Fandom

Wiedźmińska Wiki

Leszy

3903strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze8 Udostępnij


Leszy.jpg

Leszy pod postacią zwierzęcia - wizerunek z Gry Wyobraźni

Leszy – potwór zamieszkujący świat Wiedźmina. Spotkać go można głównie w lasach i puszczach. Potrafi teleportować się oraz przybierać wiele form, zarówno humanoidalnych jak i zwierzęcych. Młode osobniki wybierały na swoją siedzibę mniejsze lasy i puszcze, po czym budowały tam swoje totemy, których zawzięcie strzegły

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

– To coś, co zabiło oboje - ciągnął Geralt, patrząc na skraj lasu - nie było ani wilkołakiem, ani leszym. Ani jeden, ani drugi nie zostawiliby tyle dla padlinożerców. Gdyby tu były bagna, powiedziałbym, że to kikimora albo wipper. Ale tu nie ma bagien.
Ostatnie życzenie

Coś, co siedziało w koronie olbrzymiego dębu, wrzeszczało i syczało. Mógł to być leszy, ale mógł też to być i zwykły żbik. Wiedźmin nie zatrzymał się, by sprawdzić.
Ostatnie życzenie

I było coś, co żyło tylko po to, by zabijać. Z głodu, dla przyjemności, powodowane czyjąś chorobliwą wolą, z innych przyczyn. Mantikora, wyvern, mglak, żagnica, żyrytwa, przeraza, leszy, wampir, ghul, graveir, wilkołak, gigaskorpion, strzyga, zjadarka, kikimora, wipper.
Ostatnie życzenie

– Nam droga przez Zwilgłe Uroczysko! A tam, panoczku, straszno! Tam, panoczku, są brukołaki, liścionosy, endriagi, inogi a insze plugastwo! Toż ledwo dwie niedziele temu capnął leszy zięcia mego, a tak, że zięć ino zacharczeć zdołał i już było po nim.
Wieża Jaskółki


Gra Wyobraźni Edytuj

  • Leśny, odporny na żelazo potwór o sporej inteligencji. Nie wiedzieć czemu, przez wielu chłopów uznawany jest za opiekuńczego ducha lasu. A w rzeczywistości to bardzo niebezpieczna istota, polująca na borowe stworzenia i samotnych wędrowców. Posiada zdolność do polimorfii. W naturalnej postaci jest stworem wielkości żbika, przypominającym skrzyżowanie tegoż kota z niedźwiedziem, o brunatnej lub czarnej sierści. Potężne kły i ostre pazury robią spore wrażenie, stwór jest też bardzo szybki. Czatuje głównie wśród gałęzi drzew, z których zeskakuje na karki ofiar. Zdobycz zazwyczaj pożera na miejscu, w całości. Najgroźniejszą jego bronią jest zdolność przemiany. Może, na przykład przekształcić się w humanoidalną istotę, przypominającą starego mężczyznę, z pozoru całkiem niegroźnego. Innym podstępem leszego jest zmiana w pień drzewa, praktycznie nieodróżnialny od prawdziwej rośliny. Biada temu, kto się o ten pieniek oprze!

Mitologia słowiańska Edytuj

Leszy znany jest również jako laskowiec, borowy, boruta, także jako dziad leśny albo leśne licho. Demon, duch opiekuńczy lasu, będący jego panem oraz władcą zwierząt w nim żyjących. W stosunku do ludzi jego zachowanie było zmienne, od neutralnego do wrogiego. Zależało to przede wszystkim od tego, jak traktowali oni las i zwierzęta. Leszy był szczególnie nieprzychylny myśliwym i drwalom, którzy wyraźnie naruszali jego przestrzeń. W zależności od swojego nastawienia mógł wyprowadzać ludzi na manowce lub pomagać znaleźć wyjście z lasu, psocić lub chronić przed atakiem dzikich zwierząt. Dawniej miejsce, gdzie zaobserwowano obecność Leszego lub przejawy jego działalności, uznawano za sanktuarium. Do takiej części lasu nie wolno było wchodzić, a przede wszystkich wyrządzać szkód, polować, ani zbierać owoców runa leśnego.

Leszy posiadał dobrze rozwinięte zdolności polimorficzne. Najczęściej ukazywał się jako człekokształtna istota, starzec z brodą, czasami jednooki jak cyklop, osobnik o nienaturalnie białej twarzy lub istota o skórze przypominającą korę i włosach wyglądających jak liście. Potrafił zmieniać swoje rozmiary w zależności od wysokości drzewostanu. Mógł również przyjmować postać zwierząt takich jak wilk, niedźwiedź, puchacz, a nawet przeistaczać się w wiatr. Pomocnikami Leszego były różne pomniejsze demony, suszki i chochliki leśne. Domem duszy Leszego jest drzewo, które wyrasta w chwili jego narodzin. W razie opuszczenia swego lasu demon musiał znaleźć nowe, nie zajęte przez innego Leszego drzewo, lub zamieniał się w zwykłe zwierzę.

Ciekawostki Edytuj

  • Stare osobniki są w stanie naznaczać ludzi czyli napełnia osobę swoją esencją dzięki czemu może się odradzać w pobliżu leża.

Odnośniki zewnętrzne Edytuj

Przypisy Edytuj

  1. Wiedźmin 3: Dziki Gon, Wiedźmin: Gra Wyobraźni
  2. Wieża jaskółki, Racja stanu
  3. Wiedźmin: Gra Wyobraźni

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki