Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Pomnijcie, dobrzy ludzie, że ognia raz rozpalonego zatrzymać się nie da, że strawi on wszystko na swojej drodze, i dopiero gdy wszystko w popiół obróci, uspokoić się może. I ludzie uciec nie mogą przed tym żywiołem, i jeśli się przed nim nie pokłonią, jeśli w sercu go nie przyjmą, w popiół się obrócą.kazanie Zatroskanego znalezione przy ciele ofiary

Hubert Rejk – zasymilowany katakan, lekarz, wykładowca medycyny na Akademii Oxenfurckiej, późniejszy koroner kostnicy miejskiej w Novigradzie, gdzie działał jako seryjny zabójca o pseudonimie Zatroskany.

Biografia[]

Wykładowca[]

Hubert Rejk był starym i silnym wampirem. Liczył sobie ponad dwieście lat, a w czasie tym dawał sobie radę z licznymi zagrożeniami takimi jak wiedźmini. W przeciwieństwie do wielu innych katakanów wybrał on drogę asymilacji i doskonale odnalazł się w ludzkim społeczeństwie, do tego stopnia, że został on szanowanym wykładowcą Wydziału Medycyny i Zielarstwa Akademii Oxenfurckiej, gdzie stworzył jeden z zakładów. W latach czterdziestych XIII wieku został nauczycielem młodego Joachima von Gratza, który stał się jego ulubionym studentem. Wszystko zmieniło się w dniu, gdy młodzieniec stanął na czele brutalnych protestów na rzecz demokracji w 1242 roku. Zdegustowany działaniami rewolucjonistów opowiedział się przeciwko nim, a po stłumieniu wystąpień wydał władzom protegowanego. Ten odsiedział rok w ciężkich warunkach lochów Tretogoru, co do końca swoich dni miał Rejkowi za złe[1].

Koroner[]

Po tych wydarzeniach Hubert stracił serce do uczelni i znalazł zatrudnienie w kostnicy miejskiej w Novigradzie. W mieście zafascynował się on naukami kultu Wiecznego Ognia z którymi w pełni się zgadzał. Szczególnie przemawiała do niego narracja o konieczności odnowy moralnej poprzez wypalenie grzechów. Faktycznie, trafił on do miasta pełnego brutalności i rozpusty sąsiadujących z licznymi świątyniami. Napędzało to jego nienawiść do tych, którzy sprzeciwiali się Kościołowi[1].

W pewnym momencie jego przełożonym został wielebny Nataniel Pastodi, sadysta i zboczeniec będący w przeszłości katem. Znęcał się on na Rejkiem, posuwając się nawet do okaleczania podwładnego. Nagromadzone negatywne emocje w połączeniu z wampirzą, brutalną naturą dały początek religijnemu fanatyzmowi katakana. Próbował on swoich sił jako uliczny kaznodzieja, lecz ludzie tylko śmiali się z niego. To wyrobiło w Rejku przeczucie, że by ocalić mieszkańców zgniłego moralnie Novigradu musi zastosować terapię szokową i przerazić ich brutalnymi karami za grzechy[1].

Katakan zaczął działać jako seryjny morderca podpisujący się pseudonimem Zatroskany. Prędko zdobył rozgłos serią wyjątkowo zuchwałych oraz pełnych okrucieństwa zabójstw połączonych z torturami ofiar, przy których składał kazania spisane na pergaminie z ludzkiej skóry. Polował przeważnie na ludzi z marginesu, prostytutki, żebraków, czy sieroty, a poważniejsze cele zaczął atakować dopiero później[1].

W 1272 roku atak wampira przeżyła trubadurka Priscilla, kochanka słynnego barda Jaskra, którego przyjaciel Geralt przebywał w tym samym czasie w mieście. Wiedźmin obiecał wykryć sprawcę zamachu na miłość druha i tak też rozpoczął śledztwo. Zaczął je od zakradnięcia się do kostnicy Rejka z von Gratzem, który pracował ówcześnie w Szpitalu Wilmeryusza i opiekował się kobietą. Tam natknęli się na Huberta, który zadeklarował pomoc w poszukiwaniu mordercy. Wtedy też Zatroskany podjął ryzykowną grę z Białym Wilkiem, która ostatecznie doprowadziła do podrzucenia wiedźminowi informacji jakoby następną ofiarą miała być Słodka Anneke, prostytutka z „Kuternogi Katarzyny”. Tak się składało, że w tym czasie nad dziewczyną znęcał się Pastodi, którego perwersyjne upodobanie do zadawania bólu wraz z kapłaństwem Wiecznego Ognia czyniły z niego idealnego kandydata na seryjnego zabójcę[1].

Fortel nie zadziałał, a Geralt nie dał się zwieść. Co więcej, wydedukował, że Zatroskanym był nie Pastodi, lecz koroner Rejk. Popędził więc czym prędzej do kostnicy, gdzie skonfrontował się z zabójcą. Ten przyznał się do winy i ujawnił się jako wampir wyższy (choć nie był wampirem wyższym w rozumieniu gatunkowym, takim jak Dettlaff, lecz przynależał do wyższego rzędu wampirów inteligentnych), po czym wywiązała się między mężczyznami krótka rozmowa. Hubertowi nie udało się zastraszyć wiedźmina. Rozpoczęła się walka, lecz ku zaskoczeniu Rejka Biały Wilk był o wiele silniejszy od wiedźminów, z którymi miał wcześniej do czynienia. Katakan został zgładzony[1].

Fortel się powiódł, a Geralt zabił Pastodiego. Następnie udał się do von Gratz i Jaskra, by podzielić się z nimi dobrą nowiną. Niedługo później idąc ulicami miasta natknął się jednak na okaleczone w typowy sposób zwłoki kobiety wraz z listem. Wiedźmin zrozumiał, że pomylił się. W tym czasie Rejk napisał do Geralta inny list w którym przyznał się do swojej działalności, a pozostawił go w kostnicy[1].

Katakan zrozumiał w końcu, że moralna choroba Novigradu rozwinęła się za bardzo, by dało się ją uleczyć, tak więc zdecydował się wyruszyć do mniejszych osad, gdzie rozkład moralny miał dopiero się zaczynać. Hubert zdecydował się zapobiec mu za wszelką cenę[1].

Lista ofiar[]

Warto mieć na uwadze, że poniższa lista jest niepełna.

  • Łysy, Kudłaty i Rybka – trójka osób z nizin społecznych wspominana przez Zochę.
  • Śliska Loszka – poćwiartowana kobieta wspomniana przez Eustachego.
  • Fabian Meyer – krasnoludzki rzemieślnik, który rzeźbił nieprzyzwoite figury boginek i wydawał ostatnie grosze na prostytutki.
  • Joris Aquinus – wykładowca teologii w Akademii Oxenfurckiej, którego nauki były sprzeczne ze stanowiskiem Kościoła.
  • Priscilla (zabójstwo nieudane) – minstrelka, która obrażała Wieczny Ogień swą beztroską i sztuką o dopplerze.
  • Patrycja Vegelbud – seniorka rodu Vegelbudów, która w obliczu prześladowań odmieńców odwróciła się od wiary.
  • nieznana z imienia kobieta (opcjonalnie; w przypadku zabicia Pastodiego) – ofiara na którą natknął się Geralt przechadzając się po Novigradzie.

Powiązane zadania[]

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

Ciekawostki[]

  • Prawdopodobnie Rejk jest nawiązaniem do seryjnego mordercy z gry Baldur’s Gate II: Cienie Amn nazwiskiem Rejiek Hidesman.

Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Hubert Rejk.

Przypisy[]

Advertisement