FANDOM


Bestiary Koshchey full

Kościej – efekt prac magicznych byłego druida Fregenala.

Wyglądał jak przerośnięty pajęczak z raczymi kleszczami i oczami na słupkach. Jego krew miała zieloną barwę. Kościej miał rozkaz pilnowania przełęczy Klamat i przepuszczania tylko zaufanych Fregenala. Ostatecznie kościej został zniszczony przez druidkę Visennę przy pomocy Korina, bobołaka Kehla i kowala Mikuli.

Kościej jest istotą sztucznie stworzoną za pomocą magii, nie występującą w naturze. Trójkąt w Trójkącie, Podwójny Krzyż Alzura oraz Wzór Drzewokorzenia to niektóre z zaklęć umożliwiających wykreowanie Kościeja.

Dane z książek Sapkowskiego

Korin obejrzał się. Zza skalnego rumowiska, o jakieś sto kroków, wyjrzały gruzłowate stawy zgiętych pajęczych nóg. Po chwili przez kupę kamieni z grzechotem przetoczył się co najmniej sześciometrowej średnicy tułów, płaski jak talerz, ziemistordzawy, kostropaty, pokryty kolczastymi wyrostkami. Cztery pary nóg postępowały miarowo, wlokąc misowaty korpus przez piarg. Piąta, pierwsza para odnóży, nieproporcjonalnie długich, uzbrojona była w potężne, racze kleszcze, najeżone rzędami ostrych kolców i rogów.
Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna

Kościej był blisko. Szeroko rozpostarł łapy, zębate szczypce rozwarły się. Mikula widział obracające się na słupkach oczy potwora i zgrzytające pod nimi półksiężycowate szczęki. Pełznąc, kościej syczał rytmicznie - tss, tss, tss...
Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna

Kościej bez widocznego wysiłku uniósł konia w kleszczach i nabił go na ostry szyp, sterczący z przodu tułowia. Sierpowate żuchwy zwarły się.
Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna

Zerknął przez ramię. Kościej sunął ku niemu, skrzypiąc stawami, wyciągnięte kleszcze rozczesywały rzadką trawę, chrobotały o głazy.
Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna


Wiedźmin (gra komputerowa)

O kościeju można przeczytać w książce "Droga, z której się nie wraca", dostępnej do kupienia już w rozdziale II i III gry, jednak Geralt spotyka go tylko raz w końcowych fazach zadania "Smak zemsty", kiedy w jednej z komnat podziemnych pod Starym Dworzyszczem Azar Javed przywołuje kościeja do walki z wiedźminem. Nazywa go "zabójcą doskonałym", a po walce denerwuje się, że Biały Wilk "porąbał owoc jego wielomiesięcznej pracy". Kościej to wspólnie ze strzygą jeden z bossów rozdziału V i jeden z najtrudniejszych przeciwników do pokonania. Wyprowadza ciosy bardzo szybko, zadając przy tym wielkie obrażenia i często powodując u gracza efekt bólu lub powalenia, co skutkuje szybką śmiercią. Jest wiele sposobów na ukatrupienie tej bestii, ale wszystkie łączy jedno - odpowiednie przygotowanie. Bez dobrego ekwpipunku, odpowiednio dobranych eliksirów i wysokiego poziomu doświadczenia, niezwylke trudno wygrać tę walkę. Tym bardziej, że bój będziemy musieli stoczyć samotnie. Wysiłki włożone w walkę wynagrodzi nam znajdujące się w szczątkach kościeja serce. Można z niego uważyć eliksir który da nam złoty talent. Recepta znajduje się w ciele Azara Javeda.

Podstawowym eliksirem w walce z Kościejem jest "Zamieć". Dzięki niemu Geralt dorówna szybkością potworowi.

Dane z bestiariusza

Bestiary Koshchey

Wizerunek w haśle "Kościej" w dziale "Bestiariusz" w dzienniku Geralta

  • Występowaniestworzenie mityczne, powstałe za sprawą magii; tylko potężny czarodziej zaznajomiony z dokonaniami Alzura potrafi powołać do życia kościeja.
  • Odpornościodporny na większość efektów.
  • Podatności: podatny na srebro.
  • Taktykakościej jest niestrudzoną maszyną do zabijania; w walce nie wykorzystuje skomplikowanej taktyki - i tak nikt mu nie sprosta.
  • Alchemia: serce kościeja.
  • Opis dodatkowy: - Nawiasem mówiąc, czym jest - według ciebie - ten kościej?
    - Obawiam się, że to śmierć.

Ciekawostki i inne informacje

  • Słowo "kościej" było używane w zupełnie innych znaczeniach poza światem wiedźmińskim: postać ze starej baśni rosyjskiej nazywała się kościej nieśmiertelny i była potężnym czarownikiem - chudym, starym i brzydkim, z kolei w Heroes of Might and Magic III była to ulepszona wersja wojowniczego szkieletu.

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.