Fandom

Wiedźmińska Wiki

Henryk von Schwelborn

3741stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Henryk von Schwelborn – rycerz zakonny, na którego natknęła się Ciri podczas podróży między światami. Miał za zadanie dostarczyć listy od człuchowskiego komtura do wielkiego mistrza zakonu, przebywającego w Malborku. Jego eskortą dowodził Hasso Planck. Gdy ujrzał Ciri, wziął ją za pogańską zjawę i zaatakował. Dziewczyna zniknęła nim się zbliżył.

Dane z książek SapkowskiegoEdytuj

Podróż z Człuchowa do Malborka może w pewnych warunkach, jak wiadomo, zająć nawet pięć dni. A że listy człuchowskiego komtura do Winrycha van Kniprode, wielkiego mistrza zakonu, musiały bezwzględnie dotrzeć do adresata nie później niż w dniu Zielonych Świątek, rycerz Henryk von Schwelborn nie zwlekał i wyruszył nazajutrz po niedzieli Exaudi Domine, by móc podróżować spokojnie i bez żadnego ryzyka spóźnienia. (...) Wiele się owo podejście rycerza podobało jego eskorcie, którą stanowiła szóstka strzelców konnych, dowodzonych przez Hasso Plancka, syna piekarza z Kolonii. Kusznicy i Planck przyzwyczajeni byli raczej do takich pasowanych panów, którzy klnęli, wrzeszczeli, popędzali i kazali cwałować na złamanie karku, a później, gdy i tak nie dotarli na czas, całą winę zwalali na biednych knechtów, łżąc w sposób niegodny rycerza, w dodatku rycerza zakonnego.
Pani Jeziora

Rycerz Henryk nie przyniósł tego dnia wstydu swym walecznym antenatom, von Schwelbornom, w tym i Dytrykowi von Schwelborn, który dzielnie bił się pod Damiettą i jako jeden z nielicznych nie uciekł, gdy Saraceni wyczarowali i wypuścili na krzyżowców czarnego demona. Uderzywszy konia ostrogami i wspomniawszy nieulękłego przodka, Henryk von Schwelborn runął na zjawę wśród bryzgających spod kopyt szczeżui.
Pani Jeziora

Moi bliscy mnie potrzebują, przecież wiesz. A my najpierw wpadamy nad jakiejś jezioro i na jakiegoś śmiesznego prostaka w ubraniu w kratkę, potem na gromadę brudnych i ryczących kudłaczy z maczugami, wreszcie zaś na furiata z czarnym krzyżem na płaszczu. Nie te czasy, nie te miejsca!
Pani Jeziora

CiekawostkiEdytuj

  • Henryk von Schwelborn to postać historyczna. Był członkiem zakonu krzyżackiego.
  • Brał udział w bitwie pod Grunwaldem. Według Jana Długosza był właścicielem mieczy, które wysłano przed bitwą Władysławowi Jagielle.

Więcej w Fandom

Losowa wiki