Fandom

Wiedźmińska Wiki

Raffard Biały

3735stron na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Raffard Biały - legendarny czarodziej, żyjący jeszcze przed powołaniem Kapituły.

Pogodził zwaśnionych królów Północy i doprowadził do zakończenia Wojny Sześcioletniej. Po tym zaoferowano mu koronę, ale Raffard odmówił. Przyjął jednak stanowisko pierwszego doradcy królewskiego i sprawował faktyczne rządy w kraju za nieudolnego władcę. Był przeciwnikiem powstania Kapituły oraz uchwalenia Prawa - z tego powodu poniósł śmierć podczas wojny z czarodziejami jej podporządkowanymi. O tym jednak historyczne traktaty milczą, aby nie szkodzić jego wizerunkowi uczciwego i szlachetnego czarodzieja.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Chodźmy. Tu, na tym płótnie, co to za wydarzenie? Ach, wiem. To Raffard Biały godzi zwaśnionych królów i kładzie kres Wojnie Sześcioletniej. A tu oto mamy Raffarda odmawiającego przyjęcia korony. Piękny, szlachetny gest.
- Tak sądzisz? - przekrzywił głowę Vilgefortz. - Cóż, w każdym razie był to gest o mocy precedensu. Raffard przyjął jednak stanowisko pierwszego doradcy i faktycznie rządził, bo król był debilem.

Czas pogardy

- Historyczny moment powołania pierwszej Kapituły i uchwalenie Prawa. Od lewej siedzą: Herbert Stammelford, Aurora Henson, Ivo Richert, Agnes z Glanville, Geoffrey Monck i Radmir z Tor Carnedd. Tutaj, jeśli mam być szczery, też aż się prosi o uzupełniający obraz batalistyczny. Wkrótce bowiem w brutalnej wojnie wykończono tych, którzy nie chcieli uznać Kapituły i podporządkować się Prawu. Między innymi Raffarda Białego. Ale o tym historyczne traktaty milczą, by nie szkodzić jego pięknej legendzie.
Czas pogardy

- Redania już od dawna nie miała króla - Tissaia de Vriss wstała. - W Redanii panowała jaśnie wielmożna Filippa Eilhart, godna następczyni Raffarda Białego. Gotowa dla władzy absolutnej poświęcić dziesiątki tysięcy istnień.
Czas pogardy

CiekawostkiEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki