Wikia

Wiedźmińska Wiki

Elf

Dyskusja0
3017stron na
tej wiki
Isengrim; grafika Rivia

Isengrim Faoiltiarna, elf

Elf - jedna z ras występujących w serii książek Andrzeja Sapkowskiego . Jest to jedna ze Starych Ras (m.in. gnomy, krasnoludy), przybyła na swoich białych okrętach o wiele wcześniej niż ludzie. Elfy są długowieczne i niezmiennie piękne, ich twarze są z reguły szczupłe i wyraziste. Rasę ową charakteryzuje również wzrost. Elfy są bardzo wysokie i mają szczupła budowę ciała. Są najlepszymi łucznikami, jakich kiedykolwiek nosiła Ziemia. Elfiej rasie z łatwością przychodzą praktyki magicze, są wręcz naturalnie przystosowani do magii, dlatego elfi czarodzieje są bardzo szanowani i uznawani. Znakami wyróżniającymi są szpiczaste uszy i drobne, pozbawione kłów równe zęby. Większość elfów, nosi długie, proste i lekko podkoloryzowane warkoczami fryzury. Odnoszą się z ogromną pogardą do ludzi, wielu ich szczerze nienawidzi za zbrodnie przodków. Nie są wylewne, nie okazują bezpośrednio uczuć. Wśród ludzi panuje przekonanie, że elfy w ogóle nie płaczą. Często na ich szatach i zbrojach, a także w makijażu, można dostrzec liściasty motyw.

Elfy dzielą się na Aen Seidhe (Lud Wzgórz) - elfy ze świata Wiedźmina, oraz  Aen Elle (Lud Olch) - elfy, które z pomocą jednorożców odeszły do innego świata.

Elfie kobiety owulują co 10, 20 lat. Jednak podczas kontaktów seksualnych z ludźmi, na wskutek kombinacji hormonów, elfki są bardziej płodne.

Elfy, są skazane na zagładę w świecie wiedźmina. Dlatego też, zostaną otwarte Drzwi, dzięki którymi przedostaną się do innego świata unikając tym samym (jako jedyna rasa) lodowego kataklizmu. Elfia rasa odchodząc z Kontynentu zniszczyła, bądź zabrała, wszystkie dzieła sztuki, wynalazki i inne zabytki kultury.

Ważniejsze postaci Edytuj

Inne Elfy w świecie Sapkowskiego Edytuj

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Makijaż to wynalazek elfek. Wiele pożytecznych rzeczy przejęliśmy od Starszego Ludu. Cholernie mało dając w zamian.
Krew elfów, str. 91

W górze rzeki zobaczyliśmy ich miasta, tak delikatne, jakby utkane z porannej mgły, z której się wyłaniały. Wydawało się nam, że znikną za chwilę, że ulecą z wiatrem, który marszczył powierzchnię wody. Były tam pałacyki, białe jak kwiaty nenufaru. Były wieżyczki, zdające się być uplecione z bluszczu, były mosty, zwiewne jak płaczące wierzby. I były inne rzeczy, dla których nie znajdowaliśmy imion i nazw. A mieliśmy już przecież imiona i nazwy dla wszystkiego, co w tym nowym, odrodzonym świecie widziały nasze oczy. Nagle, gdzieś w odległych zakątkach pamięci, odnajdywaliśmy nazwy dla smoków i gryfów, dla syren i nimf, dla sylfid i driad. Dla białych jednorożców, które o zmierzchu piły z rzeki, schylając ku wodzie swe smukłe głowy. Wszystkiemu nadawaliśmy nazwy. I wszystko stawało się bliskie, znane, nasze.
Oprócz nich. Oni, choć tak do nas podobni, byli obcy, tak bardzo obcy, że długo nie umieliśmy dla obcości tej znaleźć imienia.

Hen Gedymdeith, Elfy i ludzie

Krew elfów, str. 108

Elfy są długowieczne, Ciri. Według naszej miary czasu, prawie nieśmiertelne. (...) ale wyłącznie ich młodzież jest płodna, tylko młodzież może mieć potomstwo.
Krew elfów, str. 148

Ciri widziała już takie uzębienie, bardzo białe, bardzo drobne i bardzo nieludzkie, równe jak spod strychulca, pozbawione kłów.
Pani Jeziora, str. ??


Dane z glosariusza z gry komputerowej "Wiedźmin" Edytuj

To jedna z najstarszych ras, młodsza tylko od gnomów. Elfy bardzo wcześnie stworzyły wspaniałą cywilizację i dzisiaj na elfich ruinach stoją ludzkie miasta, takie jak Wyzima albo Oxenfurt. Słyną z uzdolnień magicznych, ale elfia magia różni się od ludzkiej. Elfy żyją bardzo długo, ale w młodym wieku tracą zdolność do płodzenia potomstwa i rozmnażają się znacznie wolniej niż ludzie. Z tego powodu zostały pobite i straciły prymat nad światem. Obecnie istnieją tylko dwie enklawy tej rasy: Góry Sine, gdzie elfy żyją w niedostatku i wymierają, oraz Dol Blathanna, Dolina Kwiatów, rządzona przez czarodziejkę Enid an Gleanna. Dolina Kwiatów jest krajem marionetkowym, silnie uzależnionym od Nilfgaardu.

Elfy opowiadają historię Lary Dorren i Cregana z Lod - ludzkiego czarodzieja i elfiej czarodziejki, pierwszej pary kochanków pochodzących z dwóch różnych ras. Elfy twierdzą, że związek Lary i Cregana był dowodem na możliwość pokojowej koegzystencji między rasami. Ale ludzie zdradziecko zabili czarodzieja i doprowadzili do wygnania Lary. W ten sposób, wedle elfów, po raz pierwszy ujawniły się wrogość, zaborczość i agresja ludzi. Te cechy „barbarzyńców” sprawiają, że współżycie z rasą ludzką jest niemożliwe, a śmierć Cregana i wygnanie Lary zapoczątkowały ciągnącą się do dzisiaj wojnę.

Ludzie opowiadają swoją wersję historii o Larze Dorren i Creganie z Lod, która różni się od elfiej opowieści. Elfka i człowiek związali się tuż po Koniunkcji Sfer i pojawieniu się ludzi. Legendarni kochankowie byli symbolem pokojowego współżycia dwóch ras do czasu, kiedy zazdrosne o Larę elfy zdradziecko zabiły „barbarzyńcę”, który ośmielił się związać z ich kobietą. W tej wersji legendy Lara przedstawiana jest jako wiedźma, a śmierć Cregana zapoczątkowała serię zdrad i knowań wymierzonych w ludzi. Współczesna wrogość między rasami wynika więc z winy elfów.

Elfy nie mówią o swojej wierze w obecności ludzi, gdyż uważają, że barbarzyńcy nie są w stanie pojąć filozoficznych i mistycznych niuansów ich religii. Ludzi z kolei nie obchodzą wierzenia elfów. Wiadomo jednak, że część elfów wierzy w Dana Meadbh, boginię matkę, która wydaje się być aspektem Melitele.

Sławne elfie miastaEdytuj

Trzy najsławniejsze miasta elfie leżą w KaedwenEst Haemlet i Loc Muinne zostały zniszczone przez redańskiego marszałka Milana Raupennecka. Zostało tylko Shaerrawedd, jednak ono również jest dziś ruiną po powstaniu Aelirenn.

Ciekawostki Edytuj

  • Elfy charakteryzuje niebywała wrażliwość na piękno
  • Są dumną rasą, dlatego rzadko okazują uczucia
  • Większość elfiej młodzieży poległo 200 lat temu w boju z ludźmi
  • Magia jest ich częścią, w odróżnieniu od ludzi, którzy musieli się jej nauczyć
  • Elfy nie posiadają zarostu
  • Elfy, zachowują młody wygląd przez stulecia, nawet gdy nie są już zdolni do rozmnażania
  • Można uznać iż ingerencja ludzi jest tragedią dla elfów, jednak w książce można snuć domysły czy nie postąpiły podobnie z jednorożcami.

GaleriaEdytuj

Więcej od Wikii

Losowa wiki