FANDOM


Gram w szachy, żeby odkryć ich sekret. W tych figurkach szumi krew. Trzeba przystawić ucho - i słychać. Szu-szu. Szu-szu. Serce pompuje życie. Zbijam pionka - słyszę rozrywane mięso. Zbijam figurę - słyszę krzyk z głębi trzewi. Ja chcę złamać szachy, wycisnąć z nich prawdę.Radowid pogrążony w szaleństwie[1]
Radowid V Srogi, zwany również Redańskim – królewicz, a potem król Redanii z dynastii redańskiej, jedyny syn i najmłodsze dziecko króla Vizimira II Sprawiedliwego oraz Hedwig z Malleore. Młodszy brat Dalki i Mileny.

Urodził się w 1255 roku, po zamordowaniu jego ojca w 1267 roku rządy w królestwie przejęła z powodu małoletności królewicza (miał wtedy 12 lat) Rada Regencyjna. Niedługo po wydarzeniach z gry Wiedźmin, objął rządy w swoim królestwie.

Historia Edytuj

Wczesne Życie Edytuj

Radowid urodził się w 1255, jako syn króla Redanii, Vizimira II i jego żony Hedwig z Malleore. Choć był jedynym synem to jednak najmłodszym dzieckiem, jego rodzeństwem były dwie siostry Millegarde i Dalimire, pierwsza została czarodziejką i nauczycielka w Aretuzie, a druga poświęciła się kapłaństwu.

W wieku 9 lat, został formalnie zaręczony z następczynią tronu Cintry, 12 letnią księżniczką Ciri, wnuczką królowej Calanthe. Jednak po upływie pół roku król Vizimir zerwał zaręczyny, bez podania przyczyn, a Radowid i Ciri nigdy się nie spotkali.

W dzień wybuchu II Wojny Północnej z Nilfgaardem, został zamordowany król Vizimir II.

Początki panowania, władza rady regencyjnej. Edytuj

Radowid wstąpił na tron jako Radowid V, jednak ponieważ miał dopiero 13 lat, nie mógł samodzielnie sprawować rządów, w tym czasie trwała wojna z cesarstwem, normalnie władze regencją powiną przejąć matka Radowida, królowa Hedwiga, jednak ostatecznie władze przejęła Rada Regencyjna, na czele której staną szef wywiadu Redańskiego, Dijkstra oraz czarodziejka i doradczyni jego ojca Filippa Eilhart.

W grze Wiedźmin Edytuj

W przyszłości ma poślubić Addę Białą – z tego faktu wynika, że po śmierci Foltesta królestwa Redanii i Temerii miały zostać połączone w jedno królestwo. Wspierał też początkowo organizację Salamandra jako "polityczną dźwignię nacisku" na Foltesta. Ostatecznie jednak zaprzestaje z nimi współpracować po tym jak zrozumiał że to on zostaje przez nią wykorzystywany. Zawiera również sojusz z Foltestem dzięki któremu przejmuje w pełni władzę w swoim królestwie.

W akcie III trakcie wykonywania zadania "Zamek i klucz" wiedźmin ma okazję zobaczyć rozmowę złoczyńców Salamandry z hologramem króla Radowida w ich kryjówce w niedostępnej części Wyzimy Handlowej. Władca ogłasza im kategoryczne zaprzestanie współpracy. Chwilę później wiedźmin kończy podsłuchiwanie i zabija łotrów. Zainteresowany postacią Geralta Radowid może nam wyjawić miejsce swojej kryjówki w Wyzimie Handlowej. Po opuszczeniu domu wiedźmin może podzielić się tymi spostrzeżeniami z wilkołakiem Vincentem Meisem.

Po odwiedzeniu Radowida w jego sekretnym lokum można popchnąć do przodu zadanie "Wszyscy ludzie Foltesta", dowiedzieć się paru informacji o osobie Filippy Eilhart i upewnić monarchę, że królewna Adda - jego przyszła małżonka - nie przeniesie swych "cech strzygi" na ich dzieci.

W akcie V pojawia się na Grobli, gdzie można przeprowadzić z nim krótką pogawędkę i przekazać informację o zabiciu Magistra.

Na początku epilogu ostatni raz widzimy go rozmawiającego z królem Foltestem. Jej przebieg zależy od decyzji podjętej w zadaniu "Jej Wysokość Strzyga" (jednocześnie następuje przerywnik fabularny z udziałem Radowida z konsekwencjami tej decyzji):

 • Odczarowanie Addy: Radowid i Adda wzięli ślub.
 • Śmierć Addy: Foltest i Radowid ustalają podział Temerii w więcej niż chłodnej atmosferze.

W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów Edytuj

W2 SS Radowid

Król Radowid, jako pełnoprawny władca Redanii jest znaczącą postacią w całej linii fabularnej gry. Jest młodym, niecierpliwym i chorobliwie ambitnym królem. Ma ambicje przejęcia tronu Temeri. Bierze czynny udział w obradach w Loc Muinne, gdzie przybył wraz ze swymi wojskami. Od Shilarda dowiedział się o Loży jednak tylko o organizacji a nie o członkiniach. Rozkazuje swoim poddanym oślepić Filippę. Podczas obrad dokonuje rozbioru Temerii, koronuje się na króla Temerii lub nic nie uzyskuje albo wybiera wojnę z Saskią i Wolnym Państwem. Sprowadził do siebie Zakon Płonącej Róży i obiecał im ziemię.

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon Edytuj

Radowid pogrążył się w szaleństwie, zabijał za najmniejsze podejrzenie o zdradę, karał brutalnie za okłamywanie go. Wyjął magię spod prawa i założył grupę inkwizytorów Wiecznego ognia zwaną Łowcami Czarownic. W czasie trzeciej wojny z Nilfgaardem zdradził dotychczasowego sojusznika Kaedwen, zaatakował je zimą i przyłączył do swego królestwa, mordując Henselta. Był jednak taktycznym geniuszem, który skutecznie stawiał opór cesarzowi Emhyrowi. Zamierzał również przyłączyć do swojego królestwa całą resztę północy.

 • Jeżeli Geralt pomoże w zamachu i poprze Dijkstre. Radowid ginie, a ostatni śmiertelny cios zadaje niespodziewanie Filippa Eilhart. Dijkstra odeperze Nilfgaardczyków, zostanie kanclerzem Redanii i zjednoczy całą północ skupiając się na budowaniu manufaktur i ekonomii. Temerscy spiskowcy w tym Vernon Roche i Talar zostaną zamordowani gdyż ich plan był sprzeczny z racją stanu Redanii i reszty Królestw Północy.
 • Jeżeli Geralt pomoże w zamachu i poprze Vernona Roche'a i Talara, Radowid zginie, a ostatni śmiertelny cios zadaje niespodziewanie Filippa Eilhart. Roche i Talar dobiją interesu z Emhyrem, w zamian za stworzenie autonomi temerskiej cesarz wchłonie resztę północy. Nilfgaard wygrywa wojnę, a Królestwa Północy znajdują się pod zaborem cesarskim, gdyż ostatnia silna armia północy zostanie bez władcy. Dijkstra zginie podczas sprzeczki z Vernonem Rochem.
 • Jeżeli Geralt nie zdecyduje się na pomoc w zamachu Radowid przeżyje i pokona Nilfgaard. Zostanie Królem praktycznie całej północy. Wyśle swoich łowców czarownic do Temerii i Aedirn, aby spalili na stosie buntowników i wielu magów, którzy w jego mniemaniu zagrażają jego władzy. Wielu zaczęło uważać, że wolność pod jego rządami jest gorsza od niewoli.

Ciekawostki Edytuj

 • Był formalnie zaręczony z Cirillą, księżniczką Cintry. Ciri miała wówczas 12 lat, a Radowid 9. Zaręczyny sformalizowała babka Ciri, Calanthe, z ojcem królewicza, królem Vizimirem. Król, nie podając przyczyn, zerwał te zaręczyny po pół roku, a Ciri i Radowid nigdy nie mieli okazji nawet się spotkać.
 • Niektórzy użytkownicy sugerowali, że może być dzieckiem z przepowiedni Falki, ale jest to niemożliwe ponieważ przepowiednia Falki mówiła o dziecku skalanym Starszą Krwią natomiast Radowid wedle informacji zawartych w książce nie ma w sobie krwi elfów.
 • Gdy Radowid był jeszcze małym chłopcem, Filippa pokazywała mu sztuczki magiczne.
 • W każdej części gry jego charakter ulega zmianie. W pierwszej jest dość przyjaźnie nastawioną personą, w drugiej można go poznać jako człowieka o chłodnym usposobieniu, lecz wciąż liczącego się z sojusznikami, a w trzeciej staje się bezwzględny i szalony, liczą się dla niego tylko własne cele.
 • W pierwszej części gry jest małą znacząco osobą. Widać to po zachowaniu Foltesta wobec młodego władcy. W drugiej części staje się znaczącą osobą w Królestwach Północnych. W trzeciej zaś staje się najpotężniejszym władcą na Północy.
 • W Wiedźminie pod koniec IV Aktu Radowid jest na grobli. Jego żołnierze mają za herb jednorożca i mają niebieskie stroje. Herbem Redanii jest Orzeł, a jej barwy są czerwone. Błąd został poprawiony w modyfikacji Jaki znak Twój? Orzeł Biały!.
 • W grze Wiedźmin jest pierwszym władcą z jakim ma możliwość rozmawiać Geralt (chociaż jest on wtedy incognito w Wizymie).
 • W zależności od podjętych decyzji, może on poślubić księżniczkę Temerii: Anais, bądź Addę Białą, łącząc w przyszłości Temerię i Redanię w jedno królestwo. Jednak w grze Wiedźmin 3 to nie ma znaczenia, bo Temeria i tak upada na rzecz Nilfgaardu, a jeśli Radowid wygra wojnę z cesarzem, to Temeria stanie się Redańska z całą Północą.
 • W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów nie działa na niego ani znak Aksji, ani perswazja. Jest zatem bardzo przenikliwy i odporny na magię wpływającą na umysł. Zmienia to jedna z modyfikacji.
 • Geralt mówi że nie zdziwiłby się, gdyby to on odpowiadał za zniknięcie Bussy'iego, ale winny tego jest hrabia Maravell.
 • W Wiedźminie 3 (1275 rok) ma 20 lat.
 • Podejrzewa, że Filippa maczała palce w śmierci jego ojca, co jest prawdą.
 • Mimo, że jest młody, jest jednym z kilku władców, którzy najbardziej liczą się w polityce Nordlingów.
 • Buduje zamki i fortyfikacje, przygotowuje się do wojny - jak mówi Shilard - może to doprowadzić kraj do zguby. Jednak bez ingerencji Geralta, Shilard okazuje się być w błędzie.
 • Nie wiadomo, czy w czasie gry Wiedźmin 3 (1275 rok) posiada jakiś potomków, choćby z Addą Białą.
 • Mimo, że Radowid jest o 3 lata młodszy od Ciri, to w Wiedźminie 3 wygląda on dużo starzej od niej. Jak Geralt mówił w grze Wiedźmin 2, czas w innym świecie płynie inaczej. Poza tym, może na to wpłynął duży stres zarządzania państwem.
 • Ponieważ polowanie na czarownice trwało do 1276 r. można przypuszczać, że Radowid zmarł w tym roku lub zaprzestał polowania (być może odzyskał jasność umysłu).
 • Pochodzenie imienia Radowid: słowiańskie.

Galeria Edytuj