Fandom

Wiedźmińska Wiki

Radowid III Śmiały

3735stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze2 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Radowid III Ryży (nazwany przez pochlebiających mu dziejopisarzy Śmiałym) - król Redanii jako prawnuk Radowida I Wielkiego, wnuk Vestibora Pysznego i syn Radowida II Żeglarza. Z małżeństwa z Vivianą Lyrii miał syna, Vridanka Elfa.

Prowadził rokowania z królem Koviru, Gedoviusem w Lan Exeter. Na mocy Pierwszego Traktatu Exeterskiego mógł używać dożywotnio tytułu władcy Koviru i Poviss. Za jego panowania doszło do zatargu granicznego z Aedirn oraz do wojny celnej pomiędzy Redanią, Temerią, Kovirem i Kaedwen.

Był władcą energicznym i przebiegłym. Za jego rządów Redania odzyskała utracone przez jego dziadka ziemie nad Buiną i Nimnarem, ustalając północną granicę na rzece Braa. Spór z Temerią o ujście Pontaru został rozwiązany kompromisowym nadaniem Novigradowi statusu Wolnego Miasta. Umocnił pozycję królestwa Redanii nad Środkowym Pontarem, na wiecznie spornej granicy z Aedirn.

Zmarł na zapalenie opon mózgowych, wywołane ukąszeniem kleszcza.

Pochodzenie imienia Radowid: słowiańskie.

Dane z książek SapkowskiegoEdytuj

Nie mam nic przeciwko wiedźminom. Niech sobie polują na wampiry. Byleby tylko płacili podatki.
Radowid III Śmiały, król Redanii

Krew elfów

Królem Redanii został Radowid III, którego z Radowidem Wielkim, jego pradziadem, łączyło imię - a także chytrość i skąpstwo. Król ten, przez pochlebców i hagiografów nazywany Śmiałym, a przez wszystkich innych Ryżym, zauważył to, czego przed nim nikt jakoś zauważać nie chciał. Dlaczego z gigantycznego handlu, który prowadzi Kovir, Redania nie ma ani szeląga? Przecież Kovir to tylko nic nie znaczące hrabstwo, lenno, mały klejnocik w redańskiej koronie. Czas, by kovirski wasal zaczął służyć suzerenowi!
Wieża Jaskółki

Ryży nie był głupcem i umiał uczyć się na błędach. Uśmierzył buńczucznych generałów domagających się krucjaty, nie dał ucha kupcom żądającym głodowej blokady, ugłaskał Bendę z Kaedwen, żądnego krwi i zemsty za zagładę swej elitarnej jednostki. Ryży zainicjował rokowania. Nie powstrzymało go nawet upokorzenie, gorzka pigułka, którą przyszło przełknąć – Kovir godził się na rozmowy, ale u siebie, w Lan Exeter.
Wieża Jaskółki


Dane z Dynastii redańskiejEdytuj

'Pod koniec notki pojawia się powtórzenie zdania i inny wiek króla w momencie śmierci O RADOWIDZIE III Śmiałym, pierworodnym synu RADOWIDA Żeglarza, prawnuku RADOWIDA Wielkiego, mówi się dużo w "Wieży jaskółki":

"...Radowid III, którego z Radowidem Wielkim, jego pradziadem, łączyło imię - a także chytrość i skąpstwo. Król ten, przez pochlebców i hagiografów nazywany Śmiałym, a przez wszystkich innych Ryżym..."

("Wieża jaskółki", rozdz.8)

Śmiały-Ryży był władcą energicznym i przebiegłym. Za jego rządów Redania odzyskała utracone za czasów VESTIBORA PYSZNEGO ziemie nad Buiną i Nimnarem, ustalając północną granicę na rzece Braa. Spór z Temeriš o ujście Pontaru zakończył się kompromisowym obwołaniem Novigradu wolnym miastem. Umocniona została pozycja Redanii nad Środkowym Pontarem, na wiecznie spornej granicy z Aedirn. Próbował też Śmiały wojny z Kovirem, ale z kiepskim skutkiem (vide "Wie¿a jaskółki"). Stratą jednak dla Redanii niepowetowaną była śmierć króla w wieku zaledwie 49 lat - Stratą jednak dla Redanii niepowetowaną była śmierć króla w wieku zaledwie 44 lat - Śmiały zmarł na zapalenie opon mózgowych, wywołane... ukąszeniem kleszcza.

RADOWID Śmiały jeszcze jako królewicz poślubił księżniczkę VIVIANĘ z Lyrii (poznaną na słynnym, owocującym mariażami zjeździe monarchów na wyspie Thanedd) i miał z nią jedynego syna: VRIDANKA, zwanego "Elfem".

Władcy Redanii historyczny herb Redanii

aktualny herb Redanii

SambukAbrad Stary DąbRadowid I WielkiDambor CzarnyVestibor PysznyRadowid II ŻeglarzRadowid III ŚmiałyVridank ElfVizimir I StaryRadowid IV ŁysyHeribert KłótnikVizimir II SprawiedliwyRadowid V Srogi
Królowe
Maria Pulcheria z TemeriiCaitlyn z KaedwenCirra z CintryViviana z LyriiCerroFiametta z CidarisDiana de Saint-VilliersHedwig z MalleoreAdda Biała
Inni członkowie dynastii redańskiej
Falka KrwawaRiannonDalimiraMillegarda z Redanii

Więcej w Fandom

Losowa wiki