FANDOM

Henselt z Ard Carraighkról Kaedwen.

Od wielu lat toczy spór z Demawendem o Górne Aedirn, zwane przez niego i ludzi z jego świty Dolną Marchią.

Charakter i wygląd

Ma wybuchowy charakter, jest zagorzałym rasistą. To z jego ust wyszedł plan eksterminacji nad PontaremGwenllech i Buiną. W jego wyglądzie charakterystyczna jest broda i małe, przenikliwe oczy. Henselt poświęca wiele energii, czasu i pieniędzy na walkę z Wiewiórkami.

Historia

Henselt brał udział w Pierwszej Wojnie z Nilfgaardem, gdzie jego armia walczyła w Bitwie o Wzgórze Sodden. Po zawarciu pokoju, Henselt kontynuował spór ze swym sąsiadem o władze nad Doliną Pontaru.

Henselt jest jednym z pięciu królów północy, który uczestniczy w spotkaniu na zamku Hagge. Drwił sobie z zagrożenia ze strony Nilfgaardu. Swoje zdanie zmienił, kiedy Meve uświadomiła królom ogromne zagrożenie z ich strony. W czasie narady zaproponował całkowitą pacyfikację Scoia'tael na całej północy.

Po spotkaniu zaczął wprowadzać swój plan w życie i razem ze swym sąsiadem, królem Aedirn, Demawendem rozpoczął wspólną akcję pacyfikacyjną przeciwko wiewiórkom. 

Po rozpoczęciu inwazji na Lyrie i wojną błyskawiczną armia Nilfgaardu dociera do Aedirn i jest bardzo blisko zajęcia Doliny Pontaru, którą Henselt uważa za swoją własność. Dogaduje się on z Nilfgaardem i zawiera separatystyczny rozejm. Na mocy traktatu jego wojska będą mogły zająć całą Dolinę Pontaru aż po rzekę Dyfne. Jednym z niewygodnych warunków zawieszenia broni jest uznanie Dol Blathanna i respektowanie jej władzy. Henselt zgadza się na ten warunek, jeśli elfy z Dol Blathanna odetną się i potępią walkę Wiewiórek (tego samego zażądał Foltest).

Po rozbiorze Aedirn Henselt dotrzymuje warunków traktatu i nie atakuje armii cesarstwa aż do czasu rozpoczęcia III fazy wojny. Wtedy przechodzi na stronę koalicji królestw północy i razem z Demawendem walczy przeciwko okupantom (symbolicznie podaję sobie dłonie na znak przymierza). Po wyparciu Nilfgaardu za Jarugę bierze udział w obradach pokojowych w Cintrze. Na mocy Pokoju Cintryjskiego musi opuścić Dolinę Pontaru i uznać niezależność Dol Blathanna. Kaedwen nie otrzymało nic.

Wiedźmin

Cena neutralności – Henselt jest królem Kaedwen, rozległej i potężnej krainy na północy. Uchodzi za chciwca i gwałtownika. Wyglądem odbiega od klasycznego wyobrażenia króla z powodu brodatej jak u rozbójnika fizjonomii i małych, przenikliwych i rozbieganych oczu. Henselt toczy kłótnie z sąsiadami o sporne terytoria, znany jest również z niechęci wobec nieludzi.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Henselt

Król Henselt i czarodziej Detmold (w tle)

Król Henselt jest istotną postacią w całej linii fabularnej Wiedźmina 2 i głównym antagonistą II aktu. Może także się pojawić w akcie III.

Ulegając podszeptom swojego doradcy - czarodzieja Detmolda, ruszył ku królestwu Aedirn, by zająć jego Górną Marchię. Wraz ze swoimi wojskami, na których stał czele, obozował w pobliżu krasnoludzkiej twierdzy Vergen, gdzie trzy lata wcześniej również doszło do podobnej bitwy. Do jego świty dołącza także Sheala de Tancarville chcąca zdobyć wpływy dla Loży w Kaedwen. Zastępuje ona zabitą przed fabułą gry Sabrinę Glevissig i próbuje odnowić obumarłe genitalia króla, który panicznie chce spłodzić męskiego potomka.

Ścieżka Roche'a
Gracz pod koniec aktu pierwszego, trafia do obozu Henselta, który przygotowuje się do ponownego ataku na Aedirn. Gracz pomaga królowi pozbyć się klątwy, jaka nad nim ciąży oraz ochrania go przed królobójcami. Zależnie od naszych decyzji pod koniec aktu drugiego, Henselt może zostać zabity lub przeżyć. Niezależnie od tego, Vergen zostaje zdobyte, a Górne Aedirn zostaje włączone do Kaedwen.
Ścieżka Iorwetha
Gracz ma szansę spotkać Henselta w czasie wyprawy po królewską krew (w zależności od losu księcia Stennisa). Pod koniec aktu II Henselt z armią w końcu atakuje Vergen. Jego atak zostaje odparty przez rzeszę chłopów oraz krasnoludów, którymi dowodziła Dziewica z Aedirn.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Jeżeli gracz oszczędził Henselta lub grał po stronie Iorwetha, Henselt prawdopodobnie przygotowuje się do wojny z Nilfgaardem. Możliwe, że ginie ze starości, przez co zostawia swoje państwo osłabione. Wykorzystuje to Radowid V i atakuje ogarnięte chaosem państwo Henselta, ostatecznie Kaedwen zostaje włączone do Redanii.

Ciekawostki

  • Z małżeństwa z nieznaną z imienia kobietą, ma żonatego syna, który jednak ginie w czasie polowania zabity przez dzika.
  • W grze Wiedźmin 2 może powiedzieć Geraltowi, że ma tyle nieślubnych dzieci, że mogłyby zasiąść na każdym tronie Północy
  • W grach głosu użycza mu Dariusz Odija, a w audiobookach Marek Lewandowski.
  • W przeciwieństwie do księcia Stennisa dał swą krew na uleczenie Saskii.
  • Skazał na śmierć swoją doradczynię Sabrinę Glevissig.
  • Ostrzegał Saskię przed Filippą Eilhart jak się potem okazało słusznie. Saskia była jednak już wówczas pod wpływem uroku.

Galeria

Władcy Kaedwen Herb Kaedwen
DagreadBendaRadowit II Śmiały (komiks)Henselt
Inni członkowie dynastii kaedweńskiej
AideenCaitlynElenDeirdre

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.