FANDOM


Herb Nilfgaard

Wielkie Słońce, symbol religii

Kult Wielkiego Słońca (w Starszej Mowie Ard Feainn) – nilfgaardzka religia, kult solarny, prawdopodobnie wiara w cesarza. Jej wyznawcy wierzą w to, że Wielkie Słońce czuwa nad nimi. Inne religie nie wspominają o stosunkach z nim. Prawdopodobnie wyznawana jest tylko na południe od Jarugi i Gór Amell, ponieważ, symbolem jest słońce na czarnym tle, a to też symbol Nilfgaardu.

Religia ta, o dziwo, nie ma nic do innych wierzeń. Z powodu polityki cesarskiej nie prześladuje Starszych Ras. To jedyna wiara, jaką państwo nie odsuwa od polityki.

Możliwe, że kult Wiecznego Ognia postrzega go, jako zagrożenie i myśli o nim, jako o herezji.

Obrzędy religijneEdytuj

Kult Wielkiego Słońca

Kapłan Wielkiego Słońca

Nawet wojsko nilfgaardzkie niewiele mówiło o tym kulcie. W Grze Wyobraźni podane są szczegóły - palą się ognie, jest tarcza z Wielkim Słońcem, ukazany jest też strój kapłana.

Kult Wielkiego Słońca były wcześniej tylko jedną z wielu religii w Imperium, popularny, a tylko w niektórych regionach. Sytuacja zmieniła się w okresie panowania poprzednika cesarza Fergusa (możliwe że chodzi o cesarza Torresa), jakieś pięćdziesiąt lat temu, który zainicjował szereg ważnych reform. Władca szukał symbolu, który łączyłby królestwo lepiej i bardziej trwale niż tylko panująca dynastia. Poprzez umiejętne zarządzanie gotówką i dając książętom jego monarchii przysługi, sprawił że kult zaczął zdobywać nowe rzesze zwolenników w całym Imperium. W zamian za to, cesarz zażądał bezwzględnego poparcia dla jego polityki co praktycznie czyniło kapłaństwo inną forma służby cywilnej. Następnie monarcha wydał specjalny dekret zwany "Edyktem 8 marca ", który przyznawał kultowi statusu oficjalnej religii państwowej. Choć w czasie panowania uzurpatora jego prawa zostały zmniejszone, jego pozycja jeszcze wzrosła po tym jak Emhyr var Emreis i jego armia obaliła tyrana.

Kult ma swoje korzenie w elfim kulcie przyrody. Głównym bóstwem jest Słońce - dawca ciepła i życia, obrońca ludzkości, ale również potrafiące być okrutne i destrukcyjne. Od Edyktu 8 marca został on również patronem panującej dynastii. Najważniejsze święta to Równonoc i urodziny obecnie panującego Imperatora, obecnie 26 lipca ( data narodzin Emhyra var Emreisa), centralne uroczystości w stolicy, wykonywane przez Imperatora jako Arcykapłana, szefa religii. Wszystkie święta są celebrowane są z wielką pompą, przy akompaniamencie muzyki i w obecności wszystkich głównych urzędników, dowódców i arystokratów. Po ceremonii odbywają się, gry ludowe z masą żywności i napojów. Warto zauważyć, że wiele zwyczajów związanych z tymi świętami wywodzą się w prostej linii od elfiej tradycji.Kapłani kultu noszą białe szaty haftowane złotem i srebrem w czasie nabożeństw, uroczystości i świąt. Jako cywilne ubranie noszą czarną szatę.

Nordlingowie a wiara w Wielkie SłońceEdytuj

Kult ten nie dotarl na północ od Jarugi i Gór Amell. Spowodowane jest pewnie dwoma rzeczami - misjonarze mogą być brani za szpiegów Nilfgaardu, a kupcy nie kwapią się do szerzenia jej, gdyż może to przeszkadzać w prowadzeniu handlu.

CiekawostkiEdytuj

  • Możliwe że kult Wielkiego Słońca jest religią monoteistyczną, choć nie ma na to dowodów. Co ciekawe ubiór kapłanów jest bardzo podobny do tych, jakie noszą księża wszystkich odłamów chrześcijaństwa.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki