Fandom

Wiedźmińska Wiki

Pani Jeziora (NPC)

3739stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze5 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

the Lady of the Lake
Masz najlepszy tyłek w Temerii.
Geralt komplementuje Panią Jeziora

Pani Jeziora – nieznana z imienia główna protagonistka rozdziału IV gry komputerowej "Wiedźmin", bogini czczona przez lud wsi Odmęty i niektórych tutejszych vodyanoi, błędnie i absurdalnie utożsamiana z Nimue.

Historia Edytuj

W zamierzchłych czasach Pani Jeziora miała na usługach zastępy rycerzy w lśniących zbrojach, jednak wszyscy wyginęli lub znikneli na skutek swoich wypraw, przez co stała się osobą niesamowicie samotną, mimo, iż cieszyła się szeregiem oddanych bezgranicznie i szczerze wyznawców wśród wieśniaków odmęckich. Na brzegu po drugiej stronie rzeki postawiono wielki pomnik Pani Jeziora, niedaleko którego mieszkał małomówny Król Rybak, który stanowił dla niej swoistą alternatywę rycerza - dostarczał jej m. in. pożywienie w postaci ryb. Szczerze współczuła mu, gdyż zestarzał się on bardzo i cierpiał na choroby, zaś lokalnego mędrca - pustelnika - uważała za okropnego nudziarza z powodu jego niczym nie pohamowanej żądzy gromadzenia wiedzy. Mimo, iż była boginią, niczym nie różniła się właściwie od przeciętnej kobiety; brakowało jej zwłaszcza bliskiego męskiego towarzystwa; gardziła wyszukanymi i mdłymi poetyckimi porównaniami stosowanymi do podkreślenia jej urody, gdyż - o czym nikt nie wiedział - pod maską refleksyjnej, rozumnej i trzeźwo patrzącej na świat istoty skrywała iście rubaszną i sarkastyczną naturę. Od pewnego czasu popadła jednak w przygnębienie, kiedy ryboludzcy renegaci zaczęli oddawac cześc krwiożerczemu bóstwu Dagonowi, zaś przybycie kupca z Koviru - Juliana - i rozpoczęcie przezeń serii rabunkowych połowów doprowadziło do rozzłoszczenia wielu vodyanoi - także tych wyznających Panią Jeziora - którzy w rezultacie zaczęli napadac na rybaków, kalecząc ich i zabijając.

Posiadała miecz srebrny Aerondight oczekujący na ostatniego rycerza Pani Jeziora. Utrzymywała szerokie kontakty z wieloma innymi istotami, np. z okoliczną najadą oraz z syrenką Sheenazz, dzięki której poznała bardzo wiele informacji o Geralcie z Rivii, w tym historię jego udziału w powstrzymaniu księcia Aglovala przed rozpętaniem wojny z morskimi stworzeniami. Wiedziała też co nieco o nie do końca prawdziwych balladach Jaskra... Potrafiła nieraz przewidywac przyszłośc.

Rola w grze Edytuj

Pani Jeziora występuje tylko w rozdziale IV, przechadzając się całymi dniami i nocami po Wyspie Rybitw. Przy pierwszym spotkaniu - ku zaskoczeniu Geralta - rozpoznaje go, po czym wyjaśnia, że zna jego imię z opowiadań Sheenazz, a nie z niezbyt rzetelnych ballad Jaskra. Jest stale zawiedziona, gdyż uważa, że Geralt nie wykazuje takiej bystrości, jak z opowiadań Sheenazz. Mówi to np. po tym, kiedy Geralt wysnuwa wnioski, iż w Odmętach również jest spokojnie. Od Pani Jeziora może się dowiedzieć streszczenia aktualnych niespokojnych wydarzeń w Odmętach. Poleca mu pogadać na te tematy z nieformalnymi przywódcami konfliktu - Julianem i ryboludzkim kapłanem. Zamiast jednak zakończyć zadanie po stronie któregoś z nich, można wybrać trzecie rozwiązanie polegające na kompromisie między nimi - trzeba o tym zakomunikować Pani Jeziora ("Nie o rację tu chodzi, lecz o pogodzenie zwaśnionych ras"), która w rezultacie nakaże bohaterowi dostarczenie jej dwóch przedmiotów - po jednym od każdego z przywódców - mających symbolizować zawarcie pokoju, polecając szukanie wskazówek na swoim pomniku. Te przedmioty to złota bransoleta (vodyanoi) i alabastrowa figurka (ludzie). Po ich podarowaniu Pani Jeziora wręczy Geraltowi rubin ze swoją kropelką krwi, który trzeba będzie złożyc w ofierze na ołtarzu Dagona w celu zwabienia go na pojedynek. Po zabiciu bóstwa wdzięczna Pani Jeziora przywróci Geraltowi cześć pamięci - gracz zyska jeden srebrny talent do rozdzielenia w drzewku umiejętności.

W misji "Ścieżki przeznaczenia" wyjawi Geraltowi swój ponury sen dotyczący pewnego wiedźmina, lecz nie będzie pewna, czy chodzi o zatrzymałego się niedawno w Odmętach Berengara czy o Geralta z Rivii. Wiedźmin ze snu miał kroczyć ścieżką pełną mroku i bólu. Po niezbyt przyjemnej rozmowie ze zgorzkniałym Berengarem nie wierzącym w przeznaczenie zadaniu "W pełnym słońcu" jest jedną z potencjalnych osób, do których należy się zwrócić z prośbą o radę w celu odczarowania południcy Aliny. Po pokazaniu lusterka Nehaleni Alinie jest z kolei jedną z trzech (obok Abigail i guślarki, do której trzeba się zwrócić z prośbą o kolejną radę, jednak znacznie szybciej będzie porozmawiać z Jaskrem i guślarką, gdyż dostanie się do Pani Jeziora zajmuje z wioski do wyspy dużo czasu. W zadaniu "Tożsamość", kiedy Geralt spyta się jej o to, czy potrafi przywołać mu jego straconą w niejasnych okolicznościach pamięć, ta zapyta go, czy wierzy w przeznaczenie, a odpowiedzi wpłyną na rozwój zadania (poniżej przedstawiono odpowiedzi Pani Jeziora):

  • Wierzę: Odpowiadając na moje pytanie, odpowiedziałeś również na swoje. Wbrew temu, co twierdzą prości ludzie, nie jestem panią Losu. Widziałam twoją przyszłość i twoją przeszłość, ale nie wolno mi o nich mówić. Dam ci zatem radę. Jeśli wierzysz, że twój los jest przypieczętowany, zachowaj nadzieję i pozostań sobą. Nawet jeśli nie znasz samego siebie, a nieprzeniknione siły miotają tobą jak liściem na wietrze, warto pozostać przyzwoitym człowiekiem.
  • Sam kształtuję swój los: Zdajesz sobie sprawę z wagi swoich słów. Odrzucając wpływ Przeznaczenia decydujesz, że jesteś odpowiedzialny za wszystkie uczynki i wybory. Te dobre i te złe. Masz silną osobowość. Wiem, że kiedyś odzyskasz swoją tożsamość. Skoro sam chcesz wykuwać swój los, nie będę ci udzielała żadnych rad. Wiedz jednak, że masz moje błogosławieństwo i moją przychylność.
  • Wierzę w coś więcej: Jesteś tajemniczy i pewny siebie. Masz szansę odzyskać tożsamość i osiągnąć swój cel. Jeśli unikasz odpowiedzi, pozostawmy tę sprawę. Nie jestem wszechwiedząca, być może owo "coś więcej" jest ważniejsze niż prosty wybór między Przeznaczeniem i wolną wolą.

Kiedy Geralt spyta Panią Jeziora o los zastępów rycerzy służących jej czci, Pani Jeziora oznajmi mu, że przepadli bezpowrotnie w następujących okolicznościach: Wszystko przez legendę o Świętym Graalu. Moi dzielni rycerze, nie wiedzieć czemu, w pewnym momencie zjawiali się u mnie i oświadczali, że muszą wyruszyć w arcyważną misję. Twierdzili, że ich przeznaczeniem jest odnaleźć Świętego Graala. Widzisz, Geralt, problem w tym, że nie jestem wszechmocna, z przeznaczeniem nie wygram. Wszystkie moje próby wskazania nieszczęśnikom właściwej drogi spełzły na niczym. Domyślam się, że Graal nadal nie został odnaleziony., po czym skieruje wiedźmina do pustelnika w celu poszerzenia wiedzy na temat Graala i ostrzeże, że próba oznajmienia jej pragnienia wyruszenia po święty Graal nie wywoła jej aprobaty. Rozmowa z pustelnikiem naświetli wiedźminowi wiele spraw nie tylko o samym zagadnieniu, ale też i o samej Pani Jeziora, szczególnie dowie się o jej samotności. Po nawiązaniu tego dialogu Geralt może udać się do Pani Jeziora i oświadczyć: Pani! Przybywam, by ci oświadczyć, że doznałem olśnienia i wyruszam z arcyważną..., co lekko podrażni Panią Jeziora, lecz dalszy przebieg rozmowy zależy od wyboru opcji dialogowej:

  • Żartowałem. Odbyłem pouczającą rozmowę z pustelnikiem i zrozumiałem parę spraw...: Geralt zapewni Panią, że już niedługo będzie musiał opuścić Odmęty, lecz przedtem zaproponuje jej ulżenie w jej żalu i samotności, przez co ona poprosi, by nie traktował jej jak bogini, gdyż ma wystarczająco wielu wyznawców, a zamiast tego chciałaby, aby ktoś, kto nie jest prostym człowiekiem, mógł ją bardziej zrozumieć, po czym... udostępni Geraltowi pole do manewru, tzn. zachęci go do skomplementowania jej urody; ten początkowo dość niezręcznie będzie próbował ją uwieść frazami "Pani, twa mądrość ustępuje tylko twej dobroci..." oraz "Pani, twe oczy lśniące niczym gwiazdy w granacie wieczornego nieba...", lecz dopiero słowa "Masz najlepszy tyłek w Temerii" wywoła w niej szczerą radość i politowanie dla pochwał dawnych rycerzy wychwalających wprawdzie przymioty jej duszy, lecz wzrokiem będących gdzie indziej; następstwem tego będzie współżycie z Panią Jeziora, które zaowocuje dodaniem do dziennika jej karty seksu; po nawiązaniu tej relacji Geralt może nierozważnie spytać ją, dlaczego wybrała Króla Rybaka, na co ta odpowie wywodem, iż znów Sheenazz najwyraźniej się pomyliła w kwestii wiedźmińskiej bystrości, iż uważa się za wyjątkowego z powodu seksu z nią, po czym całość zakończy się niewinnym wbrew pozorom dowcipem, że wiedźmin niezbyt ją zadowolił podczas stosunku
  • ...arcyważną misją. Odnajdę święty kielich i przyniosę Królowi Rybakowi. Zostanie uzdrowiony, a wraz z nim cała kraina...: ta opcja nie przynosi żadnych korzyści, a jedynie pobłażliwe dla idealizmu bohatera drwiny w rodzaju pasowania go na rycerza sir Palanta oraz przyniesienia jej kolejnego kielicha do kolekcji; zawiedziony Geralt będzie mógł później przyznać rację Pani, wyznając jej, że pomylił się w tej kwestii, ponieważ jako wiedźmin, a nie rycerz, nie nadaje się na poszukiwacza świętych relikwii.

Od Pani Jeziora można się również dowiedzieć, że przyjazny kapłan vodyanoi zwykle przebywa przy ołtarzu koło jej pomnika, jeżeli nie jest w danej chwili przeganiany przez wyznawców Dagona.

Geralt może w każdej chwili usłyszeć od Pani Jeziora podsumowanie swoich własnych działań po wykonaniu zadań głównych. Po zakończeniu zadań "Kręgi na wodzie" i "W pełnym słońcu" Król Rybak przekaże Geraltowi wiadomość (oczywiście, na swój sposób), iż Pani Jeziora pragnie się spotkac z Geraltem. Nastąpi wówczas ostatnie spotkanie Geralta z Panią Jeziora: kiedy wiedźmin powie jej, że najwyraźniej był potrzebny w Odmętach, ta postanowi wręczyć mu dar w celu umożliwienia mu wypełnienia przeznaczenia. Wówczas zostanie uruchomiona sekwencja filmowa, w której Pani Jeziora pasuje Geralta na swego rycerza, i odda mu srebrny miecz Aerondight, po czym zniknie zapewniając go, że z pomocą ostrza zakończy misję.

W epilogu rezolutna dziewczynka w bezpiecznym domu informuje wiedźmina, iż Pani Jeziora jest zainteresowana tym, jak się sprawuje nowy miecz. Nie ma jednak żadnych konsekwencji tego, iż wiedźmin w jakichś okolicznościach pozbędzie się Aerondightu.

Modyfikacje Edytuj

Model postaci Pani Jeziora posiada tylko ona - żaden inny NPC w grze nie został za jego pomocą przedstawiony. Dopiero w przygodzie "Rozdroża" użyczono go... sukkubowi, a na podstawie jej portretu z dziennika stworzono dla tego potwora nowy. W przygodzie "Król Żebraków" z kolei Geralt po przybyciu na wyspę Rybitw zauważa ze zdziwieniem, że nie ma na niej Pani Jeziora, po czym zastanawia się, czy jej zniknięcie nie ma czegoś wspólnego z Bukajem Ksumem. Jego obawy zostały potwierdzone w machinimie "Bukaj Ksum", gdzie występuje w odcinku 2. w części Nemezis. Kiedy Bukaj Ksum przypływa na Wyspę Rybitw, spotyka wówczas właśnie ją, i zostaje przezeń zaproszony do przeżycia z nią... pięknych chwil. Po współżyciu Pani Jeziora z niezbyt wiadomych przyczyn uciekła z krzykiem, a jej sługa Ulrik opowiada nazajutrz o tym wydarzeniu Bukajowi wyjaśniając, że wykrzyczała również, iż teraz to alchemik jest szefem. W wyciętych scenach pod koniec tego odcinka Pani Jeziora mówi "Dalej, zróbmy to!". Wszystko to miało stanowić parodię specyficznych potrzeb Pani Jeziora, jeśli do tego doda jeszcze słowa Ulrika o różnych "panach" przybywających na wyspę.

Dane z dziennika Edytuj

Na wysepce spotkałem niezwykłą istotę, która nazywana jest Panią Jeziora. To nimfa lub boginka. Zarówno mieszkańcy okolicznych wsi, jak i podwodne potwory oddają jej boską cześć.

Pani mianowała mnie swoim czempionem i podarowała mi srebrny miecz. Tym samym zostałem zaliczony w poczet wielu szlachetnych rycerzy, którzy służyli jej na przestrzeni wieków. Według przepowiedni Pani podarowany przez nią miecz odegra ważną rolę w czasie mojej misji.

Opuściłem wieś Odmęty i wróciłem do Wyzimy. Mam przeczucie, że domena Pani Jeziora była jedynym miejscem, w którym mógłbym zaznać spokoju. Szkoda.

Ciekawostki Edytuj

Galeria Edytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki