Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Wybierz poziom trudności[]

Poziom trudności
Niski Średni Wysoki
Dla nowicjuszy. Walka jest łatwiejsza, a korzystanie z alchemii nie jest konieczne, by przetrwać. Poziom średni, zalecany dla większości graczy. Walka może się okazać prawdziwym wyzwaniem. Alchemia bywa pomocna. Tylko dla zaawansowanych graczy. Walka jest trudna, a korzystanie z alchemii to nieodzowny warunek przetrwania.
Niski Średni Wysoki
Brak Krytycznych ciosów na PC YesY Brak Krytycznych ciosów na PC YesY Brak Krytycznych ciosów na PC NieN
Brak dodatkowych ataków YesY Brak dodatkowych ataków YesY Brak dodatkowych ataków NieN
Brak dodatkowych ataków za pomocą eliksirów YesY Brak dodatkowych ataków za pomocą eliksirów YesY Brak dodatkowych ataków za pomocą eliksirów NieN
Minimalne obrażenia na PC 50% Minimalne obrażenia na PC NieN Minimalne obrażenia na PC NieN
Maksymalne obrażenia od NPCa 50% Maksymalne obrażenia od NPCa 100% Maksymalne obrażenia od NPCa 100%

Perspektywa[]

Poruszanie się w trybie kamery TPP

Poruszanie się w trybie kamery TPP. W trybie kamery TPP poruszasz Geraltem za pomocą klawiszy W, S, A i D. Kamerę obracasz, przemieszczając mysz. Wciśnij klawisz Shift, aby odblokować kursor myszy.

  • Wskazówka: możesz zmienić tryb kamery, wciskając klawisze F1 i F2
Poruszanie się w trybie izometrycznym

Poruszanie się w trybie izometrycznym. Kliknij LPM dowolny punkt na ziemi, aby przejść w to miejsce. Zbliż kursor do krawędzi ekranu, aby obrócić kamerę.

  • Wskazówka: możesz również obrócić kamerę przytrzymując ŚPM i przesuwając myszkę. Możesz przełączyć tryb działania kamery, wciskając klawisze F3 lub F1

Poniżej zamieszczone zostały zdjęcia przedstawiające wszystkie trzy tryby poruszania (rzut izometryczny może być zarówno umieszczony bliżej lub dalej od Geralta.

Ikonka Panelu Bohatera Rozwój postaci[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: Rozwój postaci

Heroscreen

Panel Bohatera

W przeciwieństwie do większości komputerowych gier RPG, w Wiedźminie gracz nie ma możliwości stworzenia własnej postaci, zamiast tego, zyskuje możliwość kontrolowania Geralta, głównego bohatera cyklu powieści i opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Geralt jednak w trakcie gry zdobywa punkty doświadczenia, które mogą być rozdysponowane przez gracza wedle jego woli.

Geralt przechodząc różne zadania nabywa talenty brązowe, srebrne i złote wraz z kolejnym poziomem doświadczenia. Talenty mogą być dowolnie przydzielone w celu zwiększenia jego atrybutów, używanych znaków oraz umiejętności walki mieczami stalowymi i srebrnymi. Atrybutami są:

Pięcioma magicznymi znakami są: Aard, Aksji, Igni, Quen i Yrden. Istnieją również trzy style walki: silny, szybki i grupowy, dostępne dla obu typów mieczy.

Ekwipunek Ekwipunek[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: Ekwipunek

Ekwipunek w grze jest zupełnie inny od większości gier RPG. Ponieważ nie można przechowywać wszelkiego broni, zbroi i innych zbyt dużych przypadkowych przedmiotów. Zamiast tego ekwipunek koncentruje się wokół faktu, że Geralt nosi torbę, w której może umieścić jedynie mniejsze drobiazgi jak składniki eliksirów, żywność, napoje, książki, zwoje, itp ..., a także tylko ograniczoną liczbę tych elementów, chociaż limit jest dość spory.

Ekwipunek ogólnie podzielony jest na 3 części, gdzie w każdej przechowywane są inne przedmioty. Ekwipunek dzieli się na:

Dziennik Dziennik[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: Dziennik

Dziennik zbiera najważniejsze dane z różnych źródeł. Gdy Geralt pozna nowe receptury, postaci, potwory itd. zostaje automatycznie dodany wpis do dziennika. Niektóre z tych wpisów zawierają wskazówki pomagające w opracowaniu skutecznej strategii, na przykład wyszczególnienie mocnych i słabych stron potwora.

Sekcja zadaniowa śledzi postępy Geralta podczas przechodzenia wielu zadań. Misje można podzielić na sekcje na podstawie tego, w którym akcie występują, niezależnie od tego, czy są aktywne, czy nie. By pomóc graczowi istnieje także opcja śledzenia postępu wykonywanego zadania. Dodaje ona znacznik na mapie i prowadzi do niego dzięki mini-mapie.

Styl Szybki Styl Silny Styl Grupowy System Walki[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: System Walki

Zobacz więcej w osobnym artykule: Broń

Zobacz więcej w osobnym artykule: Pancerz

System walki reprezentuje odejście od reguły większości gier RPG. Gracze wybierają jeden z trzech stylów walki:

-Styl szybki pozwala na szybsze, mniej szkodliwe ataki z większą szansą na trafienie szybszych przeciwników;

-Styl silny zadaje więcej obrażeń w zamian za powolną prędkość ataku i mniejszą szansę na trafienie szybszych wrogów;

-Styl grupowy, w którym występują najcięższe ataki, których najlepiej użyć, gdy gracz jest otoczony.

Każda z tych podstaw ma swój własny, unikalny styl walki.

Oba miecze Geralta: stalowy i srebrny są przystosowane do walki z różnymi przeciwnikami:

-Miecz stalowy najlepiej sprawdza się w walce z ludźmi;

-Miecz srebrny najlepiej sprawdza się w walce z potworami i bestiami.

Alchemia Alchemia[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: Alchemia w grze komputerowej Wiedźmin

Alchemia jest ważną częścią gry. Gracz może tworzyć mikstury zwiększające regenerację życia lub wytrzymałości, pozwalające Geraltowi widzieć w ciemności, lub dostarczające innych zyskownych efektów. Recept na mikstury możemy nauczyć się ze zwojów lub przez eksperymentowanie. Gdy grasz stworzy nieznaną miksturę, może ją wypić, ale jeżeli eliksir nie będzie poprawny, spowoduje to zatrucie postaci. Za każdym razem gdy Geralt wypije eliksir, zwiększa się poziom zatrucia ciała. Zatrucie może być zredukowane przez picie specjalnych mikstur lub podczas medytacji w karczmie lub przy ognisku.

Oprócz mikstur, gracz może tworzyć także oleje i petardy, zwiększające obrażenia zadawane przez broń lub użyć jako broń w walce. Nie możemy ich wytworzyć do momentu uzyskania odpowiednich talentów.

Interakcja z postaciami[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: Interakcja z postaciami

Podczas zwiedzania Wyzimy Geralt poznaje wiele postaci z którymi można porozmawiać. Niektórzy z nich oferują także różne usługi. Takie opcje są sygnalizowane ikonami obok interakcji.



Game Interaction icon bribe
Game Interaction icon drink
​​
Game Interaction icon fistfight
Game Interaction icon forge
Game Interaction icon gamble
Game Interaction icon gift
Game Interaction icon pay
Game Interaction icon shop
Game Interaction icon signet
Game Interaction icon sleep
Game Interaction icon storage

Powyższe ikony pojawiają się podczas sekwencji dialogowych z innymi postaciami w grze. Pozwalają Geraltowi wchodzić w interakcje z różnymi postaciami, które spotyka na swojej drodze.

Wybory[]

Zobacz więcej w osobnym artykule: Wiedźmin 1:Wybory

Innowacyjny, opóźniony w czasie system decyzji o konsekwencjach oznacza, że konsekwencje decyzji graczy będą widoczne do 10-15 godzin później w grze. Skłania to graczy do bardziej krytycznego myślenia w podejmowaniu każdej decyzji. Pozwala to także na unikalne podejście gracza do gry, ponieważ konsekwencje wynikające z decyzji gracza mogą prowadzić do ogromnej różnicy w wydarzeniach, które mają miejsce później.

Charakter opcji, z którymi boryka się gra, rzadko wpada w typową czarno-białą moralność obecną w większości zwykłych komputerowych gier RPG.

Sterowanie[]

W grze gracz zwykle używa kombinacji poleceń myszy i klawiatury. Używanie wyłącznie jednego lub drugiego jest niemożliwe.

Mysz[]

W tej grze ruch myszy następuje zazwyczaj za pomocą kliknięcia lewym przyciskiem myszy.

Poruszanie[]

  • Kliknij lewym przyciskiem myszy, aby przejść do wskazanego miejsca
  • Kliknij lewy przycisk myszy i przytrzymaj, aby utrzymać bieg w określonym kierunku, gdy kursor znajduje się w znacznej odległości od Geralta.
  • Kliknij lewym przyciskiem myszy i przytrzymaj, aby chodzić w określonym kierunku, gdy kursor znajduje się w pobliżu Geralta
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy by wykonać unik, a kiedy jest wybrany znak, rzucić znak
  • Kliknij dwukrotnie lewym przyciskiem myszy, by ominąć daną rzecz

Klawiatura[]

W tej grze ruchy klawiatury są zgodne ze standardową konfiguracją "W A S D".

Poruszanie[]

  • W - przed siebie
  • S - do tyłu
  • A - skręt w lewo
  • D - skręt w prawo

Samouczki[]

Różnice między wersjami gry[]

Wersje międzynarodowe[]

  • kompletna nagość dla kobiet innych niż ludzie, takich jak driaday i najady oraz humanoidalne potwory, takie jak alpy i bruxy.
  • piersi i pośladki widoczne w kartach seksu (niektóre karty są takie same)
  • bardziej złożone ruchy wykończeniowe
  • bardziej krwawe sceny walki

Wersja północno-amerykańska[]

  • cenzurowane karty seksu
  • zakrycie nagości Morenn
  • zakrycie nagości alpó, brux
  • Krew i ruchy wykończeniowe są stonowane

przywrócenie nagości: tutaj

Wikipedia-icon.png

Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.
Advertisement