Fandom

Wiedźmińska Wiki

Redania

3742strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze93 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Królestwo Redanii
Stolica Tretogor
Ustrój polityczny monarchia
Głowa państwa -

Zależnie od wyborów (wiedzmin 3) Radowid V Srogi /

Sigismund Dijkstra /

Cesarz Nilfgaardu /

-

Jednostka monetarna Korona Novigradzka
Język urzędowy Język Wspólny
Herb
Historyczny herb Redanii
herb historyczny
godłem od niepamiętnych czasów jest orzeł srebrny w polu czerwonym
Herb Królestwa Redanii
herb Królestwa Redanii
orzeł ukoronowany dzierży berło złote, na piersi zasię nosi tarczę małą, czarną, z krzyżem złotym
Chorągiew królewska Chorągiew królewska Redanii
Królestwo Redanii

Redania - jedno z królestw krain Północnych, leży pomiędzy rzekami Buina i Pontar. Sąsiaduje z Kovirem, Caingorn, Kaedwen, Aedirn i Temerią. Na terenie Redanii leży Wolne Miasto Novigrad i najsłynniejszy uniwersytet w Oxenfurcie. Stolicą Redanii jest Tretogor.

Znani obywatele Edytuj

Królowie oraz inni władcy Redanii Edytuj

Inni Edytuj

Miasta i warownie Edytuj

Pojawiające się tylko na mapie Doliny Pontaru z drugiej części gry Edytuj

Krainy Edytuj

Struktura społeczna[1] Edytuj

Dość specyficzna jest struktura społeczna tego kraju - posiada ono najliczniejszą ze wszystkich Czterech Królestw szlachtę, uważającą się za jedynych właściwych i prawdziwych Redańczyków. Stanowi ona większość redańskiej armii. Choć mocno zróżnicowana pod względem finansowym, szlachta prawnie jest równa. Tymi samymi przywilejami cieszą się zarówno biedacy własnoręcznie uprawiający ziemię, jak i bajecznie bogaci magnaci, mieszkający w prywatnych pałacach i utrzymujący prywatne armie. Redańska szlachta żyje głównie na wsi, w rozrzuconych po całym kraju dworkach i folwarkach. Zajmuje się głównie rozrywkami, wojaczką, handlem zbożem i hodowlą koni. Rumaki z Redanii nie mają ponoć sobie równych, a tamtejsza szlachecka jazda należy do najlepszych na świecie. Od kupczenia większość nobilów raczej się powstrzymuje, bowiem za zajęcie się nim lub osiedlenie w mieście grozi utrata szlachectwa; co prawda kara to rzadko egzekwowana, ale lepiej uważać...

Na szlachtę pracują pańszczyźniani chłopi, traktowani w Redanii chyba najgorzej na całym Kontynencie. To w praktyce niewolnicy, którzy większość czasu spędzają na pańskich polach i którzy na ożenek lub zmianę miejsca zamieszkania muszą uzyskiwać specjalne pozwolenia. Można nimi swobodnie dysponować, sądzić ich, poniewierać, dawać w prezencie, sprzedawać, a nawet przegrywać w kości.

Siły Zbrojne Edytuj

Rycerz w barwach Redanii.JPG

Rycerz w barwach Redanii

Na początku 2 Wojny Północnej Redania mogła wystawić 35 tys. wojska (z czego 4 tys. to pancerna jazda). Jednak po zaciągnięciu pożyczki od króla Poviss i Koviru, Redania była gotowa zwerbować 49 tys. żołnierza, w tym 35 tys. piechoty i 14 tys. ciężkiej pancernej jazdy. Dzięki Radowidowi V liczba wojsk Redanii z całą pewnością znacznie się zwiększyła.

Gospodarka[1] Edytuj

Krociowe zyski królestwo czerpie z handlu z Novigradem i eksportu zboża - rzec można, że stanowi spichlerz całego kontynentu, a nawet innych części świata. Dlatego też dominującym krajobrazem Redanii są ogromne, falujące łany zboża. Estymy i dochodów królestwu dodaje też fakt, iż na jego terenie znajduje się największa i najbogatsza aglomeracja Północy - Wolne Miasto Novigrad, oraz miasteczko Oxenfurt ze swoim znakomitym uniwersytetem. Obecnie gospodarka państwa jest poważnie zagrożona, gdyż do kraju napływają tanie towary z Nilfgaardu i innych państw, które stanowią poważną konkurencję dla miejscowych rzemieślników. Ponadto, znajduje się tu bardzo mało manufaktur.

Religia Edytuj

Na temat religii w Redani wiadomo niewiele. Prawdopodobnie dominuje tu kult Wiecznego Ognia.

Nauka i kultura Edytuj

Uniwersytet Oxenfurcki jest centrum nauki i kultury w Redanii i Północnych Królestw. Wydał on na świat wielu najsłynniejszych naukowców, lekarzy, pisarzy, artystów i wielu innych inteligentów. Wszyscy zaczynali właśnie w Oxenfurcie (np. Jaskier i Shani) dzięki czemu uniwersytet zawdzięcza swą sławę.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów Edytuj

Trtrdd.JPG

Mapa Redanii

Władcą Redanii jest Radowid V Srogi rządzący swym krajem wraz z małżonką, Addą Białą (jeżeli Geralt nie zabił jej w poprzedniej części gry). Król, poprzez wznoszenie w królestwie potężnych obwarowań i tworzenia silnej armii, próbuje przygotować kraj na ewentualną inwazję Nilfgaardu. Próbuje także przejąć władzę w Temerii po śmierci Foltesta. W zależności od naszych decyzji, Temeria może stać się krajem połączonym z Redanią unią personalną Radowida.

Wiedźmin 3: Dziki Gon Edytuj

W3 startmap.jpg

Pół roku od wybuchu wojny z Nilfgaardem i wywołanego przez królobójstwa chaosu w Północnych Królestwach, Nilfgaardczycy skutecznie prą na przód w podboju przejmując kontrolę nad Verden, Brokilonem, Cidaris, Temerią i Mahakamem, Lyrią i Rivią, Aedirn, Górnym Aedirn i południowo wschodnią częścią Kaedwen. Niezależnie od wcześniejszych wyborów (Stennis żywy lub martwy, Temeria podzielona lub nie) Królestwa Północne są wchłaniane przez imperium Nilfgaardu jedno za drugim. W obliczu III wojny z imperium jedynym liczącym się państem jest Redania. Król Radowid V Srogi jest taktycznym geniuszem, który skutecznie odpiera Nilfgardczyków. Podbojem przejmuje władze nad wojskiem Kaedwen, łącząc oba państwa i zwiększając tym samym swój potencjał militarny. Jednak król redański pomimo swojego geniuszu stratega, popada w paranoję i obłęd. Urządza masowe egzekucje na własnych podwładnych, eksterminuje czarodziejów, ludzi często niewinnych, rzekomo podejrzanych o używanie magii, nie wyłączając prostych zielarzy, guślarzy czy alchemików. Jest bezwzględny i wydaje wyroki śmierci na wszystkich, którzy stanęli mu na drodze lub po prostu przestali być potrzebni. Zagorzały patriota i były szef wywiadu redańskiego, a obecnie jeden z 4 przywódców w Novigradzie - Sigismund Dijkstra , zleca Geraltowi zorganizowanie zamachu na króla Radowida. Dijkstra opowiada wiedźminowi iż przez ponad 20 lat służył królowi Vizimirowi ojcu Radowida i razem przekształcili Redanię w jedno z najpotężniejszych Królestw Północy. Jego zdaniem Redania pod obecnymi rządami szaleńca, nie ma przyszłości. Według niego po odparciu Nilfgaardu, nowy przywódca powinien opierać państwo na zdrowej gospodarce, potężnych sojuszach, budowaniu manufaktur, z prężną nauką oraz niezależnymi sądami wydającymi sprawiedliwe wyroki. Królobójstwo Radowida ma wpływ na losy całej Północy. Wiedzmin Geralt może zachować się na trzy sposoby:

  • Geralt odmawia zlecenia:

Pod rządami Radowida V Srogiego Redania pokonuje wojska cesarza, wchłania Królestwa Północy łącznie z Aedirn, sam cesarz Emhyr zostaje zamordowany przez opozycje z południa. Radowid morduje wielu zielarzy, guślarzy, alchemików, czarodziejów oraz nieludzi czy uzdrowicieli w Królestwach Północnych w imię odnowy moralnej i budowania potęgi militarnej.

  • Geralt przyjmuje zlecenie i popiera Dijkstre

Dijkstra zostaje kanclerzem, Redania jednoczy Północ i pokonuje wojska cesarza, sam cesarz Emhyr zostaje zamordowany przez opozycje z południa. Kanclerz Dijkstra rządzi zwycięską północą zaprowadzając porządki skupiając się na ekonomii i budowaniu manufaktur, postulatach o których wspominał wcześniej Geraltowi

  • Geralt przyjmuje zlecenie, zabija Radowida i Dijkstre, oraz broni Vernona Roche, Talara

Vernon Roche i Talar dobijają interesu z cesarzem Emhyrem, w zamian za utworzenie Autonomii Temerskiej, cesarz przyłącza resztę Królestw Północy. Nilfgaard wygrywa wojnę przejmując niemal pełną władzę nad całym kontynentem. Redania i większość Północy znajduje się pod zaborem cesarskim.

Prawdopodobna mapa Redanii po wydarzeniach z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

Granice Redanii Radowida V Srogiego
Redania Radovida.jpg
Granice Redanii Dijkstry,

pionowe kreski to prawdopodobne

zjednoczenie lub sojusz bez podboju

Redania Dijkstry-0.jpg
Redania zajęta przez Nilfgaard
Nilfgaard.jpg

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Granica pomiędzy Redanią a Temerią przebiega środkiem nurtu Pontaru.
Krew elfów

Jako pierwszy płynął wielki, długi na co najmniej siedemdziesiąt sążni trójmasztowy galeas, powiewający amarantową flagą ze srebrnym orłem.
(...) - Galeas płynie pod redańską banderą (...).

Krew elfów

Vizimir wymógł na Novigradzie wprowadzenie prawa składu. Foltest z Temerii odpowiedział retorsyjnym, bezwzględnym prawem składu w Wyzimie i Gors Velen. Mocno ugodził tym redańskich kupców, więc Vizimir zaostrzył cła na temerskie wyroby. Chroni redańską gospodarkę. Temeria zalewana jest tanimi towarami pochodzącymi z nilfgaardzkich manufaktur. Dlatego celnicy są tacy gorliwi. Gdyby nilfgaardzkie towary w nadmiarze przedostały się przez granicę, gospodarka Redanii mogłaby runąć. Redania prawie nie ma manufaktur, a rzemieślnicy nie wytrzymaliby konkurencji.
Krew elfów

Ambasador wiedział, że Dijkstra przesadza, ale wcale nie tak bardzo. Królewicz Radowid był małoletni, królowa Hedwig przybita tragiczną śmiercią męża, arystokracja zastraszona, ogłupiała, skłócona i podzielona na frakcje. W Redanii faktycznie rządy sprawował Dijkstra. Dijkstra bez trudu uzyskałby każdą godność, jaką by tylko zechciał. Ale Dijkstra żadnej nie chciał.
Chrzest ognia

Już sto dwadzieścia lat Kovir i Poviss są dla Redanii zagranicą. A przecież nie zawsze były. Krainy położone na północy, nad Zatoką Praksedy, Redania z dawien dawna traktowała jak swe własne lenno.
Wieża Jaskółki

Tretogor stolicą Redanii od czasów Radowida I Wielkiego
Wieża Jaskółki

– Cała Redania – powiedział Esterad Thyssen, patrząc na swą mapę – może w tej chwili wystawić trzydzieści pięć tysięcy liniowego żołnierza, z tego cztery tysiące ciężkiej pancernej jazdy.
Wieża Jaskółki

po zasztyletowaniu Vizimira Redania nie ma króla
Czas pogardy


Ciekawostki Edytuj

  • Redan to forma fortyfikacji.
  • Herb Redanii bardzo przypomina godło Polski. Podobieństwo Redanii do Polski widać jeszcze w kilku nazwach i imionach Redańczyków (szczególnie królów). Samo Łukomorze być może metaforą Pomorza, a połączenie Redanii i Jamurlaku - unii Polski z Litwą. Również spore wpływy licznej szlachty, wyzysk chłopstwa, Wolne Miasto Novigrad jako analogia do Wolnego Miasta Gdańsk i gospodarka oparta na eksporcie zboża upodabniają Redanię do Polski sprzed wieków.
  • Pochodzi stąd wielu sławnych ludzi m.in. Filippa Eilhart, Sigismund Dijkstra oraz Milan Raupenneck.
  • Redania posiada najlepszy wywiad na świecie wraz z wywiadem nilfgaardzkim i kovirskim.
  • Podczas III wojny z Nilfgaardem król Radowid decyduję się na zaatakowanie Kaedwen i połączenie obu państw pod wspólnym berłem co skutecznie utrudnia postępy nilfgaardzkiej armii.
  • Jeżeli w wiedźminie 3 Geralt nie pomoże w zamachu na Radowida Redania zdobędzie całą północ i stanie się tak jak Nilfgaard potężnym imperium.

Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 Wiedźmin: Gra Wyobraźni

Galeria Edytuj

Wojsko Edytuj

Herby Edytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki