuirseacha oraz jarla Eista Tuirseacha, oraz kuzynem dziedzica An Skellig i syna Brana Svanrige'a Tuirseacha. Crach dorastał jak typowy wyspiarz, żeglował, walczył itp. Jako siostrzeniec króla, cieszył się szczególnymi łaskami i względami.

Ostatnie Życzenie (Kwestia Ceny) Edytuj

Jako krewny króla i sojusznik, zostaje wysłany razem ze swym wujem jarlem Eistem do Cintry, na dwór królowej Calanthe. W tym czasie Skellige i Cintra były sojusznikami i planowano przypieczętowanie sojuszu, Crach wyruszył do Cintry z zamiarem wzięcia udziału w uczcie i poślubienia dziedziczki Calanthe, królewny Pavetty.

Crach przybywa na ucztę zaręczynową razem z cała delegacją wysp Skellige, wujem jarlem Eistem, bardem Draig Bon-Dhu oraz druidem Myszowórem. Crach w czasie uczty pije wiele i wyśmienicie się bawi, choć co chwila jest karcony i przywracany do porządku przez swojego wuja. Po wkroczeniu do sali Pavetty Crach nie może oderwać od niej wzroku. Kiedy zaś do sali przybywa Jeż z Erlenwaldu, pierwszemu idą nerwy i to z jego prowokacji zaczyna się bójka. Ostatecznie Crach przeżywa ucztę z niewielkimi obrażeniami, Pavetta poślubia Jeża, zaś Calathe Eistema który zostaje nowym królem Cintry. Po zakończeniu przygody Crach wraca na Skellige.

Crach film

Wiedźmin 3: Dziki GonEdytuj

Po raz pierwszy pojawia się podczas pogrzebu króla Brana w porcie Kaer Trolde, gdzie razem z Myszoworem wygłasza mowę pożegnalną na cześć byłego króla, następnie popala łódź pogrzebową wuja. Jarl urządza następnie huczną stypę w swojej warowni, na cześć zmarłego króla, czyni także przygotowania do elekcji nowego króla. Zaprasza również Geralta i Yennefer, jeszcze raz oferuje im swoją pomoc i wsparcie w odnalezieniu Ciri.

Po uczcie prosi wiedźmina, by odnalazł jego dzieci – Hjalmara i Cerys. Kandydaci do tronu Skellige wyruszyli w różne kierunki archipelagu, by wykazać się godnym czynem przed wszystkimi jarlami. Zbyt długa nieobecność potomków martwi jednak Cracha.

Gdy rodzeństwo wsławione o nowe czyny (z pomocą Geralta) wraca do warowni, jarl Ard Skellig urządza kolejną ucztę, na której ma zostać wybrany nowy król Skellige. Dochodzi jednak do krwawej masakry – przemienieni w niedźwiedzi berserkowie mordują gości – w tym prawie wszystkich pretendentów do tronu. Przy życiu pozostają jedynie Svanrige Tuirseach oraz dzieci Cracha co ściąga podejrzenia większości jarlów na ród an Craite. Na jarlu, Hjalmarze i Cerys spoczywa obowiązek udowodnienia swojej niewinności. Geralt znów miesza się w nie swoje sprawy i pomaga dzieciom Cracha znaleźć prawdziwego winowajcę, czyli wdowę po króluBranieBirnę. Jeśli wiedźmin zdecydował się pomóc Hjalmarowi, to ten uzyska tytuł króla Skellige. Analogicznie z Cerys. Dzięki temu Biały Wilk zyska dozgonną wdzięczność członków rodu an Craite. Później zaowocuje ona podarowaniem wiedźminowi rodowego miecza an Craite przez Cracha do walki z Dzikim Gonem.

Jeśli jednak Geralt nie pomógł dzieciom Cracha w ich wyprawach, ani później nie wziął udziału w uczcie, to intryga Birny się powiedzie i królem Skellige zostanie syn BranaSvanrige Tuirseach. Ten wprowadzi na Wyspy scentralizowaną monarchię dynastyczną, osłabiając tym samym władzę pozostałych jarlów.

Crach przez dalszą część fabuły pomaga swym dzieciom w rządach i patroluje wybrzeże Ard Skellig. Gdy Geralt wraz z Ciri, Avallac'hem i czarodziejkami z Loży przybywa na Wyspy, jarl obserwuje nilfgaardzkie statki, które przybyły na wody archipelagu. Szukającego Myszowora wiedźmina Crach an Craite odsyła do siedziby Lugosa Szalonego, z którym druid teraz paktuje. Po raz ostatni raz jarl Skellige pokazuje się na wyspie Undvik podczas bitwy z Dzikim Gonem, gdzie wraz ze swymi wojownikami przybył na oczekiwany Ragh nar Roog. Crach an Craite stacza walkę z Królem Dzikiego Gonu, w której niestety ponosi śmierć. Szybko zostaje pomszczony przez Geralta z Rivii.

Dane z różnych źródeł Edytuj

W filmie i serialu w postać Cracha wcielił się Michał Milowicz.

Ciekawostki Edytuj

Galeria Edytuj

Władcy Skellige Hrb unof Skellige

Herb Skellige W3 Herb Skellige Czech

Bran TuirseachEist Tuirseach

Hjalmar an Craite/Svanrige Tuirseach/Cerys an Craite (Zależnie od wyborów gracza)

Królowe
Calanthe Fiona RiannonBirna Tuirseach
Jarlowie Skellige
Eist TuirseachCrach an Craite
Inni członkowie dynastii Skelligijskiej
Hjalmar an CraiteCirilla Fiona Elen RiannonSvanrige TuirseachCerys an Craite

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.