FANDOM


Hierofant - jedna z drugoplanowych potaci rozdziału III w grze komputerowej "Wiedźmin", przywódca druidów.

Historia Edytuj

Utrzymywał kontakty z druidem Myszoworem (postacią z książki), z którym grywał stale w kości; dowiedziałsię od niego wielu rzeczy o Geralcie z Rivii. Jak na hierofanta przystało, posiada roległą wiedzę teoretyczną i praktyczną m.in. w dziedzinie zdejmowania klątw, rozmawiania z istotami natury (np. drzewami), oswajania zwierząt przywracania pamięci (ten ostatni zabieg trwał kilka lat). Mimo podeszłego wieku potrafił zachowywac się odważnie, szczególnie leżało mu na sercu dobro ludzi i zachowanie równowagi w naturze - nie wahał się stanąc w jej obronie z sztyletem w ręku, jednakowoż tylko w obronie koniecznej - nie przejawiał fanatycznych poglądów. Przeciwnie, był tolerancyjnym i serdecznym człowiekiem obdarzonym poczuciem humoru, chociaż czasami doskwierała mu skleroza.

Znalazł się w gronie wrogów organizacji Salamandra nie tyko dlatego, iż nienawidził ich plugawych eksperymentów, lecz również dlatego, iż przywódca baz Salamandry w lesie na bagnach - Roland Blenheim - usiłował go zastraszyc, by użył razem ze swoimi druidami magii w celu rozwoju produkcji narkotyku fisstech. Żądny mocniejszej wersji narkotyku Bandzior, który prześladował hierofanta od dłuższego czasu nie spodziewał się jednak, iż hierofant posiadał wysoką inteligencję i zmysł strategiczny... niestety, nie posiadał żadnego sojusznika w walce z nimi, gdyż był całkowicie apolityczny i neutralny - nie ineresowały go konflikty polityczne i uważał, że dzięki temu wszelkie zawieruchy druidzi przetrwają, ponieważ dla nikogo nie stanowią zagrożenia, lecz nie uważa, że wszyscy ludzie to nienawidzący natury barbarzyńcy.

Rola w grze Edytuj

Pojawia się dopiero w rozdziale III i nie opuszcza ani razu gaju druidów. Jeżeli Geralt zdecyduje się na rozwiązanie zadania "Dyplomatyka i łowy" dłuższą drogą, wówczas będzie musiał udac się do niego po rozwiązaniu zadania "Czas żniw". Hierofant wyjawi wiedźminowi swoje plany, polegające na zwabieniu Blenheima i jego pomagierów na neutralny grunt podstępem. W tym celu poprosił wiedźmina o odnalezienie w lokalnej jaskini grzyba zwanego psilocybem. Po odebraniu go kuroliszkom Geralt musi wręczyc go hierofantowi, który wyśle grzyb do Blenheima, a ten, myśląc, iż druidzi zgodzili się na jego "propozycję nie do odrzucenia", decyduje się na przybycie do starej wycinki. Przedtem jednak hierofant nakazuje Geraltowi odpowiednie przygotowanie się Geralta o walki, po czym gdy tylko ten oświadczy swoją gotowośc, Hierofant weźmie swoje dwie oswojone wyverny i razem z wiedźminem wyruszą na wyprawę w celu rozgromienia Salamandry. Po bitwie, w której polegną wszyscy członkowie Salamandry (w tym sam Blenheim), należy zabrac z jego ciała przynajmniej zaszyfrowany dokument i zakomunikowac zwycięstwo hierofantowi.

W zadaniu "Piękna i bestia" trzeba się zgłosic do Hierofanta po zasięgniecie w imieniu Carmen rady w celu odczarowania Vincenta Meisa z lykantropii. Początkowo będzie zdziwiony, że wiedźmin-zawodowiec się go o to pyta, lecz gdy przypomina sobie jego amnezję, doradza mu utkanie dla wilkołaka koszuli z pięciu liści blekotu, uwarzenie specjalnego eliskiru antylykantropijnego... lub użycie ludowego sposobu polegającego na zdjęciu klątwy za pomocą prawdziwej miłości między Carmen a Vincentem, przy czym przestrzega wiedźmina, żeby upewnił się, iż ukochany Carmenw głębi duszy pozostał człowiekiem, w przeciwny przypadku nawet po odczarowaniu będzie rozszarpywał ludzi.

W zadaniu "Kościany poker: zawodowiec" jest jednym z potencjalnych graczy do pokonania w kościanego pokera, lecz nie będzie grał z Geraltem dopóty dopóki ten nie pokona trzech pokerzystów w zadaniu "Kościany poker: nowicjusz".

Druidzi względem wydarzeń światowych według hierofanta Edytuj

Nie interesują mnie konflikty polityczne. My, druidzi, przetrwamy wszystkie zawieruchy, ponieważ nie jesteśmy zagrożeniem. Nie mamy nic, na czym zależałoby królom, cesarzom i innym władcom. Oni zaś wiedzą, że nam niepotrzebna ich władza. Pomagamy wszystkim potrzebującym, jeśli tylko szanują nasze obyczaje - ludziom i nieludziom. A elfy to dzieci lasu, szanują i rozumieją naturę. (...). Rzeki w okolicach dużych miast są zatrute odpadami z manufaktur, lasy wycina się bez opamiętania. Gatunki pospolite jeszcze kilkadziesiąt lat temu teraz są rzadkością.

Ciekawostki Edytuj

  • W rozmowie o odczarowywaniu wilkołaka hierofant wspomina: "był precedens braci zamienionych w łabędzie. A może to były dzikie kaczki?", co jest nawiązaniem do jednej z najpopularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena opowiadającej o brzydkim kaczątku, który również przemienił się w łabędzia.