FANDOM


Mikołaj - jedna z głównych postaci w przygodzie "Wiedźminkołaj" do gry komputerowej "Wiedźmin", osobnik rozdający prezenty ludziom w święta.

Rola w grze Edytuj

Mieszka w łodzi nad rzeką Adalette, a tymczasowo usadowił się w zaniedbanym domostwie koło wejścia do kanałów (dostęp do niego odblokowuje się po rozmowie z Zeflikiem); posługuje się do bólu naukowym stylem wypowiedzi i ma coraz mniejszą ochotę na spełnianie swego obowiązku, uważając go za anachroniczny i przez nikogo już niedoceniany; posiada Sakwę z dwma prastarymi elfimi artefaktami, potrzebnych mu do wypełniania swojej misji; jego życie jest zagrożone przez Halldis i Trzy Czarownice, które chcą go zgładzić w ramach przepowiedni „Aep Gorgheespeath” (jest to również tytuł zadania głównego); w filmie rozpoczynającym przygodę gotują one Mikołaja w kotle; nazywa go „Gerciem”.

Jeżeli wiedźmin zechche pomóc wiedźmom, będzie musiał zabić Mikołaja; posługuje się on tylko sztyletem, więc zabicie go nie powinno nastręczać wielkich trudności; z jego ciała można wziąć jego sakwę (potrzebną dla wiedźm) i trzecią część księgi o Avopov’anie, a na zakończenie przygody jego zwłoki zostaną nadziane na rożen i upieczone przez wiedźmy; w przypadku współpracy z Mikołajem ten poprosi Geralta o uszczęśliwienie czterech pacjentów ze Szpitala Lebiody – Pata, Krystynny, Aroyo i Maud’bida, gdyż on sam złamał na nogę podczas schodzenia ze schodów. Po uszczęśliwieniu tej czwórki Mikołaj wyjaśni, że skłamał – tak naprawdę zabrakło mu rózgi, którą ukradł mu wynajęty przez wiedźmy złodziej Rzepich. Po przyniesieniu rózgi Mikołaj kontynuuje swoją misję z rozdawaniem prezentów i wyrusza w świat, życząc Geraltowi dużo szczęścia na nowej drodze życia (aluzja do przygody „Wesele” również przygotowanej przez Ifrit Group) i nakłania wiedźmina do ostatniego zadania – wymordowania wiedźm – po którego wykonaniu osobiście uczestniczy w świętach w Szpitalu Lebiody.

Ciekawostki Edytuj

  • Fakt, że osoba Mikołaja to parodia postaci o tych samych obowiązkach z kultury masowej, nie powinien nikogo dziwic, lecz istnieją jeszcze inne nawiązania, które widac w jego słowach. Doskonale zna Geralta, twierdząc, że to on stworzył mu imię, i że wiedźmin posiada misia przytulankę Płotkę (aluzja do imienia "Płotka", które nadawał Geralt każdemu swojemu koniowi w książkowej sadze Andrzeja Sapkowskiego), oraz jego skrytym marzeniem jest bycie chłopem uprawiającym płachetek ziemi, zlecającym różnym Bezimiennym zbieranie rzepy dla jego małżonki. Geralt prosi wówczas, żeby był cicho, gdyż "nie wszyscy muszą wiedziec, na kim się wzorujemy". Ten sympatyczny easter egg to nawiązanie do jednej z pierwszych misji w innej RPG-owej (nie mniej kultowej od "Wiedźmina") grze komputerowej - "Gothic 2" - w owej misji główny bohater - Bezimienny - spotyka po opuszczeniu siedziby nekromanty Xardasa farmera Lobarta i podejmuje się u niego pracy zebrania rosnącej nieopodal jego chałupy rzepy.
  • Model postaci Mikołaja stworzono na podstawie modelu detektywa Raymonda Maarloeve'a - zmieniono tylko parę detali na ubraniu i całkowicie zmieniono wygląd głowy - żaden inny NPC w przygodach o Geralcie nie miał takiej samej twarzy. Żeby było ciekawiej, swoim stylem bycia przypomina nawet nieco samego detektywa Raymonda (np. jeśli chodzi o słownictwo i stosunek do bohatera).
  • Wizerunek Mikołaja wykorzystywali twórcy przygody do reklamy dzieła. Ową reklamę wypuszczono w dwóch wersjach - jednej normalnej, a drugiej z odwróconymi kolorami
  • Występuje w plikach przygody otwieranych w edytorze D'Jinni pod imieniem Atrus.

Galeria Edytuj