Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Szablon:Postać infobox Eist Tuirseach – jarl Wysp Skellige, później król Cintry, następnie król Skellige, członek klanu Tuirseach, brat Brana Tuirseach, mąż królowej Calanthe.

Historia

Przed akcją książki

Eist urodził się na wyspach Skellige jako członek klanu Tuirseach.

Był dobrym wojownikiem i sprawował funkcje jarla (dowódcy floty) dla swojego brata króla Brana. Eist prawdopodobnie był jarlem wyspy An Skellig.

Nie do końca wiadomo jak Eist poznał królową Calanthe, musiało się to jednak stać po śmierci jej męża Roegnera. Eist i Calanthe zapałali do siebie sympatią. Jarl wielokrotnie oświadczał się Lwicy, jednak ta zawsze odmawiała.

Kwestia Ceny

Eist przybywa do Cintry na dwór królowej Calanthe, jako reprezentacja wysp Skellige. Razem z nim przybywa jego siostrzeniec Crach an Craite. Celem wyspiarzy był ślub Cracha z córką i dziedziczką Calanthe, Pavettą. To miało wzmocnić sojusz Skellige i Cintry.

Jednak w czasie uczty, o swoje prawa do Pavetty upomniał się Jeż z Erlenwaldu, zaklęty pod postacią jeża. W wyniku odkrycia jego tożsamości doszło do bójki, w której czasie Pavetta używając mocy, o mało nie zniszczyła zamku. Wszystkich ocaliła interwencja wiedźmina Geralta z Rivii i druida Myszowora. Po tym incydencie Calanthe zgodziła się oddać Pavettę Jeżowi, czym zdjęła z niego urok. W końcu Lwica postanowiła przyjąć oświadczyny jarla. Wkrótce w Cintrze doszło do dwóch wielkich wesel, królowej i królewny. Na mocy małżeństwa Eist został królem Cintry.

Panowanie nad Cintrą oraz Skellige

Pomimo że Eist został królem Cintry, władza za bardzo go nie interesowała i nużyła, dlatego oddał ster rządów swojej żonie. Eist panował nad królestwem 13 lat, jednak nie brał czynnego udział w intrygach politycznych. Małżeństwo Eista i Calanthe można uznać za zgodne i szczęśliwe, jednak para królewska nie miała dzieci.

Jakiś czas później Eist otrzymał również koronę Skellige, jednak tylko tytularnie, gdyż cała władza na wyspach spoczęła w rękach jarla Cracha an Craite. Eist jako król Cintry i Skellige, tworzył de fakto unię personalną obu krajów.

Eist i Calanthe, para królewska, we własnych osobach stanęli na czele wojsk, gdy armia Nilfgaardu przeszła Schody Marnadalu i wtargnęła do Cintry. W Bitwie Marnadalskiej król poniósł śmierć, ugodzony strzałą w oko.

Ciało Eista ocalili z pobojowiska w Marnadalu rodacy ze Skellige, przewieźli na Wyspy i tam pochowali w tradycyjnym kamiennym grobowcu obok trumny małżonki, królowej Calanthe - pustej, albowiem ciała królowej nie odnaleziono.

Galeria

Advertisement