Fandom

Wiedźmińska Wiki

Shilard Fitz-Oesterlen

3734strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Shilard Fitz-Oesterlen [j. wspólny: szilard fitz-osterlen, j. nilf. szilard fitz-esterlen] – nilfgaardzki ambasador w Redanii. Ze względu na swoje rozbudowane kontakty z wywiadem nilfgaardzkim i szpiegowanie, został uznany przez Dijkstrę za persona non grata w Redanii i odwołany z urzędu. Mimo oskarżeń o szpiegowanie, cesarz Emhyr wysłał go do prowadzenia negocjacji pokojowych z władcami Północy, których zwieńczeniem był Pokój Cintryjski.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

Na widok wchodzącego do sali audiencyjnej nilfgaardzkiego ambasadora Dijkstra westchnął skrycie. Shilard Fitz-Oesterlen, poseł cesarza Emhyra var Emreisa, miał zwyczaj prowadzić rozmowy w języku dyplomatycznym i uwielbiał wplatać w zdania pompatyczne językowe dziwolągi, zrozumiale tylko dla dyplomatów i uczonych.
Chrzest ognia

Ambasador (...) Wiedział doskonale, że minister spraw zagranicznych siedział w lochu, a będąc tchórzem i idiotą, bez wątpienia wyznał Dijkstrze wszystko o swych konszachtach z nilfgaardzkim wywiadem (...). Wiedział, że siatka zorganizowana przez agentów Vattiera de Rideaux (...) została rozgromiona, a wszystkie nitki były w rękach Dijkstry. Wiedział też, że te nitki wiodły wprost do jego własnej osoby. Ale jego osobę chronił immunitet (...).
Chrzest ognia


W grze Wiedźmin 2: Zabójcy KrólówEdytuj

Uwaga! Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

W grze pełni rolę jednego z głównych antagonistów. Gracz spotyka Shilarda po raz pierwszy w prologu gry, gdy ten towarzyszy królowi Foltestowi przy oględzinach maszyn oblężniczych. Drugi raz spotyka go w lochach zamku La Valette, jeżeli Arjan zginął podczas oblężenia. Shilard pomaga wtedy Geraltowi uciec z lochu, na prośbę baronowej La Valette .

Shilard fitz-oesternlen card.jpg

Karta do gwinta.

Kolejne spotkanie z Shilardem następuje w akcie II, w obozie wojsk króla Henselta. Niezależnie od tego po której stronie gramy, dowiadujemy się że Shilard porwał Triss i udał się z nią do Loc Muinne . Tam każe Assire var Anahid ją odczarować, po czym ją zabija za członkostwo w Loży Czarodziejek

Jeżeli gracz w akcie III udaje się do obozu Nilfgaardczyków by ratować Triss Merigold, Shilard ginie z rąk dowódcy nilfgaardczyków - Renualda aep Matsena. Jeśli gracz postąpi inaczej Shilard bierze udział w obradach w amfiteatrze Loc Muinne. Wywołuje chaos wprowadzając na obrady Letho, który oskarża czarodziejki o zdradę stanu.

Scena śmierci Shilarda Fitz-Oesterlena

Ciekawostki i inne informacje Edytuj

  • Shilard miał syna, który studiował na nilfgaardzkiej akademii wojskowej. Jednak nie uczył się zbyt dobrze.
  • Shilard Fitz-Oesterlen pochodzi z arystokratycznej rodziny z Nilfgaardu, gdzie tytułował się baronem.
  • Berengar Leuvaarden wyjawił Shilardowi, że należy do elitarnej Korporacji Handlowej, która faktycznie będzie rządziła w świecie po Pokoju Cintryjskim. Symbolem tej organizacji była gwiazda otoczona płomieniami wpisana w trójkąt. W grze Wiedźmin 2 ambasador został ukazany z takim symbolem wiszącym na szyi, co pozwala sądzić, że Fitz-Oesterlen wstąpił do Korporacji Handlowej.
  • Głosu Shilardowi użyczył Włodzimierz Matuszak (szerszej publiczności znany jako proboszcz z "Plebanii").
  • Pochodzenie imienia Fitz: celtyckie.

GaleriaEdytuj

Więcej w Fandom

Losowa wiki