FANDOM


Ofir – Odległa kraina za morzami, w której żyją konie w czarne paski (są to prawdopodobnie zebry), tak jak w Zangwebarze. Lokalny język ofirski jest bardzo trudny do nauczenia się dla przeciętnego Nordlinga.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Nie w tym rzecz. Za morzami, w Ofirze i Zangwebarze, są białe konie w paski. Też nigdy ich nie widziałem, ale wiem że istnieją.

Miecz przeznaczenia

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia Edytuj

W czasach akcji dodatku, w pobliże wsi Bronovitz dotarła ofirska ekspedycja badawczo-handlowa, z którą zetknął się Geralt z Rivii. Wiedźmin może pomóc ofirskiemu kupcowi i zaklinaczowi słów, którzy utracili część dobytku i schematów.

Ofir, wbrew poglądom Nordlingów, to obszar na który składają się różne królestwa i plemiona. Są tutaj zarówno otwarte stepy jak i gęste lasy. Wedle słów kupca z Ofiru, jego ojczyzna jest prawdopodobnie na wyższym stopniu rozwoju cywilizacyjnego nawet niż Nilfgaard, a historia Ofiru naznaczona jest upadłymi imperiami.

Ofirczycy znani są również z zaklinania słów przy pomocy run. Fach ten, nie znajdujący odpowiednika na Północy, zajmuje się nie tylko tworzeniem run i glifów, ale również układaniem z nich magicznych słów nadających runom określone działanie. Granica między nauką a religią w Ofirze jest bardzo płynna.

Jednym z ważniejszych elementów ofirskiej kultury jest koń. Ofirczycy od najmłodszych lat uczą się jeździć konno, a wyścigi konne są lubianą rozrywką. Zwierzęta te, wedle ofirskiego mitu, są owocem miłości nieba ze stepem i to dzięki koniom człowiek ze słabej istoty stał się władcą świata.

Olgierd von Everec przeklął księcia, który, jak się okazało, pochodził właśnie z Ofiru. Żył przez pewien czas jako przerośnięta ropucha, dopóki Olgierd nie wystawił nań zlecenia. Po stoczonej z ropuchem walce, wiedźmina porywają na statek ofirscy żołnierze i mag, których zadaniem było sprowadzenie księcia do rodzinnych stron. Podczas rejsu, statek niszczy sztorm, prawdopodobnie za sprawą Gauntera o'Dima.

Dla mieszkańców Ofiru honor jest ważną wartością, podobnie jak odkrywanie nieznanego czy poszerzanie wiedzy o świecie.

Ciekawostki Edytuj

  • Ofir to wymieniony w Starym Testamencie obszar lub miasto, skąd król Salomon sprowadzał złoto.
  • Z Ofiru pochodzi szabla Olgierda von EverecaIris.
  • Z punktu widzenia Ofirczyków, mieszkańcy królestw Północy są barbarzyńcami.