FANDOM


Lan Exeterwpng.png

Lan Exeter – miasto leżące u ujścia rzeki Tango, zimowa stolica Koviru i Poviss, leżąca na północ od Pont Vanis, stolicy letniej. Miasto to nie ma ulic, lecz kanały, z których najważniejszy jest Wielki Kanał, wiodący od portu do rezydencji monarszej. Charakterystycznym elementem architektury miasta były też wąskie fasady kamienic, projektowanych w ten sposób z powodu prawa, według którego wysokość podatku była wprost proporcjonalna do szerokości frontów budynków.

Ważniejsze budynki i miejsca Edytuj

  • Gmach Admiralicji
  • Ensenada, pałac monarchii kovirskiej
  • Siedziba Gildi Kupieckiej

Ważniejsi mieszkańcy Edytuj

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Dotyczące opisu:

- Druidzi z Kovirskiego Kręgu - podjął po chwili czarodziej - znaleźli mnie w rynsztoku w Lan Exeter. Przygarnęli i wychowali. Na druida, ma się rozumieć.
Czas pogardy

Lan Exeter, zimowa stolica Koviru, różniła się w sposób zasadniczy od innych stolic świata. W porcie Lan Exeter przybywający morzem podróżni wysiadali ze statków na kamienne keje tylko po to, by natychmiast przesiąść się na następną jednostkę pływającą - smukłą wielowiosłową łódź z wysoko zadartym dziobem i niewiele niższą rufą. Lan Exeter było zbudowane na wodzie, w szerokim ujściu rzeki Tango. Zamiast ulic miasto miało kanały - a cała komunikacja miejska dokonywała się na łodziach.
Czas pogardy

Płynęli Wielkim Kanałem, mijając imponujący gmach Admiralicji i siedzibę Gildii Kupieckiej. Płynęli wzdłuż promenad, wypełnionych kolorowym i dostatnio odzianym tłumem. Płynęli w szpalerze wspaniałych magnackich pałacyków i kupieckich kamieniczek, odbijających się w wozie Kanału tęczą przepysznie zdobionych, acz niebywale wąskich ścian frontowych. W Lan Exeter płaciło się bowiem podatek od frontu domu - im front szerszy, tym podatek progresywnie wyższy.
Wieża Jaskółki

Do głównego wejścia zimowej, monarszej rezydencji, pod wspaniały, wsparty na smukłych kolumnach fronton, wiodły wprost od Wielkiego Kanału imponujące, ale cholernie długie schody z białego marmuru.
Wieża Jaskółki

Dotyczące lokalizacji:

Lan Exeter było zbudowane na wodzie, w szerokim ujściu rzeki Tango.
Wieża Jaskółki


Ciekawostki i inne informacje Edytuj

  • W Lan Exeter obowiązuje podatek od frontu domu - im front szerszy, tym podatek wyższy. Dlatego miasto pełne jest wąskich, choć pięknych kamieniczek.
  • Lan Exeter jest aluzją do Wenecji, gdzie również znajduje się Wielki Kanał zastępujący główną ulicę, a także do Amsterdamu, w którym również znajdziemy kanały, a dawniej płacono podatek od frontu kamienicy.
  • Exeter to również miasto w Wielkiej Brytanii.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki