FANDOM
Radowid III Ryży (nazwany Śmiałym) – król Redanii jako prawnuk Radowida I Wielkiego, wnuk Vestibora Pysznego i syn Radowida II Żeglarza. Z małżeństwa z Vivianą Lyrii miał syna, Vridanka Elfa.

Prowadził rokowania z królem Koviru, Gedoviusem w Lan Exeter. Na mocy Pierwszego Traktatu Exeterskiego mógł używać dożywotnio tytułu władcy Koviru i Poviss. Za jego panowania doszło do zatargu granicznego z Aedirn oraz do wojny celnej pomiędzy Redanią, Temerią, Kovirem i Kaedwen.

Był władcą energicznym i przebiegłym. Za jego rządów Redania odzyskała utracone przez jego dziadka ziemie nad Buiną i Nimnarem, ustalając północną granicę na rzece Braa. Spór z Temerią o ujście Pontaru został rozwiązany kompromisowym nadaniem Novigradowi statusu Wolnego Miasta. Umocnił pozycję królestwa Redanii nad Środkowym Pontarem, na wiecznie spornej granicy z Aedirn.

Zmarł na zapalenie opon mózgowych, wywołane ukąszeniem kleszcza.

Pochodzenie imienia Radowid: słowiańskie.

Dane z książek Sapkowskiego

Nie mam nic przeciwko wiedźminom. Niech sobie polują na wampiry. Byleby tylko płacili podatki.
Radowid III Śmiały, król Redanii

Krew elfów

Królem Redanii został Radowid III, którego z Radowidem Wielkim, jego pradziadem, łączyło imię - a także chytrość i skąpstwo. Król ten, przez pochlebców i hagiografów nazywany Śmiałym, a przez wszystkich innych Ryżym, zauważył to, czego przed nim nikt jakoś zauważać nie chciał. Dlaczego z gigantycznego handlu, który prowadzi Kovir, Redania nie ma ani szeląga? Przecież Kovir to tylko nic nie znaczące hrabstwo, lenno, mały klejnocik w redańskiej koronie. Czas, by kovirski wasal zaczął służyć suzerenowi!
Wieża Jaskółki

Ryży nie był głupcem i umiał uczyć się na błędach. Uśmierzył buńczucznych generałów domagających się krucjaty, nie dał ucha kupcom żądającym głodowej blokady, ugłaskał Bendę z Kaedwen, żądnego krwi i zemsty za zagładę swej elitarnej jednostki. Ryży zainicjował rokowania. Nie powstrzymało go nawet upokorzenie, gorzka pigułka, którą przyszło przełknąć – Kovir godził się na rozmowy, ale u siebie, w Lan Exeter.
Wieża Jaskółki


Dane z Dynastii redańskiej

'Pod koniec notki pojawia się powtórzenie zdania i inny wiek króla w momencie śmierci O RADOWIDZIE III Śmiałym, pierworodnym synu RADOWIDA Żeglarza, prawnuku RADOWIDA Wielkiego, mówi się dużo w "Wieży jaskółki":

"...Radowid III, którego z Radowidem Wielkim, jego pradziadem, łączyło imię - a także chytrość i skąpstwo. Król ten, przez pochlebców i hagiografów nazywany Śmiałym, a przez wszystkich innych Ryżym..."

("Wieża jaskółki", rozdz.8)

Śmiały-Ryży był władcą energicznym i przebiegłym. Za jego rządów Redania odzyskała utracone za czasów VESTIBORA PYSZNEGO ziemie nad Buiną i Nimnarem, ustalając północną granicę na rzece Braa. Spór z Temeriš o ujście Pontaru zakończył się kompromisowym obwołaniem Novigradu wolnym miastem. Umocniona została pozycja Redanii nad Środkowym Pontarem, na wiecznie spornej granicy z Aedirn. Próbował też Śmiały wojny z Kovirem, ale z kiepskim skutkiem (vide "Wie¿a jaskółki"). Stratą jednak dla Redanii niepowetowaną była śmierć króla w wieku zaledwie 49 lat - Stratą jednak dla Redanii niepowetowaną była śmierć króla w wieku zaledwie 44 lat - Śmiały zmarł na zapalenie opon mózgowych, wywołane... ukąszeniem kleszcza.

RADOWID Śmiały jeszcze jako królewicz poślubił księżniczkę VIVIANĘ z Lyrii (poznaną na słynnym, owocującym mariażami zjeździe monarchów na wyspie Thanedd) i miał z nią jedynego syna: VRIDANKA, zwanego "Elfem".

Władcy Redanii Herb Redania0

Herb Redania

SambukAbrad Stary DąbRadowid I WielkiDambor CzarnyVestibor PysznyRadowid II ŻeglarzRadowid III ŚmiałyVridank ElfVizimir I StaryRadowid IV ŁysyHeribert KłótnikVizimir II SprawiedliwyRadowid V Srogi
Królowe
Maria Pulcheria z TemeriiCaitlyn z KaedwenCirra z CintryViviana z LyriiCerroFiametta z CidarisDiana de Saint-VilliersHedwig z MalleoreAdda Biała
Inni członkowie dynastii redańskiej
Falka KrwawaRiannonDalimiraMillegarda z Redanii

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.