Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Iorweth, zwany Lisem Puszczy – elf Aen Seidhe, legendarny dowódca Scoia'tael i oficer brygady Vrihedd. Po zakończeniu II Wojny Północnej skazany na śmierć za zbrodnie wojenne, uniknął wyroku i kontynuował walkę zbrojną stając się centralną postacią ruchu Wiewiórek po powstaniu wyzimskim. Jeden z inspiratorów rebelii Saskii w Dolnej Marchii i opcjonalnie (zależnie od decyzji gracza) współtwórca Wolnego Państwa.

Charakterystyka[]

Niegdyś był bardzo urodziwym elfem paskudnie oszpeconym podczas pojedynku z pewnym rycerzem. Wygraną Iorweth przypłacił utratą oka i bliznami pokrywającymi prawą część jego twarzy. Z tego też powodu skrywa ją za chustą, której praktycznie nigdy nie zdejmuje. Jego ubiór zdobią insygnia krajów, które zdobył mordując szefów wywiadu. Do uzupełnienia tej niezwykłej „kolekcji” brakuje mu tylko emblematu Temerii. Aby jednak zdobyć ten symbol musiałby pokonać Vernona Roche'a.

Elf jest niebezpiecznym, bardzo zdeterminowanym idealistą. Wykazuje się często wielkim sprytem i odwagą, choć zdarza mu się także błędnie ocenić sytuację i ludzi. Jest nie tylko uzdolnionym przywódcą i znakomitym wojownikiem, lecz także artystą potrafiącym grać na flecie podłużnym.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów[]

Poparcie wśród nieludzi wobec Iorwetha rośnie i elf staje się nie tylko zagrożeniem dla krajów walczących ze Scoia'tael, ale także żywym sztandarem walki o niepodległość. Dowodem jego sprytu i efektywności jest pas, który nosi przewieszony przez ramię, na którym ma zawieszone emblematy państw, które zdarł z piersi zabitych przez niego szefów wywiadu danego kraju (do zebrania całości brakuje mu tylko emblematu Temerii).

Przez pewien czas elf ze swym komandem ukrywa się na granicy Kaedwen, Aedirn i Temerii w lesie przy miasteczku Flotsam. Tam też spotyka ponownie swojego wroga, Vernona Roche'a, gdy na jaw wychodzi kolaboracja elfa z Królobójcą, Roche stara się z zdwojoną siłą schwytać Iorwetha.

Po zdradzie królobójcy, Iorweth podejmuje decyzję o opuszczeniu Flotsam i przyłączeniu się do Dziewicy z Aedirn.

Ścieżka Iorwetha[]

Iorweth decyduje się pomóc Saskii w jej walce o utworzenie Wolnego Państwa, ofiarując jej swoich stu najlepszych łuczników. Po decyzji w sprawie księcia Stennisa, wyrusza w podróż, by zyskać więcej Scoia'tael. Pojawia się w trakcie oblężenia Vergen, rozbijając niedobitki Kaedweńczyków i zmuszając tym samym Henselta do poddania się.

Jeżeli w Loc Muinne wyciągnęliśmy z więzienia Filippę Eilhart to po walce ze smokiem Iorweth będzie na nas czekał. Jeżeli ratowaliśmy Triss, znajdziemy go uwięzionego w obozie maruderów.

Ścieżka Roche'a[]

Po ucieczce z barki więziennej zajmuje się ochroną Saskii i „nie odstępuje jej nawet na krok”. Geralt spotyka go osobiście dopiero w trakcie ataku na Vergen, gdzie ratuje go od śmierci. Obecność wiedźmina w oblężonym mieście jest dla elfa dużym zaskoczeniem, po jego postawie można wywnioskować, że jest wdzięczny Geraltowi za pomoc (lub poirytowany jego obecnością, jeżeli nie oddał mu broni w trakcie spotkania z Letho).

W trakcie rozmowy z Triss w Loc Muinne Geralt dowiaduje się, że cena za jego głowę wielokrotnie wzrosła. Jego dalsze losy nie są nam znane.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

Choć Iorweth nie pojawia się w trzeciej części gry, jest wspomniany przez dwójkę Scoia'tael. Ich rozmowę można usłyszeć w obozie Wiewiórek niedaleko Novigradu – możliwe, że jest ona ostatnią pozostałością po wyciętej zawartości.

  • Słyszeliście ostatnie plotki o Iorwecie?
  • Naszpikowali go strzałami jak jeża. Mówię ci, Iorweth nie żyje. Deireadh.
  • Jak nie żyje, jak go w Novigradzie widziano.
  • To na co czekamy?
  • Bzdura. Isengrim też ponoć umknął.
  • A prawda jest taka, że już dawno go robaki zeżarły.

Jednak Marcin Momot potwierdził, że Iorweth żyje i ma się dobrze, jednakże nie pojawia się w grze.

Pojawia się też na karcie do gwinta, którą można zdobyć w zadaniu „Terapia szokowa”.

Ciekawostki[]

  • Ma kilka wyłamanych górnych zębów po prawej stronie szczęki.
  • Znajduje się na okładce trzeciego wydania Krwi elfów, chociaż w sadze jest tylko wspominany.
  • Potrafi pięknie grać na flecie. Melodia, którą gra podczas pierwszego spotkania z Geraltem, to fragment średniowiecznego hymnu Stella splendens in monte (odsłuch). Należy on do zbioru pieśni Llibre Vermell de Montserrat.
  • Groźba Iorwetha skierowana w stronę Geralta przed konfrontacją z Letho nawiązuje do utworu The Doors Riders on the Storm – „...A ty będziesz wył tak głośno, że usłyszą cię jeźdźcy burzy”.
  • Kilka jego wypowiedzi nawiązuje do Władcy Pierścieni Tolkiena:
    • podczas zadania Pływające więzienie mówi: „Łatwe jak lembas z masłem”,
    • w Vergen, gdy Filippa wspomina o legendarnych 20 pierścieniach mocy jako potencjalnym źródle energii potrzebnej do uratowania Saskii, elf dopowiada „Jeden by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać”.
  • Był mocno przekonany o słuszności swoich poglądów, co powodowało u niego mylne przekonania na temat Foltesta, którego podczas rozmowy z Geraltem określił słowami: „Foltest był rasistą. Pozwalał, żeby w Temerii prześladowano starsze rasy”. Nie było to prawdą, gdyż na spotkaniu w Hagge, kiedy królowie rozmawiają o atakach Wiewiórek, Foltest przychylił się do planu ich pacyfikacji mówiąc, że uważa to za tragedię, ale nie ma innego wyjścia.
  • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon miał wraz z kilkoma Scoia'tael pojawić się w Novigradzie, w piwnicy domu w dzielnicy nieludzi. Geralt miał trafić do niego, gdy ten grał na flecie tę samą piosenkę, co w poprzedniej części.
  • Widoczny jest na karcie Francesci Findabair.

Galeria[]

Wideo[]

Kim_jest..._Iorweth

Kim jest... Iorweth

MCH - Wiedźmin Wiki

Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Iorweth.
Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Podstęp Iorwetha.
Advertisement