FANDOMFlederwampir odznaczający się wyjątkowo niską inteligencją. Żywi się zarówno trupami, jak i istotami żywymi rozszarpując swoje ofiary.

Jego wygląd jest wyjątkowo odrażający. Ma łysą głowę, szpiczaste uszy, skórę pokrytą brodawkami i ogromne, ostre zęby. Porusza się zgarbiony, ze zwisającymi łapami zakończonymi ostrymi pazurami. Jest wrażliwy na słońce. Może zmieniać się w nietoperza, jednak tylko podczas pełni.

Dane z książek Sapkowskiego

Z tego, co mi wiadomo, nie kaleczą też w tak straszny sposób alp, katakan, mula, bruxa ani nosferat. Dość brutalnie ze zwłokami ofiar obchodzą się natomiast fleder i ekimma.(...) Nie możesz więc też nie wiedzieć, że ekimm i flederów nigdy nie spotyka się w naszym klimacie.
Chrzest ognia


Wiedźmin (gra komputerowa)

Bestiariusz:

Prości ludzie wierzą, że fledery są umarłymi bezbożnikami, którzy po pochówku zmieniają się w wąpierze i powstają z grobów. Jako wampiry kąsają śpiących i wysysają z nich krew. Według wieśniaków człek ugryziony przez fledera sam staje się wampirem, co jest oczywiście bzdurą.

Fledery pojawiają się w grze komputerowej "Wiedźmin" wbrew informacjom z Sagi, gdyż akcja gry toczy się w Temerii, w książkach zaś wyraźnie podane jest, iż nie występują one w klimacie państw północnych. Należy jednak oddać sprawiedliwość, że są one w grze dosyć rzadkimi i trudno spotykanymi potworami.

Po raz pierwszy można je spotkać już w rozdziale II, pojedyncze osobniki można spotkać w okolicy slumsów oraz za Szpitalem Lebiody. W rozdziale III, jeśli gracz zakomunikuje Veleradowi w zadaniu "Złoto dla zuchwałych", że pragnie działać sam, wówczas będzie można wejść do opuszczonego magazynu, w którym rzekomo straszy. Pogłoski okazały się słuszne, toteż wiedźmin będzie musiał rozprawić się ze znajdującą się tam grupką flederów. W zadaniu "Strapiona sanitariuszka" Geralt dowie się z kolei, że babcia zrozpaczonej pielęgniarki została opętana przez pewnego fledera, który ukrył się w jej piwnicy i począł powoli niszczyć jej umysł, wmawiając m.in., że jest jej synem. Kiedy wiedźmin go zabije, babcia początkowo oburzona odzyska w końcu trzeźwość umysłu, zaś wdzięczna sanitariuszka zapłaci Geraltowi 50 orenów. Fledery pojawiają się także w tym rozdziale w krypcie na cmentarzu w ostatnim pomieszczeniu za jedną z sal. Od rozdziału IV można fledery spotkać w wielu kryptach.

Fledery nie stanowią większego wyzwania dla Geralta, chociaż zdarza im się być dlań wymagającym przeciwnikiem. Potrafią wywoływać ogłuszenie za pomocą swoich fal ultradźwiękowych. Warto po zabiciu fledera zabrać z jego truchła kły - w zadaniu "Zlecenie na fledery" Velerad zapłaci 250 orenów za dostarczenie mu 3 sztuk. Z kolei do ukończenia zadania "Nie będzie bolało" jest niezbędne m. in. wręczenie Zahinowi Schmartzowi jednego kła - zachwycony nim dentysta krasnoludzki kupi go za 100 orenów. Fledery, jak reszta wampirów, uciekają od Geralta, jeśli używa on czosnku (musi on byc umieszczony w slocie na pierścienie). Wpis o flederach do bestiariusza pojawia się nie tylko przeczytaniu szeroko dostępnej książki "Wampiry: fakty i mity" - można również usłyszeć opowieść o nich od jednej ze starych wieśniaczek na Podgrodziu (rozdział I) w zamian za podarowanie jej pieniędzy lub czegoś do jedzenia; z opowieści Geralt dowie się, że według legend pojawiają się po śmierci straszliwych zbrodniarzy, co wywołuje ironiczny komentarz wiedźmina, że gdyby tak istotnie było, to wampiry podbiłyby świat. Wpis zostaje dodany także wtedy, jeżeli w zadaniu "Przyjaciółka z dawnych lat" po dostarczeniu Shani jaskółczego ziela bohater wyrazi zainteresowanie lekcją anatomii potworów.

W przygodzie "Efekt Uboczny" w zadaniu "Eksponaty" Geralt otrzyma od Everdena z Rinde "Książkę o flederach" (stworzoną na potrzeby przygody), której przeczytanie również dodaje wpis o flederach, a poza tym... można ją sprzedac samemu Everdenowi. Książka nie występuje poza przygodą, a żeby ją otrzymac, trzeba wręczyc Everdenowi najpierw dziennik podróżnika Bayvida Backhuysena (dostępną po zakończeniu zadania "No to chlup!").

Modyfikacje

  • w przygodzie "Wiedźminkołaj" szczególnie silny, groźny paskudny fleder dopadł w kanałach złodzieja Rzepicha i pożarł go w tak zachłanny sposób, iż nawet połknął rózgę, którą ukradł Rzepich wcześniej Mikołajowi. Pod koniec przygody trzeba będzie zabic paskudnego fledera i zabrac z jego ciała rózgę.
  • w anglojęzycznej przygodzie "Deception" Geralt ma szansę zetrzec się z flederami już na początku, kiedy w zwartej grupie atakują strażników miejskich na ulicach - robią to zresztą regularnie, kiedy tylko zapadnie zmrok.
  • w machinimie "Bukaj Ksum" w odcinku 4. części prolog treser Uliasz usiłuje w Wyzimie Klasztornej zabic Aspera i Laufesa najpierw poprzez nasłanie na nich gromadki flederów, jednak ci bez trudu je pokonują, co Uliasz przed wysłaniem na nich skolopendromorfa kwituje: "Chciałem tylko sprawdzic, na co was stac".

Wiedźmin 3: Krew i wino

Bestiary Fleder full

Fleder w grze komputerowej Wiedźmin

Bestiariusz:

Zwłoki denata były zupełnie zmasakrowane. Po nosie została jedynie ziejąca krwawym skrzepem dziura, wygryziono zupełnie jedną gałkę oczną, a żuchwę urwano. Widząc to, sierżant Dovate zwymiotował i konieczne było podanie soli trzeźwiących. Śledztwo umorzono, czyn przypisując istocie nadnaturalnej.

- fragment jednego z raportów beauclarskiej gwardii

Fledery klasyfikuje się jako wampiry niższe. Choć są słabsze od reszty swoich pobratymców, poczynając od predyspozycji fizyczno-magicznych, na fizjonomii kończąc, nie należy ich lekceważyć - są bowiem bardzo niebezpieczne. Fledera nie sposób pomylić z żadnym innym stworzeniem - szeroka. mocno uzębiona szczęka, płaski i nieprzyjemny fizys, do tego pozbawiony włosów i nierzadko pokryty brodawkami... Wampiry te walczą głównie za pomocą kłów i pazurów, tłukąc nimi na oślep i nie przestając nawet wtedy, kiedy ofiara jest już martwa. Wciąż jednak są na tyle silne, by poradzić sobie jeden na jednego nawet z wyszkolonym żołnierzem.

Fleder

W porównaniu do innych wampirów, fledery charakteryzują się niezbyt wysoką inteligencją - powoduje nimi przede wszystkim bezmyślny szał, na skutek którego za wszelką cenę będą próbowały dopaść słabsze od siebie stworzenie i rozszarpać je na strzępy.

Ciekawostki

  • Wpis o garkainach do bestiariusza informuje, że garkainy przewyższają swoją brzydotą nawet... fledery.
  • W dodatku, Wiedźmin 3: Krew i wino w jaskini Ukrytego występuje odmiana fledera, "Protofleder"

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.