FANDOM


People Gramps full
People Fisher King full

Król Rybak - bezimienna postać z uniwersum Andrzeja Sapkowskiego i z gry komputerowej "Wiedźmin"

Król Rybak był niskim, krępym, z pozoru gburowatym mężczyzną. Utykał z powodu obrażeń zadanych mu przez dzika na polowaniu. Spędzał dużo czasu na łodzi, na której rana mu nie przeszkadzała. Nie był zbyt rozmowny. Spędzał czas na czytaniu poważnych dzieł oraz na łowieniu ryb. Przewoził ludzi na wyspę Inis Vitre. Był kochankiem Nimue.

Dane z gry i modyfikacji

W akcie IV zamieszkuje chatkę na brzegu. Od rana do wieczora spaceruje z wędką i łowi ryby, a w nocy śpi w chatce. Do niego trzeba się zgłosic o zgodę na pożyczanie łódki w celu popłynięcia na Wyspę Rybitw. Co jakiś czas atakują go wrodzy kapłani Dagona, którzy zadają mu tak wielkie obrażenia, że ten pada na ziemię i wstaje dopiero po regeneracji odpowiedniej ilości HP. Można u niego zacząc zadanie "Kręgi na wodzie", w niektórych zadaniach głównych przysyła Geraltowi wiadomości od Pani jeziora. Charakterystyczną cechą Króla Rybaka jest jego chroniczne milczenie - cały czas rozmawia z Geraltem przy użyciu pomrukiwań, nie wypowiadając żadnego słowa. Wyjątkowo zachowuje się, gdy Geralt porozmawia z nim po zakończeniu zadania "Kręgi na wodzie" po stronie Pani jeziora - wtedy zareaguje na komentarz Geralta "No dalej, bo gotowym pomyślec, żeś gbur, mruk i tępak" słowami "Gbur, mruk i tępak? Po prostu nie odczuwam potrzeby ciągłego gadania. Jak nie mam nic do powiedzenia, to milczę... Może nie jestem najbardziej rozmownym rybakiem, ale od razu gbur i mruk? Przesada". Na zakończenie aktu IV przenosi łódką Geralta i Jaskra do Wyzimy.

W przygodzie "Wesele" pojawia się jako jeden z gości. Nie odgrywa ważnej roli, zbywając Geralta pomrukiwaniami, do czasu, kiedy Jaskier proponuje wziąc od niego rybę jako przekupstwo dla Gulguma, złodzieja obrączek ślubnych. Król Rybak z nieznanych powodów rozpoczyna walkę na pięści z Białym Wilkiem, po której wygraniu Geralt zyskuje rybę dla utopca. Należy uważac, gdyż przegrana z Królem Rybakiem może uniemożliwic zakończenie przygody. Postac ta doczekała się w "Weselu" własnego portretu w dzienniku.

W przygodzie "Król Żebraków" pojawia się niezależnie od wyboru gracza w sztabie generalnym Króla żebraków w trakcie szturmu na siedzibę Paca i Mana. Występowanie Króla rybaka pozostaje zagadką, jeśli gracz nie przeszedł gry sposobem kamuflażu z klejnotu Noelemaku - wówczas okaże się, że Król Rybak to brat Alojzego, jednego z oficerów żebraczej armii. Razem z nim odprawia zaklęcie na Geralcie przy pomocy klejnotu. Początkowo dla żartu zmieniają go w prostytutkę, by po chwili nadac mu wygląd jednego z zabójców na usługach nekromantów. Także tutaj rybak nie ma ochoty na powiedzenie czegoś więcej, niż "Mmmmm". Nie pojawia się na brzegu, tylko siedzi w chacie, zamkniętej zresztą przed wzięciem z jaskini klejnotu.

W machinimie Bukaj Ksum: Nemezis pojawia się w kilku odcinkach. W odcinku 2 pijaczyna Michasz z Odmętów wybiera się do niego zgodnie ze swoim starym zwyczajem, twierdząc, że chociaż nigdy się nie zgodził Król Rybak, to jednak nie wyraził też sprzeciwu na korzystanie z przedmiotów w jego chacie. Król Rybak wygania jednak go z domu po usmażeniu przez niego rybki na spirytusie i spowodowaniu niewielkiego pożaru na kuchni. Wymyka mu się po serii pomrukiwań "WON", na co menel nazywa go "burakiem bez poczucia humoru". W odcinku 5. zjada obiad w towarzystwie Alojzego i gra z nim w kościanego pokera, kiedy razem z nim staje się świadkiem kradzieży jego łódki przez Aspera, Laufesa i Aspera Boguslavsky'ego. Wykrzykuje do nich gniewnymi pomrukami, kończąc je "...wasza mac!".

Dane z dziennika

Wesele: Król Rybak - poznałem go w wiosce Odmęty - jak zwykle na swój dziwny gburowaty sposób gadatliwy.

Nie sądziłem, że może tak dobrze walczyć, ale najważniejsze, że zdobyłem rybę.

Król Żebraków: Króla Rybaka spotkałem już kiedyś w Odmętach. Nadal jest małomówny. Podczas spotkania odkryłem, że Król Rybak jest bratem Alojzego. Tak samo jak jego brat Rybak ma dość specyficzne poczucie humoru oraz zna się trochę na magii.

Dane z książek Sapkowskiego

Wioślarz, niski, krępy i nabity w sobie mężczyzna odburknął coś gniewnie i niewyraźnie, nawet nie unosząc łba, porośniętego włosem szedziwym i kręconym jak u karakuła. Adeptka miała już serdecznie dość burknięć, charknięć i stęknięć, którymi ten gbur zbywał jej pytanie, odkąd wsiadła na łódź. (...) mężczyzna uniósł twarz, ogorzałą, ciemną jak garbowana skóra. Zaburczał, zachrząkał, ruchem pokrytego siwą szczeciną podbródka wskazał na zamocowane na burcie drewniane motowidło niknącą w wodzie linkę, napiętą ruchem łodzi.
Pani Jeziora

– Jestem trochę staromodna (...). Ale z pewnych rzeczy przywykłam korzystać na prawach wyłączności. Szczoteczka do zębów, dajmy na to. Prywatne komnaty, biblioteka, toaleta. I Król Rybak. Nie próbuj proszę, korzystać z Króla Rybaka.
Pani Jeziora

– Mocno utyka – rzekła Nimue pozornie od niechcenia. – Był ciężko ranny. Dzik rozpruł mu nogę na polowaniu. Dlatego spędza tyle czasu na łodzi. Przy wiosłach i łowieniu ryb rana mu nie przeszkadza, na łodzi zapomina o kalectwie. To bardzo przyzwoity i dobry człowiek. A ja... (...) Potrzebuję mężczyzny (...).
Pani Jeziora

Jej opinia o Królu Rybaku bardzo wzrosła, gdy zauważyła, że czas, którego nie spędzał na łowieniu poświęcił czytaniu. Chodził z książką nawet do klozetu, a było to ni mniej, ni więcej tylko Speculum aureum, dzieło poważne i trudne. Jeżeli więc nawet w pierwszych dniach pobytu na Inis Vitre Condwiramurs odrobinkę dziwiła się Nimue, to już dawno przestała. Stało się jasne, że Król Rybak był chamem i gburem jedynie z pozoru. Względnie z bezpiecznej mimikry.
Pani Jeziora

Ciekawostki

  • Był dubbingowany przez Grzegorza Pawlaka. W machinimie Bukaj Ksum użyczył mu głosu Michał "Laufes" Magdziarz.
  • Jeden z wieśniaków w Odmętach może powiedziec Geraltowi, że chciał popłynąc na Wyspę Rybitw, lecz "ten mruk rybak nie chciał mnie tam zabrac".
  • Model postaci Króla Rybaka wszędzie jest taki sam, jak Dziadka, chociaż oficjalnie nosi on model ze zmienioną twarzą i szatą. Ten model nie pojawia się raczej gdzie indziej, ale nosi go sam Alojzy. W modyfikacji "Powrót Białego Wilka" doczekał się nowego modelu postaci - bardziej kolorowego i detalicznego ubrania we wzorki.
  • W "Coś się kończy, coś się zaczyna" zostaje porównany do Króla Herwiga.
  • W grze jest równie bliski Pani Jeziora jak i Nimue. Możliwe że Nimue z książki to Pani Jeziora w grze.
  • Król Rybak występuje też w dodatku Wiedźmin 3: Krew i Wino. Za dnia można go spotkać nad brzegiem jeziora Lac Célavy, gdzie wędkuje. Gdy Geralt spróbuje z nim porozmawiać, mężczyzna odpowie tylko "Mhm.".

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.