FANDOM


Temeriakrólestwo północy, leżące między rzekami Pontar i Jaruga, jedno z Czterech Królestw. Graniczy z Redanią, Kerackiem, Kaedwen, Aedirn, Brokilonem i Cidaris.

Na terenie Temerii jest sławna szkoła dla czarodziejek na wyspie Thanedd. Stolicą Temerii jest Wyzima.

Znani obywatele Edytuj

Królowie oraz inni władcy Temerii Edytuj

Inni Edytuj

Krainy i księstwa Edytuj

Temeria,
Ellander,
Mahakam,
Pontaria.
Po pierwszej wojnie z Nilfgaardem:
Brugge,
Dolne Sodden.
Po drugiej wojnie z Nilfgaardem:
Angren,
Zarzecze,
Górne Sodden.

Główne miasta i warownie Edytuj

Pojawiające się tylko w grze Edytuj

Obiekty naturalne Edytuj

Siły Zbrojne Edytuj

W Bitwie pod Brenną temerskie wojsko wspierane przez Redańczyków stanowiło centrum armii Nordlingów liczące ok. 18 tys. żołnierzy. Możemy więc wnioskować, że Temerczycy liczyli ok. 10 tys. wojska. Armia Temerii w momencie wybuchu wojny liczyła ok. 25 tys. słabo wyszkolonych rekrutów niezdatnych do walki (Bitwa pod Mariborem), a pod koniec ok. 45 tys. weteranów dzięki którym Temeria rozszerzyła swoje granice na południu. Obecna ilość wojsk temerskich jest nieznana ale jest to prawdopodobnie 3 największa armia na północy.

Oddziały specjalne Edytuj

W grze "Wiedźmin 2" Temeria posiada tajne siły służb specjalnych zwane Niebieskimi Pasami, powołane do walki z nieludźmi. Nieznana jest liczba członków, choć wiadomo, że nie jest to duży oddział.

Religia Edytuj

Najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną religią w Temerii jest kult bogini Melitele. Oprócz bogini Melitele i czci się tu także Kreve i Proroka Lebiodę. W grze dużą popularność wśród lokalnej ludności zyskał też kult Wiecznego Ognia.

Gospodarka Edytuj

Temeria jest jednym z najbogatszych krajów północy. Gospodarka kraju opiera się głownie na uprawie roli, produkcji przeróżnych towarów, handlu oraz wydobyciu cennych surowców mineralnych, kruszców i metali szlachetnych pochodzących przede wszystkim z gór Mahakamu.

Przemysł Edytuj

Temeria utrzymuje się głównie z wysoko rozwiniętego rolnictwa, hodowli zwierząt i przemysłu spożywczego. Jako, że Mahakam jest oficjalnie częścią królestwa, to z pewnością Temeria ma spore udziały w wydobyciu metali szlachetnych, cennych kruszców i produkcji wysokiej jakości broni. Jak każdy kraj produkuje własne towary wszelakie. Po włączeniu Angrenu w granice królestwa, Temeria z pewnością zajęła wysoką pozycję w światowym eksporcie drewna.

Kultura i nauka Edytuj

Ludność Temerska jest bardzo uprzejma, religijna i bogobojna, jednak nie akceptuje przedstawicieli starszych ras. Kraina ta jest ojczyzną potężnych czarodziejów i znanych podróżników.

Dane z gier Edytuj

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów Edytuj

Termfg

Błędna mapa Temerii w grze Wiedźmin 2

Król Foltest chcąc odzyskać swoje nieślubne dzieci ruszył z wojskiem na zamek La Valette. Fortyfikację udaje się sforsować lecz niestety Foltest ginie z rąk tajemniczego królobójcy

To dramatyczne wydarzenia sprawia, że Temeria została bezkrólewiem, a arystokratyczne rody rozpoczęły walkę o tron. Głównymi kandydatami byli hrabia Maravel i baron Kimbolt. Osłabiona oraz stojąca na skraju wojny domowej Temeria może stać się niepodległym państwem, rozbita na dzielnice lub zostać przyłączona do Redanii.

Wszystko zależy od małej dziewczynki imieniem Anais która jest jedyną osobą w której żyłach płynie królewska krew/ Adda nie żyje.

Jeśli Anais nie zostanie uratowana to królestwo zostanie rozebrane przez Redanię i Keadwen lub podzieli się na dzielnice.

Wiedźmin 3: Dziki Gon Edytuj

Wszystkie wybory i próby niepodległościowe Temerii z poprzednich gier kończą się fiaskiem, ponieważ kraj zostaje podbity przez Nilfgaard podczas trzeciej wojny. Jan Natalis był głównodowodzącym armii Temerskiej przeciw najeźdźcy z Południa. Niestety armia została pobita i rozproszona. Vernon Roche stworzył jednostkę partyzancką po tym jak Radowid odmówił mu pomocy. Dowódca Niebieskich pasów zdał sobie sprawę, że Temeria nie będzie autonomiczna po zwycięstwie Redanii, więc poszedł paktować z Nilfgaardem.

Jeśli Nilfgaard wygra wojnę Temeria zostanie lennikiem cesarstwa.

Jeśli Redania wygra wojnę Temeria stanie się prowincją Redanii.

Ciekawostki Edytuj

  • Pierwsza część gry Wiedźmin dzieje się całkowicie w Temerii (wyjątek to Prolog, który się dzieje w Kaer Morhen, w Kaedwen), zaś w drugiej części w Temerii jesteśmy tylko w prologu (Zamek La Valette) i w akcie I (Flotsam),
  • Temeria przez wieki była w konflikcie z Redanią. W grze można to zmienić, doprowadzając do małżeństwa Addy z Radowidem,
  • Często nazywana przez ludzi i szlachtę Klejnotem Północy,
  • W grach zamiast aktualnego herbu Temerii (czarna tarcza usiana srebrnymi liliami) jest ukazany dawny herb, zawierający tylko trzy lilie. Ponadto, jego tło nie jest czarne jak w książkach, tylko niebieskie. Co ciekawe, herby wywieszone na budynkach w Wyzimie Handlowej są poprawne,
  • W grze Wiedźmin w Temerii dochodzi do wojny domowej,
  • W drugiej części gry po zamordowaniu Foltesta w Temerii panuje bezkrólewie. Jedynym zastępcą tronu (po kolejnym morderstwie, tym razem syna dawnego króla, Bussy'ego) zostaje Anais La Valette,
  • Jednym z ustawicznych problemów kraju są Wiewiórki. Komanda są regularnie tępione przez wykwalifikowane siły specjalne. W Temerii obecne są bezpłatne trzyletnie infimy, do dziś niektórzy nazywają je „grifinkami”,

Galeria Edytuj

Wojsko Edytuj

Lokalizacje Edytuj

Herby Edytuj