FANDOM


Krasnolud

Yarpen Zigrin, Sheldon Skaggs, Cecil Burdon, Zoltan Chivay w grze Wiedźmin 2

Krasnolud – rasa humanoidalna, wzrostem dorosły krasnolud sięga ludzkiemu mężczyźnie mniej więcej do piersi. Są dużo lepiej zbudowani od ludzi, dzięki czemu są silniejsi i wytrzymalsi, noszą zwykle długie brody, które są wyznacznikiem wieku ich posiadacza.

W przeciwieństwie do elfów krasnoludy dość chętnie asymilują się z innymi rasami, nawet z ludźmi. W szczególnie dobrej komitywie żyją z gnomami, z którymi wespół pracują w mahakamskich kuźniach i kopalniach. Krasnoludy to dość praktyczny i racjonalny naród, w ważnych sprawach zwykle kierują się rozumem i logiką. Są przy tym jednak bardzo dumni oraz niezwykle czuli na punkcie własnego honoru, zwłaszcza jeśli chodzi o ich krasnoludzkie kobiety. Przedstawiciele tej rasy często bywają świetnymi żołnierzami, doskonale znają się na wszelkich rzemiosłach oraz mają niezwykłą smykałkę do interesów. Zwykle nieco grubiańscy, szybko jednak dają się poznać z ich wesołej, pogodnej i rubasznej strony. Są urodzonymi piechurami, ponieważ o własnych nogach w ciągu jednego dnia potrafią pokonać taki sam dystans co człowiek na koniu, i to jeszcze z bagażem.

Rodzinną ziemią krasnoludów jest Mahakam. Jako że jednak krasnoludzkie społeczeństwo integruje się poprzez klany, nie mają oni problemu ze zmienieniem miejsca zamieszkania. Często więc bywa, że ci niscy ludkowie osiedlają się w ludzkich miastach, mimo że często bywają tam celami szykan oraz pogromów. Niektórzy z młodych krasnoludów wstępowali do komand Scoia'tael, za co byli potępiani przez niektórych ze swych pobratymców, a zwłaszcza przez Brouvera Hooga.

Ważniejsze postacie Edytuj

Dwarf-interior

Wnętrze krasnoludzkiego domostwa

Inne znane Krasnoludy Edytuj

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Dwarf mine

Krasnoludzka kopalnia

Kilka osób parsknęło śmiechem, ale cicho i ukradkiem. Bo choć wielce zabawną była sugestia, by ktokolwiek poza krasnoludami mógł pożądać wyjątkowo nieatrakcyjnych krasnoludek, nie był to bezpieczny temat do kpin i żartów, zwłaszcza w obecności niskich, krępych i brodatych jegomościów, których topory i kordy miały brzydki zwyczaj niesamowicie szybko wyskakiwać zza pasów. A krasnoludy, z niewiadomych powodów święcie przekonane, że cały świat czyha lubieżnie na ich żony i córki, były pod tym względem niebywale drażliwe.
Krew elfów

Chciał uprzedzić biwakującą karawanę, chciał złagodzić zaskoczenie i zapobiec nerwowym ruchom. (…) Obozujący zerwali się, pomimo ostrzeżenia wykonując liczne nerwowe ruchy. Większość, zobaczył to od razu, była krasnoludami. To go nieco uspokoiło – krasnoludy, choć niezmiernie popędliwe, zwykły w takich sytuacjach najpierw pytać, a dopiero potem strzelać z kusz.
Krew elfów

Nadchodzących było sześciu. Odziani byli w krótkie, mieniące się niezliczonymi odcieniami szarości i brązu płaszcze z kapturami, noszone zwykle przez krasnoludy w czasie słoty. Płaszcze takie, jak wiedział Geralt, miały zaletę absolutnej wodoodporności, uzyskiwaną w drodze kilkunastoletniej impregnacji dziegciem, kurzem z gościńców i resztkami tłustej strawy. Praktyczna ta przyodziewa przechodziła z ojca na najstarszego syna, toteż dysponowały nią z reguły wyłącznie dojrzałe krasnoludy. Krasnolud osiągał dojrzałość, gdy broda sięgała mu pasa, co następowało zwykle w wieku pięćdziesięciu pięciu lat.
Chrzest ognia

Zoltan i jego kompania klęli równie plugawie i często, co papuga nazywana Feldmarszałkiem Dudą, ale mieli bogatszy repertuar. Śpiewali świńskie piosenki (...). Pluli, smarkali w palce i puszczali gromkie bąki, stanowiące zazwyczaj okazję do śmiechów, żartów i współzawodnictwa. W krzaki chodzili wyłącznie za naprawdę grubą potrzebą, z lżejszymi nie trudzili się dalekim chodzeniem.
Chrzest ognia

- Krasnoludy wytapiają stal - dodał Percival - i wykuwają warstwowe głownie. Ale to my, gnomy, zajmujemy się szlifem i ostrzeniem. W naszych warsztatach. Wedle naszej, gnomiej technologii, tak jak niegdyś robiliśmy nasze gwyhyry, najlepsze miecze świata.
Chrzest ognia

- A i owszem - potwierdził zapalczywie krasnolud. - Jest coś takiego jak solidarność, nie? Przyznam, że trochę też i duma mnie rozpiera, żeśmy mądrzejsi od pyszałków elfów. (...) Elfy przez parę setek lat udawały, że was, ludzi, wcale nie ma. (...) A gdy się okazało, że to nic nie daje, nagle ocknęły się i złapały za broń. Postanowiły zabijać i dać się pozabijać. A my, krasnoludy? Myśmy się przystosowali - Nie, nie daliśmy się wam podporządkować (...). To myśmy was sobie podporządkowali. Ekonomicznie.
- Prawdę powiedziawszy - odezwał się Regis - wam było łatwiej się przystosować niż elfom. Elfów integruje ziemia, terytorium. Was integruje klan. Gdzie klan, tam ojczyzna. Gdyby nawet jakiś szczególnie krótkowzroczny król zaatakował Mahakam, zalejecie kopalnie i bez żalu powędrujecie gdzie indziej. W inne, odległe góry. A choćby i do ludzkich miast.

Chrzest ognia

Krasnoludy, choć w razie potrzeby czy dla wygody potrafiły posłużyć się każdym wehikułem i każdym zwierzęciem wierzchowym, pociągowym czy jucznym, zdecydowanie przedkładały pieszy marsz, były zawołanymi piechurami. Krasnolud potrafił w ciągu dnia pokonać pieszo dystans trzydziestu mil, tyle co człowiek na koniu, i to niosąc bagaż, którego przeciętny człowiek nawet by nie udźwignął. Za krasnoludem bez bagażu człowiek w marszu nadążyć nie był w stanie. Wiedźmin też nie.
Chrzest ognia

- Wiosłujesz - ocenił Geralt, ocierając wyciśnięte przez śmiech łzy - jakbyś w życiu nic innego nie robił. Myślałem, że krasnoludy nie umieją ani żeglować, ani pływać...
- Ulegasz stereotypom.

Sezon burz


Dane z glosariusza do gry komputerowej "Wiedźmin" Edytuj

Krasnoludy są niższe od ludzi, za to mocniej zbudowane i umięśnione; mężczyźni noszą długie brody. Zachowują się zazwyczaj dość rubasznie, z reguły są pogodni, ale również uparci. Uważani za świetnych wojowników i rzemieślników, znaleźli swoje miejsce w ludzkim społeczeństwie. Mimo to część młodych krasnoludów wstępuje w szeregi powstańców Scoia’tael, gdyż pragną większych praw dla nieludzi i zaprzestania prześladowań.

Krasnoludy są jedną ze Starszych Ras. Kiedyś były rasą dominującą, wspólnie z elfami, dzisiaj jedyną enklawą krasnoludów jest Mahakam, góra-miasto bogata we wszelkie złoża metali i minerałów. Spośród wszystkich Starszych Ras krasnoludy najbardziej zżyły się z ludźmi i chętnie mieszkają w ludzkich miastach. Prowadzą interesy i często są zamożne, ale spotykają się z pogardą i niechęcią. Podczas wojny z Nilfgaardem krasnoludy wsławiły się jako najemnicy, ale wielu walczyło w komandach Wiewiórek przeciw Królestwom Północnym.

Ciekawostki Edytuj

  • Legendarny bohater Zatret Voruta został oddany jako dziecko krasnoludom.
  • Krasnoludy znane są z zazdrości o swoje kobiety. Są także bardzo uczulone na żarty z ich "piękniejszych połówek".
  • Krasnoludy są jedną z grywalnych ras w grze RPG Wiedźmin: Gra Wyobraźni.
  • Krasnolud osiąga dojrzałość gdy jego broda dosięga pasa (wiek około 55 lat).
  • Ich technologia wyrobu mieczy w rzeczywistości przypomina proces wytwarzania japońskich katan.
  • Jednostką wojskową składającą się wyłącznie z krasnoludów był Ochotniczy Huf Mahakamski.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki