Fandom

Wiedźmińska Wiki

Gnom

3733strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Gnome RPG.jpg

Gnom w grze RPG Wiedźmin: Gra Wyobraźni. Ilustracja: Jarosław Musiał.

Gnom — jedna z ras występujących w serii książek Andrzeja Sapkowskiego. Jest to jedna ze Starych Ras (m.in. elfy, krasnoludy), która jako pierwsza pojawiła się na kontynencie. Gnomy razem z krasnoludami uważają Mahakam za swoją krainę, choć część z nich żyje w masywie Tir Tochair. Są niższe i słabsze od krasnoludów, ale za to równie wytrzymałe i o wiele zwinniejsze. Mają również bardzo czuły węch. Gnomy są świetnymi kowalami i metalurgami, a ich miecze gwyhyry uważane są za najlepsze miecze świata.

Ważniejsze postaci: Edytuj

Inne gnomy w świecie Sapkowskiego: Edytuj

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Drzwi otworzyły się i do kantorka wpadło coś w zielonej filcowej czapce i futerku z łaciatych królików, przepasanym konopnym powrósłem. (...) Do kantorka wpadło drugie coś, w żółtej czapce i opończy przypominającej stary worek. Jak i pierwsze coś, miało około dwóch łokci wzrostu.
- Co to jest? - wyjąkał Jaskier (...).
- Młody gnom - powiedział Geralt.

Miecz przeznaczenia

- Elfy! - parsknął Yarpen. - Jeżeli chodzi o ścisłość, one akurat są tu takimi samymi przybłędami jak i wy, ludzie, choć przybyły na swoich białych okrętach dobre tysiąc lat przed wami. Teraz to na wyprzódki pchają się z przyjaźnią, teraz to jesteśmy bracia, teraz to zęby szczerzą, gadają: "my, pobratymcy", "my, Starsze Ludy". A dawniej, kur... Hm, hm... Dawniej to świszczały nam ich strzały koło uszu, gdyśmy...
- To pierwsze na świecie były krasnoludy?
- Gnomy, jeśli idzie o ścisłość. I jeśli idzie o tę część świata. Bo świat jest niewyobrażalnie wielki, Ciri.

Krew elfów

Percival Schuttenbach nie był krasnoludem. Spod mokrego kaptura, miast skołtunionej brody, wyzierał długi i szpiczasty nos, niezawodnie określający przynależność posiadacza do starej i szlachetnej rasy gnomów.
Chrzest ognia

Ustępując krasnoludom wzrostem i siłą, dorównywał im wytrzymałością, a zwinnością znacznie przewyższał.
Chrzest ognia

- Krasnoludy wytapiają stal - dodał Percival - i wykuwają warstwowe głownie. Ale to my, gnomy, zajmujemy się szlifem i ostrzeniem. W naszych warsztatach. Wedle naszej, gnomiej technologii, tak jak niegdyś robiliśmy nasze gwyhyry, najlepsze miecze świata.
Chrzest ognia

– Na podwórzu lata pies, a z komina dymi. Strawa się tamuj gotuje. Owsianka, i to na mleku.
– Ty co, w kuchni byłeś? (...) Do garnków zaglądałeś? Skąd wiesz, że to owsianka? (...)
– Nie obrażaj go, poeto. On wywęszy żarcie na milę. Jeśli mówi, że to owsianka, znaczy owsianka.

Chrzest ognia

- Faktycznie, niebrzydka rzecz - powiedział wreszcie Bonhart. - Gnomia robota, od razu widać. Tylko gnomy takie ciemne żelazo kuły. Tylko gnomy ostrzyły płomieniście i tylko gnomy ażurowały klingi, by zmniejszyć wagę... Przyznaj się, Esterhazy. To replika?
- Nie - zaprzeczył miecznik. - Oryginał. Prawdziwy gnomi gwyhyr. Ta głownia ma ponad dwieście lat. Oprawa, ma się rozumieć, jest o wiele młodsza, ale repliką bym jej nie nazwał. Gnomy z Tir Tochair robiły ją na moje zamówienie. Według dawnych technik, metod i wzorców.

Wieża Jaskółki


Dane z glosariusza w grze komputerowej "Wiedźmin" Edytuj

Gnomy są skryte i owiane tajemnicą. Większość z nich żyje w Mahakamie i trzyma z krasnoludami, a ludzie rzadko widują przedstawicieli tej rasy. To uzdolnieni rzemieślnicy, górnicy i wynalazcy. Ich technologia znacznie wyprzedza osiągnięcia ludzi, a broń gnomów nie ma sobie równej w całym świecie. Uważa się je również za najstarszą rasę na kontynencie.

Więcej w Fandom

Losowa wiki