Fandom

Wiedźmińska Wiki

Korona novigradzka

3742strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Korona novigradzka – jednostka monetarna obowiązująca w królestwie Redanii i w Wolnym Mieście Novigrad. Jako że jest solidną walutą, korzysta się z niej (nieoficjalnie) także w wielu innych krajach Północy - na przykład w Temerii, Brugge i Cidaris.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Jeśli sprzedasz te kamyki w Novigradzie, dostaniesz co najmniej pięćset novigradzkich koron, a korona to obecnie sześć i pół orena i zwyżkuje.
Ostatnie życzenie

Do potwora było ze staje, albo i więcej nawet, ale on tylko z dala pojrzał i od razu mówi, że to jest mantikora wyjątkiem wielga i że ubije ją, jak mu dwieście koron zapłacą.
(...)
Na to podeszli kupce i nuże wiedźmina ugadywać, tak i siak, że ściepkę zrobią i sto koron mu dadzą.
(...)
A kupce widać bojali się, że wiedźmin takoż rozsierdzi się i precz ruszy, bo ugodzili się na sto pięćdziesiąt.

Czas pogardy

- Najwyższy czas - kiwnął głową Codringher, głaszcząc kota, który wyprężył się i zamruczał głośno, wbijając mu pazury w kolano. - I załatwiajmy te rzeczy zgodnie z hierarchią ich ważności. Recz pierwsza: moje honorarium, kolego wiedźminie, wynosi dwieście pięćdziesiąt novigradzkich koron. Dysponujesz taką kwotą, czy też może zaliczasz się do mających kłopoty biedaków?
Czas pogardy

- Ile teraz płaci się rocznie czesnego w szkole w Aretuzie?
Ciri nadstawiła uszu.
- Tysiąc dwieście novigradzkich koron - powiedział Giancardi. - Dla nowej adeptki dochodzi immatrykulacja, coś koło dwustu.
- Podrożało, cholera.
- Wszystko podrożało. Adeptkom niczego się nie żałuje, żyją w Aretuzie jak królewny. A z nich żyje połowa miasta, krawcy, szewcy, cukiernicy, dostawcy...

Czas pogardy


Ciekawostki i inne informacje Edytuj

  • Wiedźmin Geralt zainkasował 150 koron za ubicie mantikory na ścieżce - wschód od Mariboru. Pod Carreras Geralt zabił mglaka za 50 koron. Za wilkołaka zarobił 50 koron od osadników z Burdorffu.
  • Przelicznik walut w grach:
    • 1 floren nilfgardzki = 1 korona redańska
    • 1 korona redańska = 3 oreny temerskie
    • 1 oren temerski = 2 dukaty keadweńskie
    • 1 dukat z Kaedwen = 2 marki z Aedirn

Więcej w Fandom

Losowa wiki