FANDOM


Disambig Ten artykuł dotyczy rasy. Zobacz też: inne znaczenia.

Wszystkiemu nadawaliśmy nazwy. I wszystko stawało się bliskie, znane, nasze. Oprócz nich. Oni, choć tak do nas podobni, byli obcy, tak bardzo obcy, że długo nie umieliśmy dla obcości tej znaleźć imienia.Hen Gedymdeith o elfach[1]

Elf – humanoidalna rasa, jedna ze starszych ras, która przybyła na swoich białych okrętach na Kontynent o wiele wcześniej niż ludzie[1].

Znane frakcje elfów:

Charakterystyka Edytuj

Elfy były długowieczne i niezmiennie piękne, a ich twarze z reguły szczupłe i wyraziste. Rasę ową charakteryzował również wzrost. Były bardzo wysokie, o szczupłej budowie ciała. Charakterystycznym elementem były spiczaste uszy, długie palce i małe, drobne, pozbawione kłów zęby. Wiele elfów nosiło długie, proste i lekko podkoloryzowane warkoczami fryzury o rzadkim pigmencie.

Były jednymi z najlepszych łuczników, wykazywały też wyjątkowe zdolności magiczne, dlatego elfi czarodzieje byli bardzo szanowani.

Nie były wylewne, nie okazywały bezpośrednio uczuć. Uważane były za wrażliwe, a ich legendy za piękne i nieporównywalne do ludzkich.

Elfie kobiety owulowały co 10, 20 lat, jednak podczas kontaktów seksualnych z ludźmi, na skutek kombinacji hormonów, elfki stawały się bardziej płodne.

Frakcje Edytuj

Elfy dzieliły się na frakcje:

Aen Seidhe, Lud Wzgórz, zamieszkiwali góry na Kontynencie - m.in. Góry Sine, później Dol Blathanna. Posługiwali się hen llinge - odmianą Starszej Mowy. Starszy Lud, czyli Aen Elle, mieszkały w Tir ná Lia - innym świecie, do którego dostali się z pomocą jednorożców. Używali ellylon - różniącą się nieco między hen llinge. Aen Saevherne byli elitarnymi elfimi magami, cieszącymi się niezwykłym szacunkiem wśród zwykłych elfów. Kontakt z nimi był nadzwyczajnym wyróżnieniem nawet wśród elfów. Aen Woedde, Leśne Elfy, byli elfami zamieszkującymi lasy w Nilfgaardzie, niewiele o nich wiadomo. Dhu Seidhe, czyli Czarni Seidhe, byli prawdopodobnie przodkami Nilfgaardzczyków.

Historia i kultura Edytuj

Aelirenn

Aelirenn

F Elfi kalendarz

Kalendarz elfów

Tw2 journal Dolblathanna

Dol Blathanna

Według wielu innych ras, elfy przybyły na Kontynent na białych okrętach, które przybiły w ujścia Pontaru i Jarugi. Prawdopodobnie one też prześladowały inne rasy jak krasnoludy, czy gnomy. Rasa elfów zamieszkała na równinach, nizinach, dorzeczach, a nawet w górach. Cywilizacja ta była jedną z najbardziej rozwiniętych na Kontynencie.

Wspomnienie o pierwszym kontakcie ludzi i elfów było różnie odbierane. Jedni uważali, że to elfy pierwsze zaatakowały, inni zaś, że to ludzie rozpoczęli wojnę. Niezależnie od tego, kto pierwszy zaczął, ostatecznie wygrali ludzie, zmuszając elfy do asymilacji. Aelirenn, jedna z elfek, wezwała większość kwiatu elfiej młodzieży do zrywu, który skończył się tragicznie.

Duża ilość młodzieży elfiej dołączała później do Scoia'tael, w wyniku czego nie byli lepsi od sił pacyfikujących ich, bo obie strony zabijały niewinnych. Jednak nie zawsze elfy i ludzie byli sobie wrogami - wynikiem miłości między przedstawicielami tych ras były półelfy - dzieci ludzi i elfów.

Elfy stworzyły również kalendarz, podzielony na osiem savaedów i wyznaczających osiem świąt. Święta były obchodzone również przez ludzi.

Trzy najsławniejsze miasta elfie leżały w KaedwenEst Haemlet i Loc Muinne zostały zniszczone przez redańskiego marszałka Milana Raupennecka. Zostało tylko Shaerrawedd, jednak ono również stało się ruiną po powstaniu Aelirenn.

Stosunki z innymi rasami Edytuj

Ludzie Edytuj

Pomimo walk Zakonu i oddziałów specjalnych ze Scoia'tael ludzie i elfy nie są zajadłymi wrogami. Oczywiście wiele z nich walczy o godność, ale wyczyny Wiewiórek i drugiej strony sprawiają, że cierpią na pogromach. Ludzie cieszą się z wynalazków odebranych lub podarowanych obecnie elfy jak perfumy, makijaż, puder, czy doskonałe łuki. Z tego ostatniego elfy słyną na całym Kontynencie. Z drugiej strony, wielu Aen Sidhe żyje razem z ludźmi na zadowalającym poziomie, więc stosunek elfów do ludzi jest bardzo różny.

Jednorożce Edytuj

Jednorożce nienawidzą elfów, bo te wytępiły niemalże całą ich rasę. Szczególnie nie znoszą Aen Elle, ponieważ walczą z nimi w Tir na Lia.

Krasnoludy Edytuj

Elfy dobrze rozumieją się z krasnoludami, co w dużej mierze jest spowodowane często podobnym losem podczas pogromów. Nieraz walczą ramię we ramię w komandach Scoia'tael.

Gnomy Edytuj

Z powodu rzadkiego występowania gnomów poza Mahakamem, nieznany jest stosunek elfów do nich, nie wiadomo jak dużą styczność ze sobą miały te rasy w przeszłości.

Niziołki Edytuj

Podobnie jak z krasnoludami, elfy dobrze dogadują się również z niziołkami, wspólnie walczą o wolność i cierpią w pogromach.

Znane elfy Edytuj

Ważniejsze elfy Edytuj

Inne Edytuj

Ciekawostki Edytuj

  • Elfy charakteryzuje niebywała wrażliwość na piękno.
  • Są dumną rasą, dlatego rzadko okazują uczucia.
  • Większość elfiej młodzieży poległa 200 lat temu w boju z ludźmi.
  • Magia jest ich częścią, w odróżnieniu od ludzi, którzy musieli się, jej nauczyć.
  • Elfy zachowują młody wygląd przez stulecia, nawet po utracie zdolności do prokreacji.

Galeria Edytuj

Przypisy Edytuj

  1. Krew elfów
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Propozycja nazwy w Starszej Mowie. dokładna nazwa nieznana.