Fandom

Wiedźmińska Wiki

Renfri

3902strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Udostępnij
Renfri.JPG

Renfri w komiksie

Renfri - zwana także Dzierzbą, była pierworodną córką Fredefalka, księcia Creyden, z pierwszego małżeństwa. Zginęła w 1231 roku w Blaviken.

Historia Edytuj

Uznana za jeden z pomiotów Przekleństwa Czarnego Słońca miała zostać zgładzona przez najemnego zbira w lesie. Zbira znaleziono martwego. Później dziewczyna musiała kupczyć swoim ciałem, kraść i zabijać, żeby przeżyć. Po nieudanym (kolejnym) zamachu na jej życie stworzyła wraz z siedmioma gnomami hanzę napadającą na kupców i przejezdnych. W tym okresie szczególnie lubowała się w nabijaniu swych ofiar na naostrzone kołki.

Niestety hanza porżnęła się nożami podczas kłótni, prawdopodobnie o podział łupów. Przeżyła tylko Dzierzba. Niedługo po tym wydarzeniu Renfri spotkała się ze Stregoborem, który wpakował ją w bryłę kryształu górskiego i wrzucił do gnomiej kopalni, którą zasypał. Robotę spartaczył, a Dzierzbę znalazł królewicz z któregoś ze wschodnich królestw, odczarował ją i zabrał do domu. Tam zabiła starego króla, a panować zaczął najstarszy syn, już bez rodzeństwa. Po pierwszym przewrocie pałacowym znów zaczęła ścigać Stregobora. W Kovirze dokonała na niego trzech skrytobójczych zamachów, później ścigała go jeszcze w Pontarze i Angrenie. W międzyczasie całkowicie uodporniła się na magię. Ostatnim miejscem w którym szukała Stregobora było Blaviken. Tam, wraz ze swoją drużyną (półelf Civril, Piętnastka, Nohorn, Tavik, Vyr i Nimir) natknęła się na wiedźmina Geralta, który zakończył jej żywot. Wcześniej nieskuteczne próby pozbycia się Renfri, podjęła Aridea. Zamordowanie Renfri spowodowało m.in., że Geralt zyskał przydomek "Rzeźnika z Blaviken".


Wiedźmin (gra komputerowa) Edytuj

W grze komputerowej "Wiedźmin" wiele osób zwraca się do Geralta przydomkiem "Rzeźnik z Blaviken" (np. strażnicy bramy do Wyzimy Handlowej oraz kapitan straży miejskiej Vincent Meis). Historię zabicia Renfri przez Geralta przytoczyła Biała Rayla na prywatnym spotkaniu z Geraltem w polowym centrum dowodzenia Zakonu Płonącej Róży (zadanie "Płomień, który oczyszcza"). Deidre Ademeyn, jeden z głównych bohaterów przygody "Cena neutralności" z Edycji Rozszerzonej, jest z kolei wzorowana właśnie na postaci Renfri.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Prawie dorównywała mu wzrostem. Włosy koloru słomy nosiła nierówno obcięte, nieco poniżej uszu. Stała opierając się jedną ręką o drzwi, w obcisłym aksamitnym kaftaniku ściągniętym ozdobnym pasem. Jej spódnica była nierówna, asymetryczna - z lewej strony sięgała łydki, z prawej odsłaniała mocne udo ponad cholewą wysokiego buta z łosiowej skóry. U lewego boku miała miecz, u prawego sztylet z wielkim rubinem w głowicy.
Ostatnie życzenie

Mloda Renfri serial.jpg

Weronika Pelczyńska jako młoda Renfri w serialu

W głosie Renfri zadźwięczało coś bardzo dziwnego. Coś, co kojarzyło się z czerwonym odblaskiem pożaru na klingach, wyciem mordowanych, rżeniem koni i zapachem krwi. Inni również musieli mieć podobne skojarzenia, bo bladość pokryła nawet ogorzałą gębę Tavika.
Ostatnie życzenie

Podeszła do stołu, wysoka, szczupła, zwinna, usiadła, wyciągając przed siebie nogi w wysokich butach.
Ostatnie życzenie

Refri milczała przez czas jakiś, bawiąc się sznurem pereł trzykrotnie okręconym wokół kształtnej szyi, figlarnie wpadającym pomiędzy dwie zgrabne półkule widoczne w rozcięciu kaftanika.
Ostatnie życzenie

Renfri z filmu.jpg

Kinga Ilgner jako Renfri w serialu

Geralt, przyklękając w wypadzie, błyskawicznie ciął ją z dołu, samym końcem miecza, przez odsłonięte udo i pachwinę.Nie krzyknęła. Padając na kolano i na bok, puściła miecz, wpiła obie dłonie w przecięte udo. Spomiędzy palców krew zatętniła jasnym strumieniem na ozdobny pas, na łososiowe buty, na brudny bruk. (...) Odwróciła głowę i znieruchomiała z policzkiem na bruku. Sztylet o bardzo wąskim ostrzu, do tej pory skrywany pod ciałem, wyśliznął się z jej martwiejących palców.
Ostatnie życzenie


Dane z pozostałych źródeł Edytuj

W filmie i w serialu w rolę Renfri wcieliły się Weronika Pelczyńska oraz Kinga Ilgner.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki