FANDOM


Dzieci z Krzywuchowych Moczarów – gromadka osieroconych dzieci żyjąca w sierocińcu. Opiekuje się nimi babcia. W rzeczywistości dzieci są nieświadomie przetrzymywane na bagnach na polecenie wiedźm, które planują je zjeść.

Dzieci wspominają, że czasem jedno z nich znika. Babcia mówi wtedy, że poszło na bagna i się zgubiło, a potem kobieta opłakuje tę stratę. Babcia jako służąca wiedźm jest jedyną, która wie, że tak na prawdę dzieci są zjadane.

Podczas gry Wiedźmin 3: Dziki Gon gromadka liczy pięcioro dzieci:

  • Arek – chłopiec przyjaźniący się z Jankiem, zbiera z nim grzyby i ślimaki; przez pozostałe dzieci uznawany jest za głupiego, bo kiedyś "usiadł gołą rzycią w mrowisko"; mieszkając jeszcze u siebie w wiosce poszedł pewnego razu rankiem na jagody do lasu, gdy wrócił zastał wieś najechaną i podpaloną przez żołnierzy, ojciec leżał z odciętą głową koło stodoły, a żołnierze gwałcili jego matkę;
  • Gniewko – chłopiec, który kiedyś dostał gorączki, został wyleczony przez Janka;
  • Jagna – dziewczynka, która dawniej zgubiła się w lesie na bagnach, odnalazł ją Janek;
  • Karola;
  • Ola.

Po raz pierwszy Geralt spotyka dzieci, gdy odwiedza sierociniec podczas poszukiwań wiedźm, które mogą mieć informacje na temat Ciri. Wiedźmin wypytuje je, czy widziały siwowłosą kobietę z blizną na twarzy, lecz niestety żadne z nich nie zauważyło nikogo takiego. Kierują za to Geralta do Janka, który wie wszystko, co dzieje się na bagnach.

Dalsze losy dzieci są zależne od decyzji podjętych przez Geralta:

  1. Jeżeli Geralt uwolni Ducha Zaklętego w Drzewo, Duch będąc świadomym planów jakie wiedźmy mają względem dzieci zabierze je z sierocińca. Później odwiedzając ochronkę Marabelli można znaleźć na stole notatkę, w której napisano, że dzieci zostały podrzucone nocą pod drzwi. Wszystkie spały, a po obudzeniu nie potrafiły wyjaśnić skąd się tam wzięły.
  2. Jeżeli Geralt zabije Ducha Zaklętego w Drzewo, nie będzie komu wstawić się za dziećmi i zostaną one zjedzone przez wiedźmy.