Fandom

Wiedźmińska Wiki

Henselt

3899stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze6 Udostępnij


Henselt z Ard Carraighkról Kaedwen, który od wielu lat toczy spór z Demawendem o Górne Aedirn, zwane przez niego i ludzi z jego świty Dolną Marchią.

Charakter i WyglądEdytuj

Jest zagorzałym rasistą, to z jego ust wyszedł plan eksterminacji nieludzi nad PontaremGwenllech i Buiną. W jego wyglądzie charakterystyczna jest broda i małe, przenikliwe oczy. Henselt poświęca wiele energii, czasu i pieniędzy na walkę z Wiewiórkami.

HistoriaEdytuj

Henselt brał udział w Pierwszej Wojnie z Nilfgaardem, gdzie jego armia walczyła w Bitwie o Wzgórze Sodden.

Po zawarciu pokoju, Henselt kontynuował spór ze swym sąsiadem o władze nad Doliną Pontaru. Henselt jest jednym z pięciu królów północy, który uczestniczy w spotkaniu na zamku Hagge. Drwił sobie z zagrożenia ze strony Nilfgaardu zdanie swoje zmienił, kiedy Meve uświadomiła królom ogromne zagrożenie z ich strony. W czasie narady zaproponował całkowitą pacyfikację Scoia'tael na całej północy.

Po spotkaniu zaczął wprowadzać swój plan w życie i razem ze swym sąsiadem, królem Aedirn, Demawendem rozpoczął wspólną akcję pacyfikacyjną przeciwko wiewiórkom. 

Po rozpoczęciu inwazji na Lyrie i wojną błyskawiczną armia Nilfgaardu dociera do Aedirn i jest bardzo blisko zajęcia Doliny Pontaru, którą Henselt uważa za swoją własność. Dogaduje się on z Nilfgaardem i zawiera separatystyczny rozejm. Na mocy traktatu jego wojska będą mogły zająć całą Dolinę Pontaru aż po rzekę Dyfne. Jednym z niewygodnych warunków zawieszenia broni jest uznanie Dol Blathanna i respektowanie jej władzy. Henselt zgadza się na ten warunek, jeśli elfy z Dol Blathanna odetną się i potępią walkę Wiewiórek (tego samego zażądał Foltest).

Po rozbiorze Aedirn Henselt dotrzymuje warunków traktatu i nie atakuje armii cesarstwa aż do czasu rozpoczęcia III fazy wojny. Wtedy przechodzi na stronę koalicji królestw północy i razem z Demawendem walczy przeciwko okupantom (symbolicznie podaję sobie dłonie na znak przymierza). Po wyparciu Nilfgaardu za Jarugę bierze udział w obradach pokojowych w Cintrze. Na mocy Pokoju Cintryjskiego musi opuścić Dolinę Pontaru i uznać niezależność Dol Blathanna, która na mocy pokoju Kaedwen nie otrzymała nic.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Po przeciwnej stronie stołu zasiadał Henselt, król Kaedwen, biegając po uczestnikach narady małymi przenikliwymi oczami, błyszczącymi w brodatej jak u rozbójnika fizjonomii.
Krew elfów

- Kto jeszcze ma synów?
- Ty, Henselt.
- Mój syn jest żonaty!

Krew elfów

- Co nowego w Kaedwen? - spytała Yennefer, udając, że nie widzi, na co patrzy Geralt. - Twój król Henselt nadal traci siły i środki na ściganie Wiewiórek po lasach? Nadal myśli o karnej ekspedycji przeciw elfom z Dol Blathanna?
Czas pogardy

– Ocenę moralną akcji króla Henselta również zostawiam historykom – podjął Esterad. – Ale jednego spojrzenia na mapę wystarczy, by zobaczyć, że aneksją Północnej Marchii Henselt zagrodził Emhyrowi drogę do Doliny Pontaru. Zabezpieczył flankę Temerii. A także i wam, Redańczykom. Powinniście mu podziękować.
– Podziękowałem – mruknął Dijkstra. – Ale po cichu. W Tretogorze gościmy króla Demawenda z Aedirn. A Demawend ma dość sprecyzowaną ocenę moralną postępku Henselta. Zwykł był ją wyrażać w krótkich a dźwięcznych słowach.

Wieża Jaskółki

W Aedirn zaś wieść o Brennie ku temu się przyczyniła, że zwaśnieni królowie Demawend i Henselt prawice sobie podali i wespół przeciw Nilfgaardowi wystąpili. Grupa Armii "Wschód", co pod wodzą diuka Ardala aep Dahy ku dolinie Pontaru maszerowała, czoła obu sprzymierzonym królom nie zdołała stawić.
Pani Jeziora


W grze komputerowej Wiedźmin Edytuj

Cena neutralności – Henselt jest królem Kaedwen, rozległej i potężnej krainy na północy. Uchodzi za chciwca i gwałtownika. Wyglądem odbiega od klasycznego wyobrażenia króla z powodu brodatej jak u rozbójnika fizjonomii i małych, przenikliwych i rozbieganych oczu. Henselt toczy kłótnie z sąsiadami o sporne terytoria, znany jest również z niechęci wobec nieludzi.

W grze komputerowej Wiedźmin 2: Zabójcy KrólówEdytuj

Henselt.jpg

Król Henselt i czarodziej Detmold (w tle)

Król Henselt jest istotną postacią w całej linii fabularnej Wiedźmina 2 i głównym antagonistą II aktu. Może także się pojawić w akcie III.

Ulegając podszeptom swojego doradcy - czarodzieja Detmolda, ruszył ku królestwu Aedirn, by zająć jego Górną Marchię. Wraz ze swoimi wojskami, na których stał czele, obozował w pobliżu krasnoludzkiej twierdzy Vergen, gdzie trzy lata wcześniej również doszło do podobnej bitwy. Do jego świty dołącza także Sheala de Tancarville chcąca zdobyć wpływy dla Loży w Kaedwen. Zastępuje ona zabitą rok przed fabułą gry Sabrinę Glevissig i próbuje odnowić obumarłe genitalia króla, który panicznie chce spłodzić męskiego potomka.

Jeżeli gracz sprzymierzył się z Vernonem Roche pod koniec aktu pierwszego, trafia do obozu Henselta, który przygotowuje się do ponownego ataku na Aedirn. Gracz pomaga królowi pozbyć się klątwy, jaka nad nim ciąży oraz ochrania go przed królobójcami.

Zależnie od Naszych decyzji pod koniec aktu drugiego, Henselt może zginąć, bądź też przeżyć. Niezależnie od tego, Vergen zostaje zdobyte, a Górne Aedirn zostaje włączone do Kaedwen.

Jeżeli gracz sprzymierzył się z Iorwethem, ma szansę spotkać Henselta w czasie wyprawy po królewską krew (w zależności od losu księcia Stennisa). Pod koniec aktu II Henselt z armią w końcu atakuje Vergen. Jego atak zostaje odparty przez rzeszę chłopów oraz krasnoludów, którymi dowodziła Dziewica z Aedirn lub ich pokonuje (zależnie od ścieżki).

W grze komputerowej Wiedźmin 3: Dziki GonEdytuj

Jeżeli gracz oszczędził Henselta lub grał po stronie Iorwetha, Henselt walczy z Nilfgaardem. Podczas zimy zostaje zaatakowany przez Radowida V i ginie podczas jednej z bitew, a Kaedwen zostaje włączone do Redanii.

CiekawostkiEdytuj

  • Z małżeństwa z nieznaną z imienia kobietą, ma żonatego syna, który jednak ginie w czasie polowania zabity przez dzika.
  • W grze Wiedźmin 2 może powiedzieć Geraltowi, że ma tyle nieślubnych dzieci, że mogłyby zasiąść na każdym tronie Północy
  • W grach głosu użycza mu Dariusz Odija, a w audiobookach Marek Lewandowski.
  • W przeciwieństwie do księcia Stennisa dał swą krew na uleczenie Saskii.
  • Skazał na śmierć swoją doradczynię Sabrinę Glevissig.
  • Ostrzegał Saskię przed Filippą Eilhart jak się potem okazało słusznie. Saskia była jednak już wówczas pod wpływem uroku.
Władcy Kaedwen herb Kaedwen
DagreadBendaHenselt
Inni członkowie dynastii kaedweńskiej
CaitlynElen

PrzypisyEdytuj

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Galeria Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki