FANDOM


Korporacja bądź Gildia Handlowa - potężna organizacja handlowa mająca wpływ na politykę w Cesarstwie. Jej symbolem jest otoczona płomieniami gwiazda wpisana w trójkąt, noszony przez jej członków na szyi w formie naszyjnika.

II Wojna Nilfgaardu z Nordlingami blokowała transakcje handlowe, co przynosiło straty nie tylko pojedynczym kupcom, ale także Gildii. Jej czołowym członkiem był Berengar Leuvaarden, który nakłonił zbuntowanych książąt do sabotażu w dowodzonych przez nich armiami "Zachód" i "Wschód". Zdradził też współspiskowców planujących obalenie cesarza, za co otrzymał od Emhyra var Emreisa stanowisko specjalnego wysłannika cesarskiego na obrady Pokoju Cintryjskiego. Mógł on wtedy korzystnie dla Gildii wpływać na zapisy aktu pokojowego. Według niego, Korporacja będzie faktycznie rządziła w świecie po zawarciu pokoju.W Pani Jeziora po podpisaniu Pokoju Cintryjskiego (1268 rok) Emhyr var Emreis mówi Vattierowi de Rideaux że za pomoc w zdławieniu spisku arystokratów korporacja handlowa uzyskała od nich razem tyle przywilejów ile łączenie za panowania trzech poprzednich cesarzy razem wziętych.

Jednym z członków Gildii był także Hotsporn. Zawarł umowę ze Szczurami i kilkoma innymi bandyckimi szajkami, dzięki której nie napadali oni na kupców Korporacji.

W Wiedźminie 2 Shilard Fitz-Oesterlen, nilfgaardzki wysłannik, nosi na szyi naszyjnik tejże organizacji, co wskazuje na to, że za namową Leuvaardena dołączył do Korporacji.

W Wiedźminie 3 Morvran Voorhis nosi symbol Korporacji Handlowej co znaczy że i on jest członkiem tej organizacji (prawdopodobnie tak jak jego ojciec).

Znani członkowie

Dane z książek Sapkowskiego

- Cesarze przemijają - wycedził Leuvaarden. - A korporacje trwają. I przetrwają. Ale to truizm. Obawy pana barona rozumiem. Pan baron może być pewny, że wykonuję rozkaz wydany przez cesarza. Mający na celu dobro i interes cesarstwa. Wydany, nie przeczę, skutkiem rad, jakich udzieliła cesarzowi pewna korporacja.
Wysłannik rozchylił kołnierz i koszulę, demonstrując złoty medalion, na którym wyobrażona była otoczona płomieniami gwiazda wpisana w trójkąt.
- Ładna ozdoba - Shilard z uśmiechem i lekkim ukłonem potwierdził, że pojął. - Mam świadomość, że bardzo droga... I elitarna... Czy można ją gdzieś kupić?
- Nie - zaprzeczył z naciskiem Berengar Leuvaarden. - Trzeba sobie na nią zasłużyć

Pani Jeziora

– Gildii Kupieckiej – podjął, zmarszczywszy czoło, Emhyr var Emreis – odpłaciliśmy już za nieocenioną pomoc. Daliśmy im dość przywilejów, więcej niż dostali od poprzednich trzech cesarzy razem wziętych.
Pani Jeziora

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.