Fandom

Wiedźmińska Wiki

Tajemnice i ciekawostki w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

3742strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze12 Udostępnij

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Tajemnice i ciekawostki z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon Edytuj

1. Hierarcha Hemmelfart wygląda zupełnie jak Jan Paweł II (widać to na portretach).

2. Jeśli na PC wgramy stan gry z Wiedźmina 2 i nie usunęliśmy w nim tatuażu po pewnej burdelowej przygodzie Geralta, to tatuaż ten będzie nam towarzyszył do końca Dzikiego Gonu.

3. Inspiracją do stworzenia Gwinta były gry karciane "Wojna", "Netrunner" i "Condottiere", oraz gra planszowa "Neuroshima Hex".

4. Na południe od Kaer Morhen znajduje się grób Leo, którego znamy z pierwszej części Wiedźmina.

5. Nazwisko Dijkstra pochodzi z napisu na ciężarówce. Wiele osób sądziło, iż od nazwy algorytmu, ale poniżej dowód ze strony grynieznane.pl:

"Dijkstra to holenderskie nazwisko, a jego najsłynniejszym posiadaczem był Edsger Dijkstra, zmarły w 2002 roku pionier informatyki. Naukowiec stał się popularny głównie dzięki specjalnemu algorytmowi znajdowania najkrótszych ścieżek w grafie, choć na uwagę zasługuje też zdobyta przez niego prestiżowa Nagroda Turinga, otrzymana za wyraźny wkład w rozwój języków programowania. To jednak nie on zaprzątał głowę Sapkowskiego, kiedy wymyślał imię dla swojego bohatera. W jednym ze starych wywiadów pisarz zdradził, że słowo "dijkstra" zaczerpnął z maski holenderskiej ciężarówki, która akurat tego dnia stała obok jego domu. Musicie bowiem wiedzieć, że firma Dijkstra Plastics jest znanym w tym kraju producentem opakowań plastikowych, dystrybuującym swoje towary do wielu krajów europejskich. Samo słowo "dijk" w języku holenderskim oznacza "rów"."

6. W grze możemy zobaczyć wschód słońca na północnym zachodzie, a zachód na południowym wschodzie mapy. Jest tak tylko w Białym Sadzie.

7. Jeśli mamy wgrany patch co najmniej 1.05 i zaczniemy masowo zabijać krowy, to gra wygeneruje koło nas potężnego Czarta.

8. Anna Stenger zaszła w ciążę (tę poronioną) w wyniku gwałtu dokonanego przez męża będącego pod wpływem alkoholu.

9. W Novigradzkim porcie możemy zobaczyć podobiznę gdańskiego żurawia, czyli najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie. Niestety, ze wzgledu na prawa autorskie nie można było dokładnie odwzorować zabytku.

10. Pierwsze demo gwinta powstało w 2 dni, zaś pomysł minigrę urodził się podczas kąpieli w firmowej łaźni.

11. Gdy zbierzesz wszystkie wiadomości z tablicy ogłoszeniowej po jakimś czasie pojawią się na niej nowe informacje.

12. Twórcy poświęcili 16 godzin na nagranie perypetii łóżkowych Geralta.

13. Jeden z NPC ma twarz fana cierpiącego na chroniczne migreny.

14. Andrzej Sapkowski pomagał podczas produkcji 3-ciej części tylko przy nazwach własnych i geografii świata.

15. Żołnierze Redańscy krzyczą "Niech żyje Radowid", nawet gdy ten już nie żyje.

16. W czasie jednego z zadań głównych, Geralt musi porozmawiać z Bardem i zarazem znawcą historii elfów Skellige, ten wypatruje legendarnego białego wieloryba Gevorga, gdy Biały Wilk zagaduje do niego ten się obraca i pieśniarz traci okazje zobaczenia białego wieloryba na zawsze, bo ten właśnie wtedy przepływa za jego plecami.

17. Na plaży cmentarzyska wielorybów można znaleźć ciało wielkiego, rozkładającego się, martwego wieloryba.

18. W opisie postaci Ireny Renarde możemy przeczytać że wystąpiła w sztukach "Miłość w czasach pogardy" i "Narzeczona cesarza" jest to nawiązanie do prawdziwych książek, czyli "Miłość w czasach zarazy" Gabriel'a García Márquez'a i "Narzeczona księcia" William'a Goldman'a.

19. Twarzy Yennefer użyczyła polska modelka Klaudia Wróbel, jednak twórcy musieli bardzo zmodyfikować jej fizys na potrzeby gry.

20. W przeciwieństwie do większości gier, twórcy Wiedźmina dbają o to, że nawet wydarzenia, które szybko przechodzą do historii, mają jakieś kontynuacje. Tak jest ze skazaną Birną Bran, która po wyroku została przykuta do skały. Zwiedzając północną część Ard Skellig możemy natknąć się na martwą Birnę.

21. W pewnej misji z wieżą, Wiedźmin trafia w niej na czarodzieja, którego chronią systemy obronne nazwane w grze Defensywnym Regulatorem Magicznym, czyli w skrócie DRM, które dezaktywować można tylko formułą o nazwie Globalne Otwarcie Gotfryda (czyli GOG). Dla niepoinformowanych - CD Projekt prowadzi sklep internetowy o nazwie GOG.com, w którym oferuje tylko gry bez zabezpieczeń DRM. Tak więc i w grze, aby pokonać DRM potrzebny jest GOG.

22. Na potrzeby gry zespół Percival nagrał kilkanaście nowych utworów, a na bazie starszych stworzono między innymi:

https://youtu.be/9nlVkZxX_Es

https://youtu.be/kKohYf8yidM

23. Używając wolnej kamery  w czasie jakiejś sceny łóżkowej Geralta, możemy zobaczyć że ten nic nie ma między nogami.

24. Na wyspie mgieł spotykamy 7 krasnoludów, którzy twierdzą, że Ciri nie żyje, lecz w rzeczywistości ona śpi. To nawiązanie do "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków".

25. W grze jest nawiązanie do pierwszego sezonu Gry o Tron. Na jednej z wysp Skellige możemy znaleźć Kaer Almhult - starą opuszczoną twierdzę obecnie okupowaną przez piratów. W podziemiach zamku jest skarb. Na jego ślad trafimy po zabiciu przywódcy bandytów. Wyciągniętym z jego zwłok kluczem można otworzyć dwie cele. W jednej z nich jest ciało karła który przypomina Tyriona Lannistera z Gry o Tron. Pierwszą rzeczą, która na to wskazuje jest cela, która wygląda tak samo jak więzienie w Orlim Gnieździe. Wątpliwości rozwiewa też Geralt który odpowiednio komentuje znalezisko.

26. Na wyspie świątynnej możemy znaleźć buty leżące nad urwiskiem, a kilkanaście metrów niżej - trupa. Jest to nawiązanie do Azji, w której samobójcy, niedaleko swoich zwłok zostawiają swoje różne rzeczy, najczęściej buty. Ma to dać znak służbom porządkowym, że zabili się dobrowolnie i nikt ich nie zmusił.

27. W pewnym miejscu w Velen znajduje się ceglarnia, a koło niej stoi pewien jąkający się pan wypowiadający słowa: "Po-pod Wy-wyzimą to to by-była ce-ce-ceglarnia". Jest to nawiązanie do Wiedźmina 1.

28. Przy moście płaczki w Białym Sadzie jest wieśniaczka, która ma problem z czkawką i jeśli pójdzie się za nią, można zaobserwować, że próbuje się jej pozbyć i nabiera powietrza w usta.

29. Krople deszczu odbijają się od alternatywnej wersji znaku Quen.

30. Im dalej na północ, tym okres między wschodem, a zachodem jest dłuższy.

31. Keira ma pieprzyk nad lewą piersią, dokładnie w tym samym miejscu, które opisał Sapek.

32. W zadaniu z Porońcem Geralt radzi aby mieszkańcy kasztelu naznaczyli progi liniami usypanymi z soli i podczas zadania można właśnie je zauważyć, przy każdym domostwie.

33. Pływając łódką na Skellige możemy ujrzeć statek widmo.

https://youtu.be/KmIkWDiIpL4

34. W Velen Ciri uciekając przed Imlerithem wspina się na drzewo. Jest to nawiązanie do bajki, którą opowiadał jej w dzieciństwie Geralt w Brokilonie. W bajce tej kot uciekają przed łowczymi wspiął się na drzewo ocalając tym samym swoje życie.

35. Użycie znaku Aard zmienia ułożenie chmur na niebie. Sam znak pozwala również odbić strzały oraz wzburzyć taflę wody.

36. Scena która ma miejsce, gdy Eskel walczy z Caranthirem była w zwiastunie "Miecz przeznaczenia" tylko, że tam to Geralt walczył z Caranthirem.

https://youtu.be/WxrnGjUNDoc

37. Kiedy Geralt dojdzie na koniec mapy mówi: "Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę." Te same słowa mogliśmy usłyszeć w jednym z najlepszych RPG w historii - "Baldur's Gate".

38. Jak dobrze wiadomo, Geralt wspólnie z Yennefer poszukują Ciri i jest to ich głównym zadaniem. W grze czarodziejka na upartego chce uzyskać potrzebne informacje dotyczące przybranej córeczki. W tym celu "wskrzesza" za pomocą nekromancji w ogrodzie tragicznie zmarłego Skjalla, który widział Ciri i zarazem miał z nią dobry kontakt. Yen rozmawia ze zwłokami Skjalla i dowiaduje się o ostatnich wtedy wydarzeniach z Ciri w roli głównej. Geralt obserwujący tą scenę, czuje obrzydzenie, współczuje cierpiącemu i nieżyjącemu przecież Skjallowi. Geralt chwilę po tym wydarzeniu chce uciec razem z Yen z ogrodu. Podobna sytuacja ma miejsce w komiksie Polcha i Parowskiego w epizodzie pt. "Droga bez powrotu" bądź opowiadaniu Sapkowskiego pt. "Droga, z której się nie wraca". Matka Geralta, czarodziejka Visenna czyni to samo - używa nekromancji na "babuni", która zaatakowała Korina i uzyskuje od trupa, również z trudem podobnie jak Yen, potrzebne informacje. Korin obserwując tą niezwykłą i zarazem obrzydliwą scenę, ma po chwili tego dość i chce czym prędzej czmychnąć wraz z Visenną z tego miejsca.

39. Pod Drzewem Wisielców możemy znaleźć pewną książkę. Pamiętacie zapewne uczonego z Oxenfurtu, który w Białym Sadzie pokazał Geraltowi grę w Gwinta. Miał on zamiar z bliska zobaczyć inwazję Nilfgaardu i opisać ją w swoim "magnum opus". Geralt przepowiedział mu, że źle to się dla niego skończy i miał rację. Znaleziona księga należała właśnie do tego uczonego i z zapisu można wywnioskować, iż został zabity podczas jej pisania.

40. Podczas odbijania Margarity w oxenfurckim więzieniu możemy znaleźć notatki z listą oskarżonych o czary i herezję. Nazwiska, które się na niej znajdują pokrywają się z nickami moderatorów wiedźmińskiego forum. Jest też niejaki Momotek (nawiązanie do Marcina Momota - menadżera wiedźmińskiej społeczności).

41. Ci którzy grali w dwójkę pamiętają pewnie dwójkę naukowców z Flotsam, którzy chcieli namówić Geralta do pewnego eksperymentu. Przy zamkniętym wejściu na oxenfurcką uczelnię na ławce można znaleźć notatki jednego z tych uczonych. Wynika z nich, że eliksir, którym uraczyli Geralta, był lekiem na... bezpłodność. Uczeni wysłali nawet za wiedźminem szpiega żeby śledził poczynania Geralta w alkowie i sprawdzał czy wybranki jego serca nie nabawiły się brzucha.

42. Po wykonanym zleceniu w Białym Sadzie i powrocie po nagrodę, będziemy świadkiem skazania przez dowódcę wieśniaka na 15 batów za dostarczenie zepsutego zboża. Jeżeli po przerywniku filmowym pozostaniemy w pobliżu usłyszymy wymierzenie dokładnie 15 uderzeń bicza.

43. Jednym z bokserów, z którymi możemy walczyć w grze jest arogancki elf o imieniu Durden, znany pod ksywą Krawiec. Postać ta nawiązuje do bohatera książki "Podziemny Krąg" (autorstwa Chuck'a Palahniuk'a) Tylera Durdena, uczestnika nielegalnych zawodów pięściarskich.

44. W trakcie jednego z zadań na novigradzkim rynku w udostępnionej księgarni możemy zlokalizować tajemnicze i unikatowe księgi, które warto przeczytać. Godną uwagi pozycją powinno być romansidło o nazwie "Moribunda", fragment którego wyraźnie nawiązuje do powieści "Zmierzch".

45. W trakcie jednego z zadań Geralt ma przejrzeć notatnik Jaskra. Jeżeli dokona tego wnikliwie, Zoltan wyjaśni mu, że jeden ze związków barda do złudzenia przypomina relacje Anastazji i Christiana, czyli bohaterów powieści "Pięćdziesiąt twarzy Greya".

46. Kiedy Geralt po raz pierwszy odwiedza lochy zamku Krwawego Barona, jest świadkiem dialogu między dwoma strażnikami. Ich krótka rozmowa jest w słowo w słowo odtworzeniem wymiany zdań o Pokraku z filmu "Pulp Fiction".

47. Jeden z generałów Dzikiego Gonu nazywa się Caranthir, tak jak jeden z synów Fëanora w "Silmarillionie" powieści autorstwa J.R.R. Tolkiena.

48. Wszyskie znaki drogowe, reklamy i ogłoszenia są napisane w głagolicy (szczególnie z jej chorwackiej, "kanciastej" odmianie), większość jest poprawnie napisana i pokrywa się z tym co mówi lub widzi Geralt, ale na znakach drogowych są napisane zbiory przypadkowych liter i żarty.

49. Po zabójstwie Radowida i udaniu się na spotkanie z Dijkstrą redański arcyszpieg mówi: "Jeśli to co ma się stać, stać się musi, niechby przynajmniej stało się niezwłocznie. Gdyby ten straszny cios mógł być sam w sobie wszystkim i końcem wszystkiego!" po wszystkim mówi, że słowa pochodzą ze sztuki "Makveth". Jest to nawiązanie do "Makbeta" Szekspira.

50. We wsi Zalipie na cmentarzu jest krypta z dwoma posągami aniołów. Po wejściu do środka anioły te zmienią pozycje patrząc na bohatera, a po kolejnym obrocie znów zmienią pozycje dopóki nie opuści się cmentarza. Jest to nawiązaniem do serialu "Dr Who".

51. Podczas spaceru ulicami Novigradu Geralt może przysłuchać się dyskusji dwóch siedzących na ziemi żebraków. Jeden z mężczyzn oznajmia, że tak mocno ufał swojej kobiecie, iż dałby sobie rękę za nią uciąć i z tego właśnie powodu ręki teraz już nie ma. Cytat ten jest nawiązaniem do filmu "Chłopaki nie płaczą".

52. We wsi Benek natrafimy na Starego Mędrca, który zleca nam zadanie odnalezienia "Smoczego korzenia". Przed jaskinią, w której znajduje się korzeń jest pełno krwi, kości i... królik. Jest to nawiązanie do jednego ze skeczy grupy "Monty Python" czyli "Monty Python i Święty Graal".

53. Podczas pobytu w twierdzy Kaer Almhult warto przeszukiwać ciała poległych obrońców. Jeden z nich ma przy sobie intrygującą notatkę z zaleceniami dotyczącymi zwabiania ofiar dla Wielkiego Przedwiecznego. Sympatykom twórczości Howarda Phillipsa Lovecrafta nazwa ta wyda się jak najbardziej znajoma, podobnie zresztą jak tajemnicze zdanie zapisane w dziwnym języku. Jest ono oczywiście formułą przywołania jednej z wymyślonych przez tego pisarza istot. Samo zdanie po polsku brzmi mniej więcej tak: „W swym domu w R’lyeh czeka w uśpieniu martwy Cthulhu”.

54. Karta do Gwinta "Nilfgaardzki łucznik" zawiera opis "Zawsze celuje w kolano". Jest to nawiązanie do gry "Skyrim", w której strażnicy często mówili, że strzała w kolano zniszczyła ich marzenia o awanturniczym życiu.

55. Geralt w trakcie przemierzania świata gry może natrafić na łowcę nagród Django Fretta, czyli na swego rodzaju wiedźmińskiego odpowiednika Boba Fetta z "Gwiezdnych Wojen". Innym nawiązaniem do kosmicznej sagi są okrzyki "Niech Moc Wiecznego Ognia będzie z Wami!", które możesz usłyszeć podczas przemierzania uliczek Novigradu.

56. W trakcie badania wiosek w Velen główny bohater może usłyszeć słynną kwestię "Wojna, wojna nigdy się nie zmienia" z serii "Fallout" wypowiedzianą przez jednego z wieśniaków.

57. Jeden ze staruszków napotkanych niedaleko zamkniętego mostu prowadzącego do Novigradu może zanucić piosenkę pt. "Wesołe jest życie staruszka".

58. Na jednej z tablic ogłoszeniowych można odnaleźć notatkę z pozostawionym na niej wierszem inspirowanym twórczością Juliana Tuwima pt. "Całujcie mnie wszyscy w dupę".

59. Napotykani w grze strażnicy mogą zanucić motyw muzyczny z serialu telewizyjnego "Czterej pancerni i pies", a dokładnie "Deszcze niespokojne".

60. Poboczna misja o nazwie "Mysia wieża", której zleceniodawczynią jest Keira Metz, jest nawiązaniem do legendy o Królu Popielu.

61. Jeden z chłopów we wsi Biały Sad nazywa się Boryna. To nawiązanie do bohatera powieści "Chłopi" Władysława Reymonta.

62. Na tablicy ogłoszeniowej można znaleźć wiadomość z narzekaniami pewnej rodziny odnośnie tego, że Guślarz nakazał wsadzenie chorej dziewczynki do pieca w wyniku czego się ona spaliła. Jest to nawiązanie do "Antku" Bolesława Prusa.

63. W miejscu gdzie Keira się kąpała można zobaczyć kopulujące białe króliki.

64. W karczmie "Siedem kotów" faktycznie jest siedem kotów.

65. W Novigradzie pod teksturami nad łaźnią Dijkstry można zobaczyć obraz Temerskiego rycerza, a pod nim napis: "CDP needs you." (CD Projekt Cię potrzebuje).

66. Można medytować na łódkach.

67. Wszystkie konie w grze są nieśmiertelne.

68. Człowiek pływający w łódce koło Novigradu pływa tam 24 godziny na dobę.

69. Troll z misji "Ochotnik" maluje jak prawdziwy mistrz (lepiej niż Geralt).

70. Jeżeli wejdziemy do portalu Yennefer w Wyzimie, to wyrzuci nas w pokoju obok.

71. Na małych wysepkach na północ od głównej wyspy Skellige możemy znaleźć nawiązanie do słynnej zagadki o wilku, kurczaku i zbożu.

72. W Wyzimie jest popiersie Tyriona z "Gry o tron".

73. Na Skellige możemy usłyszeć słynne "To jest Sparta" w wersji "To jest Skellige". Jest to nawiązanie do filmu "300".

74. Osiągnięcie o nazwie "Gon, czarownica i stara wieża", to nawiązanie do "Opowieści z Narnii" o podtytule "Lew, czarownica i stara szafa".

75. Novigrad istnieje naprawdę - jest to miasto w Chorwacji.

76. Większość wsi z Wiedźmina 3 istnieje naprawde w Polsce.

77. Palenie ksiąg w Novigradzie jest nawiązaniem do wielkiego palenia ksiąg przez Katolicką Inkwizycje, ale może też być nawiązaniem do palenia ksiąg przez Hitlerowców.

78. Pod Novigradem znajduje się farbiarnia, w której można zobaczyć cały cykl farbowania skóry.

79. Jasnowidz ze wsi Benek żartuje sobie z nas, że zdobył swoją moc wpadając do kotła z magicznym wywarem. Jest to nawiązanie do "Asterixa i Obelixa".

80. Ciri może nurkować w nieskończoność.

81. "-Stój, co... co robisz ?

-Zabijam potwory...hah,dobre sobie."

Podczas wędrówki z Lambertem do kręgu żywiołów przytoczony zostaje dialog pochodzący ze zwiastuna "Zabijając potwory".

82. Vernon Roch i jego partyzanci to nawiązanie do partyzantów NSZ w trakcie II Wojny Światowej. Można to zauważyć podczas pierwszej rozmowy z nim (w zadaniu "Dorwać Juniora"), kiedy opowiada swój szlak bojowy (i odnieść go do szlaku bojowego partyzantów NSZ, podstawiając gdzie trzeba kampanie wrześniową, Niemców i radzieckich sojuszników).

83. Córki ambasadora var Attre mogą być nawiązaniem do Pana Wołodyjowskiego, a dokładniej podopiecznych siostry Wołodyjowskiego. Jedna stateczna, druga dziecinna i z mieczem.

84. Na południe od wsi Kłyki (cypel w kształcie buta) skarbu pilnuje baba cmentarna o nazwie ''Twoja stara".

85. Podczas bitwy w Kaer Morhen, w czasie ratowania Eskela (sekwencja Ciri), można zobaczyć i usłyszeć Dzwoneczka (kozę), jak stara się jakoś pomuc swojemu Panu (Eskelowi), plącząc mu się pod nogami.

86. We wsi Rudnik można dostać laurkę od dziewczynki, którą ratuje się przed Wiedźminem z cechu Kota (w darmowym DLC).

87. Jeśli uratujemy dzieci z Krzywuchowych Moczarów zostaną one przygarnięte przez byłą dziewczynę Jaskra "Marabellę".

88. W Novigradzie nad jedną z bram można zobaczyć koziołki prawie identyczne jak w Poznaniu.

89. Wszystkie nazwy run pochodzą od imion bóstw słowiańskich.

90. Jedną z ciekawostek może być fakt, iż w gronie twórców gry są fani Budki Suflera. Wywnioskować można to ze spacerów po Novigradzie, gdzie można usłyszeć od przechodniów " nic nie boli, tak jak życie"(nazwa jednej z lepszych płyt zespołu oraz nazwa utworu).

91. W kasztelu barona w Velen w piwnicy jest pijany żołdak, który mówi Ciemność, widzę ciemność, jest to nawiązanie do Seksmisji.

92. Szczyty niektórych budynków w Novigradzie są zakończone kogutami wyglądającymi jak logo CD Projekt Red.

93. Płomienie wywołane znakiem Igni można ugasić w dowolnym momencie za pomocą znaku Aard.

94. RED-zi przyznali, że kusza została umieszczona w grze z myślą o walce z podwodnymi przeciwnikami. Dla tego kusza jest dużo potężniejsza pod wodą niż na powierzchni.

95. Użytkownicy PC-tów, którzy mają zainstalowanego patcha 1.12 i korzystają z modów, są w stanie ujrzeć na mapie świata zupełnie nową lokację. Położona jest ona niedaleko Wyzimy i nie dysponuje jeszcze oficjalną nazwą, za to w jej tarczy można ujrzeć połowę herbu miasta Bielsko-Biała (połowę symbolizującą Bielsko). Jak potwierdzili pracownicy CD Projekt RED obiekt jest tak zwanym placeholderem, czyli obiektem tymczasowym i w przyszłości zostanie on podmieniony na właściwy.

96. Ciri może zamówić prostytutkę (trzeba kodami zmienić się w Ciri), dzieją się wtedy dziwne bagi. Poniższy film przedstawia jakie to bagi.

https://youtu.be/RW8jFLNQZDw

97. Podczas wykonywania zadania "Kwestia życia i śmierci", Geralt w towarzystwie Triss Merigold wybiera się do rezydencji Vegelbudów na bal maskowy. Kiedy w odpowiednich przebraniach para dostaje się na teren posiadłości, czarodziejka zostaje zaczepiona przez pijanego biesiadnika, rozpoznającego w kobiecie Vivianke i posądza ją o sypianie z Edwardem, jest to nawiązanie do filmu "Pretty Woman". Pod koniec sceny, irytujący człowiek wspomina jeszcze o "zatrzymywaniu powozów przed Passiflorą". To zdanie również nawiązuje do fabuły "Pretty Woman", gdyż Edward poznaje przyszłą kochankę późnym wieczorem, kiedy zatrzymuje przed nią samochód i pyta ją o drogę. Passiflora to oczywiście najbardziej znany zamtuz w Novigradzie, jasno sugerujący, że Vivivanka jest prostytutką.

98. "Temerski rynsztunek" dla Geralta i Płotki na pierwszej reklamie darmowych DLC wyglądał inaczej niż ten który ostatecznie trafił do gry.

99. Na pierwszej reklamie darmowych DLC podstawowy strój Yennefer został podpisany jako alternatywny.

100. Jedna z misji nosi nazwę "Spis cudzołożnic", jest to nawiązanie do powieści Jerzego Pilcha, o tym samym tytule.

101. Na zamku w Wyzimie znajduje się ukryta komnata, w której możemy znaleźć list o tym jak zmienić Księżną Adde ponownie w Strzygę (co miało miejsce w Wiedźminie 1). Jak dostać się do komnaty prezentuje poniższy film.

http://youtu.be/QaD9TnksAVM

102. W Kaer Moren na jeziorze znajduje się wysepka, a na niej martwe Utopce idąc ich śladem dojdziemy do siedliska Trolla, w którym znajdziemy zwłoki posłańca Salamandry, a przy nich list z planami ataku na zamek z czasów Wiedźmina 1. Na szczęście Troll zajął się kurierem przez co Salamandra musiała wtedy improwizować.

103. "Pancerz wiedźmińskiego cechu wilka" to "Temerski pancerz", ze zmienionymi statystykami, przemalowany i z paroma dodatkowymi elementami.

104. W okolicach osiedli kontrolowanych przez bandytów lub potwory można natknąć się na plakaty informujące o niebezpieczeństwie. Po odbiciu miejscówek treść afiszów zmienia się - dowiadujemy się wówczas, że okoliczni mieszkańcy wznowili działalność w tym rejonie. Świetny przykład stanowią szkunerzy w zachodniej części Velen, którzy za pośrednictwem przydrożnych słupów próbują znaleźć specjalistów w swoim fachu.

105. Pochodnie zostawiają wypalone ślady na ścianach, do których są przytwierdzone.

106. Duże potwory latające rezygnują z pościgu za uciekającym Geraltem, jeśli ten wbiegnie w leśną gęstwinę.

107. Jaskier zamówi prace u znanego malarza Henriego Rautleca, aktualnie mocno zadłużonego u podejrzanych typów. Geralt zdecyduje się wygrać prestiżowy wyścig konny dla niziołka, dzięki czemu jawnie przyczyni się do rozwiązania jego problemów z wierzycielami, a co z tym idzie, zdobędzie wspomniane plakaty. Nie w tym jednak rzecz. Najbardziej interesujące są personalia wspomnianego artysty. "Rautlec" to nic innego, jak anagram słowa "Lautrec", a Henri de Toulouse-Lautrec to przecież słynny francuski malarz, żyjący na przełomie XIX i XX wieku. Ów niezwykle utalentowany człowiek był reprezentantem postimpresjonizmu i oprócz tworzenia tradycyjnych obrazów na płótnie, zajmował się też produkcją... plakatów. Lautrec opracowywał je przede wszystkim dla doskonale dziś znanego kabaretu Moulin Rogue w Paryżu, który otworzył swe podwoje dla publiczności 6 października 1889 roku. Studio CD Projekt Red sprytnie wykorzystało ten fakt i przygotowując omawiane zlecenie, zadało sobie trud zaprojektowania wirtualnego odpowiednika słynnego artysty. Co ciekawe, występujący w grze Rautlec nie tylko posiada podobne nazwisko i takie samo imię (Henri), ale jest również zaskakująco niski. Musicie bowiem wiedzieć, że prawdziwy Lautrec mierzył zaledwie 1.42 m wzrostu!

108. Kiedy Guślarz poinformuje Cię o konieczności przeprowadzenia rytuału na Kłomnicy (zadanie Dziady), pobliscy mieszkańcy tłumnie przybędą na wyspę, o czym świadczyć będą nie tylko wyludnione chaty w pobliskich osadach, ale również większa niż zwykle liczba łódek przycumowanych przy brzegu. Po odprawieniu dziadów ludzie powrócą do swoich domów, a stojące wcześniej łajby znikną.

109. Spalona chata kowala Williego zostanie po pewnym czasie odbudowana, jeśli odwiedzisz kuźnię krasnoluda w Białym Sadzie po dłuższej nieobecnością. Autorzy przygotowali linię dialogową dotyczącą nowego przybytku, której treść różni się w zależności od tego, jak zakończyłeś zadanie poboczne Zabawy z ogniem.

110. Anglojęzyczna wersja Dzikiego Gonu zawiera około 450 tysięcy słów. To prawie tylko samo, ile potrzebował J.R.R. Tolkien, by stworzyć całą trylogię Władcy Pierścieni (481.103) oraz pięciokrotnie więcej niż ma przeciętna powieść (od 80 do 100 tysięcy). Wrażenie robi też liczba ról, do których studio CD Projekt Red musiało zarejestrować partie mówione. W trzecim Wiedźminie głos daje 950 postaci, choć należy tu wyraźnie zaznaczyć, że większość z nich stanowią zwykli mieszkańcy fantastycznego świata, na ogół nie mający zbyt wiele do powiedzenia. Żeby zrealizować tak monstrualną liczbę dialogów, warszawiacy potrzebowali mnóstwa czasu. Pierwsze kwestie zarejestrowano już pod koniec 2012 roku, ostatnie, zaledwie kilka miesięcy przed premierą. Oczywiście mówimy tu cały czas o angielskiej wersji językowej.

111. Błoto zasłaniające pole widzenia po trafieniu przez babę wodną znika w tym samym momencie, w którym Geralt oczyszcza twarz lewą ręką.

112. Płotka pozostawiona sama sobie pożywia się okoliczną roślinnością i pije wodę, jeśli jej źródło znajduje się w pobliżu.

113. Mistrzowska zbroja wiedźmińskiego cechu niedźwiedzia zawiera wysoki, rozłożysty kołnierz, w którym Geralt ukrywa część swoich włosów.

114. Geralt nie może wykonywać silnych ataków mieczem, wymagających użycia obu rąk, jeśli w jednej z jego dłoni coś się znajduje.

115. Podczas walki w akwenach, krew zabitych przeciwników powoli zabarwia wodę w okolicy zwłok. Proces dyfuzji przedstawiony jest w bardzo realistyczny sposób.

116. Kiedy ludność powraca do wyzwolonych przez Geralta opuszczonych miejsc, mieszkańcy świata najpierw oczyszczają lokację z walających się wcześniej ciał. W osadzie rybackiej położonej na południe od Oxenfurtu (drogowskaz o nazwie Przystań) nilfgaardczycy palą wszystkie trupy na specjalnym stosie.

117. Kiedy Geralt odkłada miecz, delikatnie dotyka lewą ręką pochwy, by ułatwić sobie wsunięcie klingi.

118. W Oxenfurcie możemy natrafić na próbujących wyłudzić od nas kasę żołnierzy, po chwili przychodzi ich dowódca i straszy ich że wyśle ich na front wschodni jak nie przestaną wyłudzać pieniędzy, jest to nawiązanie do czasów II wojny światowej, gdzie dowódcy zawsze straszyli tak żołnierzy którzy wykazali się niesubordynacją, ponieważ na froncie wschodnim trwały najcięższe walki.

119. Włosy Geralta powiewają w tym samym kierunku i z taką samą siłą, jak targane wiatrem drzewa.

120. W angielskiej wersji językowej na terenie podgrodzia Novigradu w jednej z chat możemy spotkać kobietę która mówi "Tame that from, Rian, I've tired of dungeons and dragons both", jest to nawiązanie do kultowej planszówki "Dungeons & Dragons".

121. Troll z misji "Ochotnik" czasem śpiewa przerobioną na Redańską modłę, Polską pieśń wojskową "Przyjedź mamo na przysięgę".

122. W grze występuje Bag, który powoduje że Geralt porusza się szybciej niż cwałem na Płotce. Instrukcja i prezentacja poniżej.

https://youtu.be/oTNe-wWIjmI

123. Herb Redanii w grze wzorowany jest na dawnym herbie Polski.

124. Aby dostać się na wyspy Skellige pierwszy raz musimy zapłacić 1000 novigradzkich koron. Mało osób wie o tym, że można je potem odzyskać ze zwłok osoby, której je wcześniej daliśmy.

125. Powóz Talara przypomina wóz Dr. Schultza z filmu "Django", tylko ząb zastąpiono butem.

126. Spanikowane konie potrafią uderzyć tylnymi kopytami ludzi znajdujących się w pobliżu.

127. Jeśli zlikwidujesz niedźwiedzia przed odnalezieniem kozy Guślarza mieszkającego w Velen (zadanie Na ratunek Księżniczce), Geralt wyrazi głośno zadowolenie z faktu, że ubił niebezpiecznego zwierza zanim Księżniczka uciekła w pobliże jaskini. Autorzy przewidzieli, że gracz może natknąć się na niedźwiedzia i zabić go wcześniej, dlatego nagrodzili go specjalną wypowiedzią wiedźmina na tę okazję.

128. W zależności od przeprowadzanych kwestii dialogowych, wizyta w obozie łowców czarownic dowodzonych przez Mengego może zakończyć się torturami Triss. Jeżeli Geralt do końca rozmowy zachowa zimną krew i nie zdradzi swoich prawdziwych intencji, oprawcy będą znęcać się nad czarodziejką, wyrywając jej paznokcie. Po zakończeniu nieuniknionej bitwy kobieta faktycznie będzie mieć zakrwawioną dłoń, a jeśli odwiedzimy ją później w wynajmowanym przez nią domu, wiedźmin będzie mógł zapytać, w jakim stanie jest jej ręka.

129. Przy samym wyjściu z kanałów, które prowadzi do domu ambasadora van Attre, możemy natrafić na pokój pełen gratów ukryty za iluzją, jest to nawiązanie do książki "Harry Potter i Zakon Feniksa" autorstwa J.K. Rowling.

130. Bibliotekarz w Novigradzie w czasie pierwszego spotkania z Geraltem mówi mu, że ktoś zostawił list dla Białego Wilka wiele lat temu. List ten został pozostawiony przez kogoś w książce "Mój manifest" czyli w biografii Jakuba de Aldersberga (były Mistrz Zakonu Płonącej Róży, główny antagonista Wiedźmina 1), autor listu ostrzega nas przed Białym Zimnem, twierdzi że nie da się powstrzymać katastrofy, a przynajmniej jemu to się nie udało i musi podjąć inne środki by to powstrzymać. List jest podpisany literą A. Myślę że pozostawienie listu akurat w tej książce nie jest przypadkowe, tym bardziej że wiadomość została podpisana literą A, świadczyć to może o tym że napisał to prawdopodobnie Alvin (chłopiec którym musimy się zajmować w Wiedźminie 1, przejawiał moc magiczną podobną [albo i tą samą] do osób posiadających gen Lary). To chyba ostateczny dowód na to że Alvin i Jakub de Aldersberg to jedna i ta sama osoba.

131. Więzienie w Kaer Almult mimo, że jest wzorowane na  więzieniu w Orlim Gnieździe z "Gry o tron" (jak pisaliśmy parę ciekawostek temu), to nie spełnia swojej roli, ponieważ z celi można spokojnie wskoczyć do wody.

132. Na Skellige jest dostępne zadanie poboczne "Smutna Historia Braci Grossbart" jest to nawiązanie do książki o takim samym tytule autorstwa Jesse'go Bullington'a. Co więcej bracia w grze okradali groby, gwałcili i podpalali różne rzeczy, tak samo jak bracia w książce. W grze braci jest trzech Hegel, Manfried i Jesse, pierwsi dwaj to bracia z książki (było ich w książce dwóch). Ostatni nosi imię autora książki.

133. Zadanie "Dziady" jest oczywistym nawiązaniem do "Dziadów" Adama Mickiewicza i białoruskiego pogańskiego obrzędu religijnego mającego na celu wezwać duchy, które w świecie żywych mają nie załatwione sprawy.

134. Guślarz to nie jest imię tego miłego starca (znanego nam między innymi z zadania "Dziady"), to pseudonim. To że jest Guślarzem oznacza że jest osobą zajmującą się gusłami, czarami i znachorstwem. Osobą, mogącą m.in. przewodniczyć obrzędowi dziadów. Jej zadaniem podczas obrzędu było przywoływanie oraz odpędzanie dusz zmarłych. Wykazywała się szczególną mądrością, a także znajomością wierzeń ludowych. Czyli Guślarz sam w sobie jest nawiązaniem do "Dziadów" Adama Mickiewicza i białoruskiego pogańskiego obrzędu religijnego.

135. Milczący druid może nam pokazać środkowy palec. Wiadomo, co oznacza.

136. U niektórych cywili występuje bug polegający na tym, że gdy Geralt w nich celuje, to nie podnosi kuszy do góry, przez co może ich zastrzelić.

137. Elfi kowal Hatori jest wzorowany na Hatorim Hanzo z filmu "Kill Bill", który tworzył niesamowicie potężne miecze. Co więcej w grze Hatori porzuca zawód kowala i otwiera pierogarnię, a Hatori z filmu również porzuca zawód kowala i otwiera bar sushi.

138. Na najdalej wysuniętej na północny-zachód części Velen można znaleźć zwłoki dwóch mężczyzn trzymających się za ręce, jeden ma w ustach fajkę, a drugi trzyma w ręce butelkę.

139. Poszukiwany na całym świecie Odrin, spokojnie sobie śpi obok skupu butelek w Novigradzie. Miejsce gdzie można go znaleźć jest pokazane na poniższym filmie.

https://youtu.be/EuV9jhlnjUQ

140. Malunek narysowany na ścianie w Kaer Moren przedstawiający jeźdźca walczącego z kuroliszkiem jest nawiązaniem do obrazu "Święty Jerzy" tylko tam tytułowy Święty walczy ze smokiem.

141. Zadanie "Gangi Novigradu" jest nawiązaniem do filmu "Gangi Nowego Yorku".

142. Człowiek na północ od wsi Ursten stojący obok budynku gwiżdże motyw z "Dawno temu w Ameryce".

143. Na całym świecie Wiedźmina można znaleźć sztalugi i farby, porozkładane tak jakby ktoś na nich malował, albo miał zamiar dopiero to zrobić.

144. W Novigradzie można spotkać człowieka który nuci główny motyw muzyczny z "Jak rozpętałem II wojnę światową".

145. Podczas rekrutacji Zoltana do obrony Kaer Morhen mówi "Masz mnie i mój topór!" to samo można było usłyszeć lub przeczytać w "Władcy Pierścieni" J.R.R.Tolkiena.

146. Chłopiec o imieniu Piotruś którego mogliśmy poznać w zadaniu "Drób w opałach" powiedział kiedyś bratu i siostrze że zamieszkają w lesie, będą ubrani w skóry zwierząt i nigdy nie dorosną, jest to nawiązanie do bajki "Piotruś Pan" J.M.Barrie.

147. Staruszka z zadania "Drób w opałach" po tym jak dowiaduje się jaki ciężki los spotkał w przeszłości małoletnich złodziejaszków i dlaczego kradli drób, mówi że może przygarnie te dzieci. Gdy tam przyjdziemy jakiś czas później okazuje się że naprawdę to zrobiła.

148. Elfy ze Scoiat'el w pobliżu Novigradu mówią tekst "Wojna zmienia wszystko" jest to nawiązanie do serii "Fallout".

149. Na najbardziej wysuniętej na północ części Oxenfurtu dziewczynka grzebie patykiem w ziemi i mówi "Moją Babcie zjadł wilk" jest to nawiązanie do "Czerwonego kapturka" Charles'a Perralt'a.

150. Skalne trolle mówią "Trololo" od czasu do czasu. Jest to często używana onomatopeja w memach i żartach mających na celu zakomunikować że ktoś został nabrany, oraz nawiązanie do przeróbki pewnej Radzieckiej piosenki o oryginalnym tytule "I'm so glad to finally be home", i tytule po przeróbce "Trolololo song". Nagranie przeróbki poniżej.

https://youtu.be/eWu0wChlWjw

151. Pewien mężczyzna w Velen mówi tekst nawiązujący do piosenki "Czerwone maki pod Monte Casino".

152. Można dostać się za palisadę Nilfgaardu. Poniższy film prezentuje jak.

https://youtu.be/Q8817BoVdGc

153. Mieszkańcy poszczególnych krain na ogół wybierają pokrewne im talie podczas partyjek Gwinta. W Velen sporo kupców i rzemieślników używa kart wchodzących w skład Królestwa Północy, natomiast najeźdźcy z południa na ogół próbują swoich szans z taliami Nilfgaardu. Z kolei nieludzie (krasnoludy i elfy) najchętniej sięgają po karty Scoia'tael.

Więcej w Fandom

Losowa wiki