Fandom

Wiedźmińska Wiki

Mayena

3736stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze10 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Mayena droga.jpg

Krąg druidzki w Mayenie w komiksie Droga bez powrotu

Mayena - twierdza w Temerii, znajdująca się niedaleko rzeki Iny ,w centralnym Sodden . W Mayenie znajduje się siedziba Druidzkiego Kręgu, do którego należała Visenna. W czasie wojny z Nilfgaardem miejsce wpierw zaciętego oblężenia, a następnie krwawej bitwy która zakończyła się zwycięstwem wojsk z północy. Wsławił się w niej Ochotniczy Huf Mahakamski.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

– (...) A my cofamy się, bez przerwy cofamy... Przepraszam, chciałem rzec: dokonujemy taktycznego manewru. Nilfgaard dookoła pali i grabi, już prawie do Iny podchodzi, już mało brakuje, by zamknął oblężeniem twierdze Mayeny i Razwanu, a armia temerska wciąż dokonuje tego manewru...
Chrzest ognia

– Tam jest fort Armeria, aktualnie obóz forpoczty wojsk temerskich skoncentrowanych pod Mayeną.
Chrzest ognia

– (...) Brugge i Sodden zajęte. Twierdze Razwan i Mayena padły. Armia Temerii pobita w bitwie pod Mariborem, odepchnięta na północ. Maribor oblężony.
Wieża Jaskółki

Tym samym opóźniał ofensywę Grupy Armii „Środek" – miast, jak ustalono, wiązać skrzydło Nordlingów, grupa „Verden" wiązała Menno Coehoorna. Nordlingowie natychmiast wykorzystali sytuację i przeszli do kontruderzenia, rozrywając pierścień wokół Mayeny i Mariboru, niwecząc szanse na szybkie powtórne zdobycie tych ważnych fortec.
Pani Jeziora

– (...) Owi już w boju byli, oni to, kondotierzy właśnie, banderie Adama Pangratta, Molli, Frontina i Abatemarco, one szalę przeważyły pod Mayeną, dzięki nim pękł nilfgaardzki pierścień, im to zawdzięczać, że twierdza oswobodzona.
Pani Jeziora

– (...) To Julia Abatemarco, co na nią wołają Słodka Trzpiotka. Wojowniczka, że ho, ho! Pod jej to komendą roznieśli kondotierzy zagon Czarnych i elfów pod Mayeną, choć jeno w dwakroć po pięć setek na trzy tysiące uderzyli.
– Owociem słyszał (...) że nie na wiele się ta wiktoria zdała, w błoto poszły wydane na najmitów dukaty. Pozbierał się Nilfgaard i znowu zadał naszym bobu, a tęgiego. I Mayenę znów opasał.

Pani Jeziora

- Stanowisko dowódcy roty po bohaterskiej śmierci Elkany Fostera pod Mayeną obejmuje
Pani Jeziora

- Ano badałem. Mówiłem wam, jak jest. Bez wojaków z Mayeny ludzie nie ruszą.
Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna

- Nie przyjdzie wojsko z Mayeny - powiedział ponuro. - Pobili się panowie między sobą. Mayena z Razwanem.
Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna

- Ja. A wyście z Druidzkiego Kręgu, wielmożni? Z Mayeny?
Droga, z której się nie wraca, w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna


Dane z innych źródełEdytuj

KomiksEdytuj

Według komiksu Wiedźmin Macieja Parowskiego i Bogusława Polcha, druid Myszowór również pobierał nauki w mayeńskim kręgu, jako że został przygarnięty przez Korina i Visennę po tym, jak Korin zabił w samoobronie jego matkę, Manissę (Droga bez powrotu).

Lata później krąg został zniszczony przez zmowę króla, czarowników i obcych (Zdrada).

Więcej w Fandom

Losowa wiki