FANDOM


Glevitzingen – pograniczny fort w Dol Angra. Atak na ten fort stał się przyczynkiem (pretekstem) ataku Nilfgaardu na Lyrię i Aedirn, rozpętując w ten sposób wojnę.

CiekawostkiEdytuj

  • Prawdopodobnie nazwa pochodzi od Gliwickiej prowokacji, gdy nocą z 31 sierpnia na 1 września niemiecka bojówka przebrana w mundury powstańców śląskich zaatakowała radiostację w Gliwicach (niem. Gleiwitz). Stanowiło to oficjalny pretekst do wybuchu II wojny światowej.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

- Wczoraj w nocy - powiedziało medium - wojska ze znakami Lyrii i sztandarami Aedirn dokonały agresji na cesarstwo Nilfgaardu. Zaatakowano Glevitzingen, pogra­niczny fort w Dol Angra.
Czas pogardy

– Nilfgaard – rozpoczął wykład, pokazując rapierem co trzeba – zaatakował Lyrię i Aedirn, jako casus belli ogłaszając atak na pograniczny fort Glevitzingen. Nie będę dociekać, kto naprawdę napadł na Glevitzingen i w jakim przebraniu. Za pozbawione sensu uważam też domysły, o ile dni czy godzin zbrojna akcja Emhyra wyprzedziła analogiczne przedsięwzięcie Aedirn i Temerii.
Wieża Jaskółki

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki