Fandom

Wiedźmińska Wiki

I klątwa, i miłość, i zdrada

3738stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Curse1.jpg

Geralt na polach - screen z gry (widoczny na horyzoncie wiatrak, dodany przez twórców przygody)

I klątwa, i miłość, i zdrada (ang. And a Curse, and Love, and Betrayal) - największa przygoda do gry komputerowej "Wiedźmin" wydana po raz pierwszy 25 stycznia 2011 r. po trzech latach pracy, a od 17 kwietnia 2011 r. dostępna również w wersji międzynarodowej pod tytułem angielskim. Została również opublikowana w numerze 160 we francuskim magazynie "Pc Jeux". Najnowsza wersja ukazała się po kilkuletniej przerwie, pod koniec listopada 2015 r.

Opis Edytuj

Rozgrywka zajmuje od 10 do 12 godzin i zawiera 70 tysięcy słów w dialogach (łączna liczba wyrazów - 125 000). Zadanie główne zawiera 200 faz, a jego przebieg zawiera dwie ścieżki - ścieżkę Idy i ścieżkę Baregi - oraz trzy zakończenia. Świat przygody rozciąga się na kilka otwartych lokacji: wioski Maedit (przerobiona nieco lokacja Odmęty) i sąsiadujące z nimi pola i brzeg (również przerobione lokacje o takiej samej nazwie). Zastosowano tutaj wiele nowatorskich rozwiązań, jak dodanie eliksiru Żbik z przygody "W potrzasku" oraz zupełnie nowych, takich jak eliksir z serca bruxy i eliksir z nerwu kikimory (zmieniono w tym ostatnim właściwości) oraz recepty do nich, a Geralt startuje z nowym mieczem stalowym na początku, jednak jego zastosowanie jest w grze niewielkie, gdyż przeważają znacznie walki z potworami niż z ludźmi (potyczki z tymi ostatnimi można policzyc na palcach jednej ręki).

Szata artystyczna została wzbogacona o nowe elementy, takie jak nowe modele postaci (retekstury) zrobione na podstawie modeli postaci z oryginalnej gry, np. Ida (brunetka Alina), sołtys Amadeusz Swoboda (Odo z brodą), Barega (Talar bez monokla, z zarostem, w nowych szatach), Adam Luis Murietta w ludzkiej postaci (Julian bez czapki w brązowym ubraniu i zielonych spodniach), Genesus (duch Hierofanta), Amanda (ruda Niebieskooka w zielonej sukni), Borubar (Angus w nowym ubraniu), rycerz Szałaput (Buse w seledynowej szacie), Antonio Piaggio (Velerad w zielonym kubraku) czy kapitan milicji (Wielki Łowczy Królewski z brodą), niemalże całkowicie nowa ścieżka dźwiękowa (18 kawałków) - muzyka w lokacjach Maedit (rano i w nocy), pola (rano i w nocy), brzeg, kilka kawałków rozgrywanych w karczmie (dzień i noc), muzyka podczas walki z potworami i z ludźmi, muzyka podczas szczególnych wydarzeń (np. narada w karczmie), itp. (wykorzystano w niektórych cut-scenkach muzykę z oryginalnej gry). Wszystkie lokacje posiadają autorskie panele ładowania zarówno dzienne, jak i nocne.

Fabuła Edytuj

Geralt w poszukiwaniu obiektu swych westchnień - czarodziejki Yennefer - zachodzi do wioski Maedit, gdzie jego przybycie wywołuje przerażenie bawiących się beztrosko dzieci. Zauważa to tajemnicza dziewczyna imieniem Ida, która prosi Geralta o zdjęcie klątwy, jaka ciąży na jej ukochanym Adamie. Prawdopodobnie nie jest to lykantropia, gdyż mimo przemiany fizycznej w wilka, zachowuje umysł, moralność i maniery prawdziwego człowieka. Geralt podejmuje się zlecenia, lecz nim zdąży przejść do szczegółów, pogawędka zostaje przerwana przez chłopca, który wyjaśnia Geraltowi, że sołtys wsi - Amadeusz Swoboda - chce się z nim widzieć. Wiedźmin wchodzi do siedziby sołtysa i otrzymuje kolejne zlecenie - rządca wioski pragnie wynająć go do oczyszczenia miejscowej kopalni złota na polach podmaedickich z grasujących tam potworów. W domu sołtysa gości trójka podróżników: gadatliwy wierszokleta z pokaźnych rozmiarów szablą - rycerz Szałaput i jego giermkowie i klakierzy - pochodzący z Koviru Antonio Piaggio oraz mały chłopiec, giermek Roch. Przed domem sołtysa wywieszony jest list gończy za niejakim Adamem Luisem Muriettą - przywódcą bandyckim, pozostającym w konflikcie z prawem. Gdy Geralt dociera na miejsce, okazuje się, że sprawcami niebezpieczeństwa są nie tylko echinopsy i kikimory... W owej kopalni ukrywa się sam Adam Luis Murietta i jego grupa rozbójników. Jeden z nich usiłuje zabić nadchodzącego Geralta, lecz nie udaje mu się to i ginie, a gadający wilk przeprasza gorąco Geralta za to nieporozumienie twierdząc, że jego ludzie nie do końca jeszcze zrozumieli, iż nie są zwyczajnymi rzezimieszkami. Geralt identyfikuje gadającego wilka z ukochanym Idy i przywódcą bandyckim, lecz gdy wykłada mu prośbę Idy o zwalczenie klątwy, ten nie wyraża zbyt wielkiej chęci, wypominając jej, że powinna najpierw sama uporać się z własną klątwą.

Po powrocie do wioski Geralt doznaje wielkiego rozczarowania ze strony sołtysa, który informuje go, że wypłaci mu nagrodę, jeżeli zajmie się najpierw śledztwem w sprawie napadu na nilfgaardzką karawanę, która miała zatrzymać się w Maedicie. Geralt nie jest zadowolony ze skąpstwa sołtysa, lecz nie ma wyboru, jeśli chce zyskać nagrodę, więc się zgadza. Z kolei Ida nie wykazuje zbyt wielkiej chęci do rozmowy o swojej klątwie, nie udzielając żadnych informacji wiedźminowi.

Ciąg dalszy w toku. Można edytowac.

Twórcy przygody Edytuj

 • Adam "Fantasta" Dukszto - lider projektu, scenariusze do zadań pobocznych, implementacja scenariuszy i zadania głównego, lokalizacja w języku angielskim (przetłumaczenie), współtworzenie zadań pobocznych i dialogów (jego własnego autorstwa zadania to "Zaklęty krąg", "Potwory", "Gruby i spółka"), skrypty, dodanie części dekoracji, większość przerywników filmowych, kilka nowych obrazów w panelu ładowania, niektóre retekstury, opracowanie eksportera z programu Blender, montaż obrazu i dźwięku oraz implementacja w grze niektórych przerywników filmowych
 • Marcin Kozak - założyciel i lider grupy, pomysłodawca wątku głównego, autor scenariusza do zadań pobocznych, koordynator działań od strony organizacyjnej i promocyjnej
 • Wojciech Łaba - scenariusze do zadania głównego i zadań pobocznych
 • Michał Zyśk - scenariusze do zadania głównego
 • Tomasz Nowakowski - scenariusze do zadań pobocznych
 • Sebastian Buczek - implementacja niektórych zadań pobocznych, dekoracje większości lokacji, przerywniki filmowe, początkowe uruchamianie większości postaci
 • Adam Wiśniowski - przerywniki filmowe (pierwsza cut-scenka rozpoczynająca przygodę, cut-scena w momencie spotkania olbrzymiej kikimory w kopalni złota, dwie cut-sceny z zadania "Tata dilera" przedstawiające napad południc na Kazika, z których jedna została wykorzystana w celach reklamujących przygodę oraz cut-scena przedstawiająca porażkę Geralta w walce z bandytami Adama Luisa Murietty)
 • Krzysztof Wiśniowski - testowanie, mapy do lokacji, przerywniki filmowe (m. in. montaż obrazu i dźwięku do nich)
 • "Marqson" - retekstury, grafika trójwymiarowa (3D)
 • "Grensir" - nowa ścieżka muzyczna
 • Stanisław Sosna - nowa ścieżka muzyczna
 • Adam Beczyński - grafika trójwymiarowa, retekstury, testowanie
 • Mateusz Piskorski - grafika dwuwymiarowa
 • Square Crusaders (grupa modderska) - niektóre ekrany ładowania (dzieło "Maaxa" i "Elvansa"), dwie retekstury koni (dzieło "Veqa"), udostępnienie kilku modeli świata przedstawionego (wnętrze jaskini na brzegu, łodzi, taczki i kielicha) z nieukończonego projektu do gry komputerowej "Wiedźmin"

Galeria Edytuj

Linki zewnętrzne Edytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki