FANDOM

- (...) Jestem głodna.
- Cholera, ja też. A dzisiaj dyżur Lamberta, on nie umie gotować niczego prócz klusek... Żeby chociaż umiał je dobrze gotować.
Coën o talencie kulinarnym Lamberta[źródło]

Lambert – najmłodszy z wiedźminów, pochodzący z szkoły cechu Wilka z Kaer Morhen. Mrukliwy i cyniczny oraz awanturniczy wiedźmin, wymagający nauczyciel Ciri, oraz nielubiący czarodziejki Triss Merigold.

Pojawia się w grze Wiedźmin oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Historia

Szkolenie na Wiedźmina

Z książkowego uniwersum nie wiadomo wiele o przeszłości Lamberta, jednak w grze jest przedstawiona jego historia. Młody Lambert mieszkał w nieznanym miejscu razem z ojcem i matką. Jego ojciec był pijakiem i szują, zawsze kiedy wracał pijany do domu bił żonę i syna, przez co Lambert go nienawidził. Pewnego dnia jednak ojciec Lamberta wpadł do gniazda nekkerów i ocalił go wiedźmin, ten zażądał zapłaty a jako że pijak nic nie miał wiedźmin skorzystał z prawa niespodzianki, tak się złożyło że pierwszą rzeczą jaką ojciec Lamberta napotkał w domu był jego syn. Tak też zaczęła się kariera Lamberta jako wiedźmina.

Lambert został zabrany na wiedźmińskie szkolenie do szkoły cechu Wilka w Kaer Morhen w Górach Sinych. Tam też Lambert odbył podstawowe wiedźmińskie szkolenie oraz mutacje. W czasie szkolenia poznał dwójkę starszych wiedźminów, z którymi się zaprzyjaźnił, Geralta i Eskela. Po ukończeniu szkolenia ruszył na trakt by zabijać potwory. Jak każdy wiedźmin, wracał na zimowanie do Kaer Morhen.

Szlak

Lambert może mieć w trakcie trwania serii około 60 - 90 lat, zważywszy na jego doświadczenie, zachowanie, to że Geralt i Eskel są od niego starsi, oraz to kiedy możliwe było przeprowadzanie mutacji.

Z gry można się dowiedzieć że Lambert w czasie podróży poznał i zaprzyjaźnił się z wiedźminem z cechu Kota - Aidenem, jednak ten został zabity przez łowce nagród i jednocześnie wiedźmina również ze szkoły Kota Bertranda Taulera, później Lambert rozpoczął poszukiwania łowcy nagród, planując się na nim zemścić.

Krew Elfów

Lambert razem z innymi z Vesemirem, Eskelem oraz Coënem, zimują w Kaer Morhen. Kiedy do zamku przybywa Geralt razem z Ciri, Lambert zostaje nauczycielem dziewczyny, jest wobec niej bardzo wymagający, uczy ją akrobacji i piruetów. Po przybyciu Triss Merigold, jest dla czarodziejki opryskliwy i gburowaty, zwraca się do niej jedynie po nazwisku. Po zakończeniu szkolenia i nadejściu wiosny Lambert razem z pozostałymi wyrusza na szlak.

Czas Pogardy

Lambert pojawia się jako widmo w wizji Ciri na pustyni Korath, gdzie razem z Eskelem jest prowadzony na szafot.

Gra Wiedźmin

People Lambert

W grze komputerowej "Wiedźmin" pojawia się jedynie w prologu, gdzie uczestniczy w obronie Kaer Morhen przed atakiem organizacji Salamandra. Pierwszy zauważa obecność bandytów i staje się celem ataku ich zwiadowców. Odblokowuje Aardem wejście na górny dziedziniec, a przed wejściem Geralta do wnętrza informuje go o jego słabości do czarodziejek. We wnętrzu Leo powiadamia Geralta, że wcześniej udało mu się pokonać Lamberta na treningu, gdyż ten zagapił się na dziwną burzę i otrzymał przez to od Leo cios piruetem w brzuch, za co później nie omieszkał rekruta wiedźmińskiego sprać. Leo dodatkowo mówi, że "po każdym takim laniu Lambert mówi, że mam potencjał i śmieje się". Komentując zapalczywość Lamberta, Geralt zwraca uwagę Leo po opanowaniu nauki znaku Aard: "Ruszajmy, bo jeszcze Lambert sam zabije przerazę". Przy okazji Lambert uwielbia droczyć się z Triss, m. in. zwracając się do niej po nazwisku, czym wywołuje dezaprobatę Vesemira. Miał naprawić schody prowadzące na górny dziedziniec, jednak on i Eskel zaniedbali to, twierdząc, że "nie jesteśmy murarzami", przez co Geralt o mało co nie spadł w przepaść.

Razem z Eskelem i Vesemirem zabija przerazę, lecz nie zapobiega to ucieczce Azara Javeda i Magistra oraz przez wykradnięciu przez nich wiedźmińskich tajemnic. Po owym zajściu opiekuje się Triss Merigold, ciężko ranną po pojedynku z Azarem. Obiecuje zemstę na zabójcy Leo i opowiada Geraltowi m.in. o stylach walki - silnym, szybkim i grupowym. Podaje Geraltowi receptę na eliksir dla Triss. Czarodziejka po wyzdrowieniu przedstawiła Białemu Wilkowi swój koszmar, w którym Lambert stał nad nią i mówił: "Tylko mi tu nie umieraj, Merigold. Jesteś wiedźmą, która wszystko wie najlepiej". Na pogrzebie Leo, Lambert informuje, że zapoluje na Salamandrę w Kaedwen, po czym rozstaje się z resztą i podąża na wschód. Więcej nie pojawia się w grze.

W przygodzie "Cena neutralności" jest obecny przy brodzie w dolinie Kaer Morhen, gdzie zostaje zaskoczony przez grupkę archesporów. Jeżeli Geralt mu nie pomoże, Lambert będzie mu to potem wyrzucał: "Nie zauważyłeś tych archesporów? Starzejesz się, Wilku", na co Geralt odpowie "Nie chciałem ci odbierać zabawy". Jest negatywnie nastawiony do przybyszów z Caingorn, nazywając Merwina Ademeyna nadętym szlachetką, a los Sabriny Glevissig w przypadku stawiania większego oporu wyraża słowami: "Powieszę sobie jej śliczną główkę nad kominkiem". Nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w naradzie z Eskelem, Geraltem i Vesemirem, proponując rozprawę z pogonią za Deidre Ademeyn. W przypadku poparcia Deidre uczestniczy w walce z najemnikami Merwina.

W przygodzie "Wesele" jako jeden z zaproszonych gości powoduje sporo zamieszania, gdy wyjawia Geraltowi romans Eskela i Triss przed przybyciem Geralta do Kaer Morhen w trakcie wydarzeń z gry komputerowej. Jego "rozlatany jęzor" sprawia, że dwukrotnie jest zmuszony do walki na pięści - raz z Geraltem, raz z Eskelem. Eskel zawsze będzie pokonywał Lamberta, chwaląc się później: "Widziałeś, jak sprałem to jego gadatliwe dupsko?". W przypadku walki z Geraltem nie ma większego znaczenia, czy zakończy się ona wygraną czy nie (powie po zakończeniu bitki "Wygrałeś" lub "Przegrałeś"), jednak jatka wzbudzi niezadowolenie Vesemira, który zezłości się: "Czy wyście powariowali? Szczeniackie bójki na weselu wszczynacie?", a po poznaniu przyczyny nieporozumień nazwie Lamberta "cholerną klepą". Oprócz niesnasek z konfratrami Lambert urządzi mały spór z Sabriną Glevissig - obydwoje obrzucą się niezbyt wybrednymi obelgami.

W grze komputerowej i w "Cenie neutralności" głosu użyczył mu Janusz Wituch. Modelu postaci Lamberta nie posiada żadna inna postać w grze, ale w przygodzie "Król Żebraków" i machinimie Bukaj Ksum użyczył go postaci Laufes.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Po nitce do kłębka

Podczas wykonywania zlecenia od zarządcy slumsów, Geralt dowiaduje się od zleceniodawcy, że ktoś już przyjął to zlecenie. Po skierowaniu się do kryjówki wampira, wiedźmin pomaga osobie walczącej z wąpierzem. Tym wojownikiem okazuje się być Lambert. Wiedźmini udają się do zleceniodawcy po nagrodę. W trakcie rozmowy, Lambert żąda informacji na temat niejakiego Bertrama Taulera. Zleceniodawca jednak nie chce wyjawić informacji i dochodzi do walki z jego strażnikami. Po pokonaniu oponentów, Lambert przesłuchuje zarządcę i wydobywa z niego informację o kompance Taulera - Vienne, która przesiaduje w karczmie Siedem Kotów. W między czasie dowiadujemy się, że Lambert chce się zemścić na Taulerze, za śmierć przyjaciela. Później decydujemy czy pozwolić kompanowi zabić Vienne czy ją oszczędzić. Bez znaczenia na decyzję, Lambert rusza go odnaleźć, a zadaniem Geralta jest wytropić innego wspólnika mordercy, Hammonda. W tym celu należy udać się na Skellige. Po powrocie Geralt z Lambertem idą na spotkanie z Taulerem. Okazuje się, że ten jest także wiedźminem, który osiadł w Novigradzie i zajmuje się handlem. Ożenił się i adoptował dzieci, a poza tym jest filantropem. To od decyzji gracza zależy co się stanie:

 • Lambert i Geralt zabijają Taulera, po czym odchodzą.
 • Geralt nie pozwala Lambertowi na zabicie Taulera, ponieważ widzi jego zmianę na lepsze. Kompan jednak tego nie zauważa i zgadza się z Geraltem, choć odgraża się Taulerowi.

Bez względu na podjętą decyzję, Lambert wyjeżdża do Kaer Morhen.

Ostatnia próba

Kiedy Geralt przybywa do wiedźmińskiego siedliszcza, wiedźmini i Yennefer już są na miejscu. Czarodziejka jednak nie daje się nudzić zabójcom potworów. Geralta i Lamberta wysyła, by napełnili filakterium mocą kręgu żywiołów. Wiedźmini schodzą do jeziora, by znaleźć łódkę, z której Lambert łowi ryby. Okazuje się jednak, że łódź odpłynęła w wyniku burzy. Jednak nie oddaliła się na tyle daleko, by przebycie jeziora było niemożliwe. Po przeprawieniu się na drugi brzeg, wiedźmini słyszą krzyk chłopca. Geralt chce interweniować, lecz Lambert ostrzega wiedźmina, że może to być pułapka. Jeśli Geralt pójdzie z pomocą chłopcu, wpadnie w pułapkę mglaków, a Lambert będzie docinał wiedźminowi, że ten nie posłuchał jego rady. Bez względu na podjętą decyzję, obaj wiedźmini kierują się do jaskini, przez którą można przejść na szczyt góry, do kręgu żywiołów. Lambert przypomina Geraltowi, o gigancie żyjącym w tych jaskiniach, Starym Grocie. Lambert pała wobec niego żądzą zemsty, za śmierć wielu młodych wiedźmińskich uczniów w tym m.in. jego przyjaciela, Woltera. Gracz musi podjąć decyzję czy zaatakować cyklopa, czy przekraść się bokiem. Po wyjściu z jaskiń, wiedźmini natrafiają na trolle górskie. Geralt próbuje przekonać potwory, by te pozwoliły przejść wiedźminom. Jednak próbę rozmowy z trollami przerywa Lambert grożąc potworom, że ich zabije. Trolle w odpowiedzi zaczęły miotać głazami w wiedźminów. Geralt i kompan przebiegli przez kolejne jaskinie i wpadli na mieszkańców góry przy wyjściu. Gracz musi teraz podjąć decyzję:

 • Zabić trolle,
 • Zgodzić się na ich propozycję i zostawić miecze.

W końcu wiedźmini docierają do kręgu żywiołów. W międzyczasie Lambert opowiada Geraltowi dlaczego m.in. nie wierzy w przeznaczenie. Po zebraniu mocy kręgu do filakterium, wiedźmini wracają do Kaer Morhen.

Bitwa o Kaer Morhen

Lambert rusza z Geraltem i Letho (opcjonalnie) do lasów, by atakować oddziały Dzikiego Gonu i zamknąć portale nawigatorów. Po zamknięciu bramy, jeśli Keira nie bierze udziału w bitwie, Lambert walczy z upiorami Gonu i można mu pomóc. Jeśli się tego nie zrobi, wiedźmin zginie. Natomiast jeśli przeżyje, uczestniczy w pogrzebie Vesemira.

Dane z różnych źródeł

W grach głosu użyczają mu Janusz Wituch (pierwsza część gry) i Lesław Żurek ("Dziki Gon"), a w audiobookach Grzegorz Kwiecień.

Ciekawostki

 • Ma zmienne zdanie o Triss Merigold.
 • W trakcie zadania "Nie ma jak w domu", gracz może się dowiedzieć, że Lambert obudził się kiedyś po imprezie w samej bieliźnie (do tego cudzej).
 • W tym samym zadaniu gracz może się dowiedzieć że Lambert uciekł od kochanki przez okno. Mówi, że nie chciał zrobić przykrości przyjacielowi. W domu Triss z pierwszej części gry można znaleźć bose ślady od łóżka do okna, a od Lamberta można wygrać kartę Triss.
 • Gdy Ciri opowiada o nieprawdziwym ślubie Geralta i Yennefer, wśród gości wymienia wszystkich znanych wiedźminów, zapomina jednak o Lambercie.
 • W książce Krew elfów ma miejsce scena, w której Lambert szkoli Ciri. Tę samą scenę mamy okazję widzieć na początku gry Wiedźmin 3: Dziki Gon w śnie Geralta, tyle że zamiast Lamberta występuje tam Biały Wilk. Niektóre kwestie pozostały nawet niezmienione.
 • Może zakochać się z wzajemnością w czarodziejce Keirze Metz.
 • Lambert nie potrafił gotować. Jego specjalnością były kluski, jednak one również nie robiły wrażenia na innych wiedźminach.

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.