Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki
Tw3 Lebioda

Posąg Proroka Lebiody w Toussaint

Lebioda - prorok, którego wizje i przypowieści zawarte są w Dobrej Księdze w "Mądrościach proroka Lebiody". Zazwyczaj jest przedstawiany jako brodaty pasterz pasący swe owce. Zginął, zjedzony przez smoka, którego chciał powstrzymać od nękania kaedweńskich wieśniaków. Szczątki proroka, odzyskane z odchodów stworzenia, zostały zebrane przez jego uczniów i złożone do sarkofagu w świątyni w Novigradzie. W niektóre święta, wierni mogą całować relikwie.

Mieszkańcy Kontynentu wierzą, że kiedyś zmartwychwstanie. Nie zawsze biorą owego dogmatu na poważnie, często opowiadają nawiązujące do niego dowcipy.

Dane z książek Sapkowskiego

Lebioda Racja Stanu

Prorok Lebioda na witrażu w komiksie Racja stanu

- I co ja mam z wami zrobić?
Pociemniałe niebo za oknem przecięła oślepiająco jasna wstęga błyskawicy, po krótkiej chwili rozległ się ostry, przeciągły trzask gromu. Ulewa przybierała na sile, chmura burzowa przepływała nad Rinde.
Geralt i Chireadan, usadzeni na ławie pod wielkim arrasem przedstawiającym Proroka Lebiodę pasącego owce, milczeli, skromnie opuściwszy głowy. Burmistrz Neville przechadzał się po komnacie, parskając i sapiąc gniewnie.

Ostatnie życzenie

- To ty? - krasnolud rozdziawił brodatą gębę. - To naprawdę ty?
- Nie. To nie ja. To świeżo zmartwychwstały prorok Lebioda. Zadaj jeszcze jakieś pytanie, Golan. Dla odmiany może jakieś mądrzejsze.

Wieża Jaskółki

- Dobra Księga - Zuleyka przewróciła kilka stron - powiada, że gdy człowiek usypia, bogowie otwierają mu uszy i przemawiają do niego. Zaś prorok Lebioda uczy, że widząc sen, widzi się albo wielką mądrość, albo wielką głupotę. Sztuka w tym, by rozpoznać.

Wieża Jaskółki

- Znalazłam - oznajmiła nagle - coś wśród mądrości proroka Lebiody. Czy odczytać?
- Bardzo proszę.
- Powiada prorok Lebioda: zaprawdę, ubogiego datkiem wesprzyj. Ale miast dać ubogiemu całego arbuza, daj mu pół arbuza, bo się gotowo ubogiemu we łbie przewrócić od szczęścia.

Wieża Jaskółki

Zaprawdę powiadam wam, kto wierzy snom, jest jako chcący pojmać wiatr lubo cień uchwycić. Łudzi się obrazem zwodniczym, krzywym zwierciadłem, które łamie lub prawi niedorzeczności na wzór niewiasty rodzącej. Głupi zaiste, kto marom sennym wiarę daje i drogą złudy kroczy.
Wszelako kto sny letce sobie waży i nie wierzy im nic a nic, ten także bezrozumnie czyni. Bo przecież gdyby sny całkiem znaczenia nie miały, to po cóż by bogowie, tworząc nas, zdolność śnienia nam dawali?
Mądrości proroka Lebiody, 34;1

Pani Jeziora

Ciekawostki

  • Bardzo prawdopodobne jest, że Prorok Lebioda to nawiązanie do Jezusa Chrystusa z Nazaretu. Chrystus uznawany jest przez chrześcijan za drugą osobę Boską. Wierzą, że zmartwychwstał po ukrzyżowaniu i powróci na koniec świata, aby zaprowadzić na ziemi ład i doprowadzić do zbawienia ludzkości. 
  • Lebioda to zwyczajowa nazwa komosy białej, rośliny pospolitej w dużej części świata, także w Polsce. Rośnie na przydrożach, śmietniskach i rowach. W Europie w czasie braków żywności podczas I i II wojny światowej była zbierana i wykorzystywana do spożycia, jako warzywo. Podczas oblężenia Leningradu uratowała wielu ludzi przed szkorbutem i śmiercią głodową. Być może, znając pasję Andrzeja Sapkowskiego do historii, umieścił tą nazwę jako imię umyślnie.
  • W drugim płatnym DLC do Wiedźmina 3 można usłyszeć , że świadkowie Lebiody podobnie jak świadkowie Jehowy chodzą po domach.
Advertisement