FANDOM


Powinna powstać zupełnie inna, sekretna organizacja, która służyć będzie wyłącznie sprawom magii. Która uczyni wszystko, by nie dopuścić do kataklizmu. Jeżeli bowiem zginie magia, zginie ten świat. Tak, jak przed wiekami, świat pozbawiony magii i niesionego przez nią postępu pogrąży się w chaosie i mroku, utonie w krwi i barbarzyństwie.Filippa otwierając pierwsze posiedzenie Loży[1]
Filippa Eilhart z Tretogoruredańska czarodziejka, ważna osoba w Radzie. Zaufana nadworna magiczka króla Vizimira z Redanii. Jedna z niewielu magów, którym udało się posiąść uznawaną za niesłychanie trudną sztukę polimorfii. Była członkini Rady, później założycielka i przywódczyni Loży składającej się z najbardziej utalentowanych i wpływowych czarodziejek.

Filippa jako wpływowa doradczyni, a następnie członkini Rady Regencyjnej ma wiele do powiedzenia w kwestii rządzenia królestwem Redanii. Według niektórych, w tym jej mistrzyni Tissaii de Vries, nie cofnie się przed niczym aby osiągnąć swoje cele. Była jednym z głównych inicjatorów przewrotu na Wyspie Thanedd. Była także odpowiedzialna za śmierć Vizimira II, którego zamordowanie miało umocnić władzę jej i Dijkstry w Redanii.

Wygląd Edytuj

Filippa miała ciemne włosy oraz oczy, które chętnie podkreślała ostrym makijażem. Lubiła nosić męskie stroje, takie jak wams oraz skórzana kurtka. Często nosiła biżuterię z czarnych agatów - jej ulubionych kamieni. Pachniała mieszanką cynamonu i nardu. Wyglądała na trzydzieści lat, chociaż liczyła dużo więcej (chodziła plotka że ma ponad trzysta). Była bardzo atrakcyjną czarodziejką, jednak emanowała chłodem. Według klasyfikacji Jaskra to kobieta bardzo niemiła, a więc taką wobec której sama myśl o złożeniu propozycji seksualnej wywoływała zimno na plecach i drżenie kolan.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów Edytuj

Filippa Eilhart jest jedną z głównych antagonistek w grze. Wyjeżdża z Redanii w 1274 roku, po utracie wpływów w związku z dojściem Radowida do władzy w 1273 roku, by pomóc rebeliantom pod dowództwem Saskii Smokobójczyni. Pomaga Geraltowi, Iorwethowi, Saskii i Stennisowi w wyjściu z upiornej mgły. Podczas narady wojennej zostaje zobowiązana do zdjęcia mgły i wraz z wiedźminem ma za zadanie uratować Saskię otrutą po zakończeniu narady. Okazuje się, że rzuciła na jej umysł urok i kontroluje ją w celu utworzenia własnego państwa, które zostałoby wykorzystane przez Lożę.

W Loc Muinne zostaje oślepiona na rozkaz króla Radowida. Geralt wraz z Iorwethem może ją uwolnić, aby odczarowała Saskię. Pomaga im, lecz potem wzywa Golema, aby ich zabił, kiedy uwolniona ucieka jako sowa z Loc Muine. Po ucieczce korzysta z magicznej symulacji wzroku.

Powiązane misjeEdytuj

W2 SS Philippa 1
 • Preludium do wojny: Aedirn
 • Narada wojenna
 • W pogoni za magią
 • Gdzie jest Triss Merigold?
 • Królewska Krew
 • Kwestia życia i śmierci
 • Wieczna Bitwa
 • Oblężenie Vergen
 • W imię wyższych racji!
 • Łamacz czarów

Wiedźmin 3: Dziki Gon Edytuj

Filippa po ucieczce szuka pomocy w Novigradzie, w 1275 roku u swojego dawnego kochanka, który więzi ją w ciele sowy, gdy w mieście rozpoczynają się łowy na czarodziejki. Czarodziej zostaje zabity, a jego majątek zlicytowany, w tym również sowa w którą zamieniona została Filippa. Ptaka kupuje Zoltan lecz jednak po jakimś czasie przegrywa ją w karty z Dijkstrą, Czarodziejce w ucieczce pomaga Geralt za co ona odpłaca się mu pomocą przy walce z Dzikim Gonem.

Podczas jednej z misji pobocznych, możemy pomóc zabić Radowida. Filippa postanawia sama go zabić. Gdy redański król ucieka przed wiedźminem, drzwi w które puka, otwiera czarodziejka z Tretogoru. Rzuca czar oślepiający króla i następnie godzi go sztyletem w plecy, śmiertelnie go raniąc. Eilhart na naszych oczach zmienia się w sowę.

Śmierć Edytuj

Filippa ginie w 1276 z rozkazu kapłana Willemera na torturach, do samego końca nie dając się złamać. Po jej śmierci uznano ją za świętą męczenniczkę i jako taka czczona była przez przyszłe pokolenia czarodziejek.

Ciekawostki Edytuj

 • Obecnie gustuje tylko w kobietach, choć jeszcze parę lat temu, jak prawie każda czarodziejka, preferowała mężczyzn. Najprawdopodobniej zmiana preferencji seksualnych wynikła ze znudzenia płcią przeciwną.
 • Prawdopodobnie podkochiwała się w Geralcie z Rivii "Mój ty wiedźminie, rębajło, który fascynujesz Filippę Eilhart tak, że aż jej ręce drżą".
 • Przez trzy lata była kochanką szefa redańskiego wywiadu - Dijkstry. Nazywał ją zdrobniale "Fil".
 • Jej mistrzynią była Tissaia de Vries, która uważała ją za swoją najbardziej utalentowaną uczennicę.
 • Nazwisko Filippy jest zaskakująco podobne do nazwiska Amelii Earhart, pierwszej kobiety, która przeleciała nad Atlantykiem.
 • Do jej kochanek należały: małżonka hrabiego de Noailles i Cynthia (w grze), jej uczennica.
 • Jej siedziba to zamek Montecalvo, w Redanii. Konkretna lokalizacja nie jest podana, wiadomo jednak, że zamek położony jest w górach nad jeziorem. Nazwa zamku po kilkunastu latach została przetłumaczona na "Łysa Góra".
 • Nazwisko Filippy zostało zdeformowane na kartach historii, widnieje tam jako "Filipa Alhard".
 • Jej nazwisko w pierwszej części gry wymawia się [ajlhart], a w drugiej [ejlhart], w trzeciej natomiast znów [ajlhart].
 • Po latach została uznana za "Świętą Męczenniczkę".
 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w trakcie jednego z dialogów o niej, w opcjach dialogowych jej imię jest zapisane "Philippa". Jest to jednorazowy błąd, powstały zapewne w wyniku niedopatrzenia tłumaczy.
 • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. mówi że nie potrafi gotować jajek na twardo.

Osobiste Rzeczy Edytuj

Galeria Edytuj