FANDOM


Wiatraki w dorzeczu

Toussaint  (czyt. [tusɛ̃]) – księstwo rządzone przez księżną Annę Henriettę ze stolicą w Beauclair, uważane przez wszystkich za księstewko z bajki, wiecznie podpite i rozbawione, którego nikt nie traktuje poważnie. Zasłynęło z wyrobu najlepszych win, eksportowanych na cały świat, tak dobrych dzięki wulkanicznej glebie i mikroklimatowi. W Toussaint nie działają żadni agenci i szpiedzy, kraj ten nie ma też żadnej regularnej armii, tylko błędne rycerstwo, które ma za zadanie chronić traktów. W Toussaint tradycja jest rzeczą świętą, więc hucznie obchodzi się wszystkie święta takie jak Yule, Belleteyn, czy Święto Kadzi.

Wiedźmin 3: Krew i Wino Edytuj

Podczas przechodzenia misji głównej w dodatku do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon docieramy do pewnej wsi i musi pokonać panoszących się tam bandytów. Spotykamy się tam z dwoma znanymi wcześniej Geraltowi rycerzami. Są to Milton de Peyrac-Peyran i Palmerin de Launfal. Zabierają nas oni do Księstwa Toussaint, do krainy baśni i wina. Tam dostajemy zlecenie od samej księżnej Toussaint – Anny Henrietty na zabicie "Bestii" która zabija ludzi na terenie księstwa. Geralt zgadza się na wykonanie zlecenia i od razu zabiera się do śledztwa. Po dłuższym czasie, łącząc różne fakty stwierdza, że zbrodni dokonał wampir wyższy. Ginie wtedy czwarta ofiara, czyli rycerz Milton de Peyrac-Peyran.

Spotyka swojego dawnego przyjaciela – Regisa, który też jest wampirem. Jednak Geralt myślał, że już nieżywym. Regis opowiada mu swoją historię, że jego przyjaciel Dettlaff zabił tych ludzi i to on pomógł Regisowi w regeneracji. Z biegiem czasu wychodzą na jaw nowe fakty. Dettlaff był szantażowany, przez nijakiego Cintryjczyka, który zamordował słynną śpiewaczkę na balu u Oriany. Oriana obroniła się. Potem dochodzi do spotkania pomiędzy Księżną, Orianą, Geraltem, Regisem i Dettlaffem, księżna nie wiedziała wtedy o tym, że Dettlaff to Bestia. Dettlaff zabijał, ponieważ był szantażowany przez ludzi, którzy porwali jego miłość – Rhenę. Z biegiem czasu okazuje się, że Rhena (tak jak podejrzewała księżna) jest tak naprawdę Syanną, czyli starszą siostrą Anny Henrietty. Syanna wykorzystywała Deatlaffa, żeby zabić rycerzy którzy wywieźli ją poza królestwo. Nienawidziła swojej siostry. Piątą ofiarą "Bestii" miała stać się sama Księżna Anna Henrietta.

Księżna zabiera Syannę ze sobą do pałacu i ukrywa ją w Krainie Tysiąca Baśni czyli w iluzji, którą dla małych księżniczek stworzył nadworny czarodziej. Tymaczasem Dettlaff urządził rzeź w Beauclair i wysłał na stolicę tysiące wampirów, brux, garkainów, flederów, bean'shie, alpów i innych.

Geralt ma teraz możliwość wyboru. Może iść do Pałacu i odnaleźć Syannę, wtedy pomagą jej wydostać się z Krainy Tysiąca Baśni. Jeśli w tej krainie od Dziewczynki z Krzesiwami kupi opaskę-amulet Syanny, Syanna przeżyję spotkanie z Dettlaffem i zostanie przeniesiona do Krainy Tysiąca Baśni. Jeśli nie kupimy opaski, Syanna nie przeżyje spotkania, a Geralt trafi do więzienia. Z opresji uratuje go przyjaciel – Jaskier.

Geralt może także wyruszyć z Orianą (okazuję się, że Oriana jest wampirem wyższym) do sierocińca, której jest właścicielem pomóc jej i dowiedzieć się coś o Ukrytym, czyli władcą wampirów. Tam prawie umiera (jest też możliwość, że Geralt zginie), ale udaje mu się dogadać z Ukrytym. Tak jak w poprzednich wyborach dochodzi do spotkania z Dettlaffem.

Tylko i wyłącznie w pierwszym przypadku, czyli kiedy kupimy od Dziewczynki z Krzesiwami amulet Syanny i dobrze przeprowadzimy rozmowę z nią przed ceremonią wręczenia orderu Vitis Vinifera, Syanna pogodzi się z Anną Henriettą, Dettlaff zginie, a Geralt otrzyma order Vitis Vinifera.

W przypadku gdy nie kupimy amuletu dla Syanny, księżniczka ginie, a Anna Henrietta nienawidzi Geralta. Geralt jest w więzieniu, ale z pomocą Jaskra, zostaje wypuszczony.

Gdy wybierzemy proszenie o pomoc Ukrytego i Orianę, Syanna nie pogodzi się z siostrą i obie zginą podczas przesłuchania, Annarietta zostanie zadźgana własną koroną przez siostrę, a Syanna zastrzelona przez kapitana de La Tour.

Miasta, wsie, zamki, posiadłości itp. Edytuj

Winnice Edytuj

Obiekty naturalne Edytuj

Niektórzy mieszkańcy Toussaint Edytuj

Władcy Toussaint Edytuj

Inni mieszkańcy Edytuj

CiekawostkiEdytuj

  • W języku francuskim, Toussaint w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wszyscy Święci. We Francji znajduje się również miejscowość o takiej samej nazwie.
  • Jednym z przywódców powstania haitańskiego przeciwko francuskim rządom kolonialnym na tej wyspie był Toussaint L'Ouverture.
  • W Toussaint podczas Koniunkcji Sfer otworzyła się brama do świata, w którym żyły wampiry.
  • W Toussaint na ścianach jednego z przejść znajduje się fragment fresku przedstawiający motyw "Danse Macabre", który znajduje się w mieście Clusone, położonym w północnych Włoszech. Kwiat znajdujący się na lewej piersi Damiena jest podobny do tego, który znajduje się w herbie owego miasta.
  • W grze Wiedźmin na dworze królewskim w Wyzimie przebywa szlachcianka z Touissant, która zleca Geraltowi odnalezienie jej kuzynów – ukrywają się w jaskiniach na bagnach.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

– Bluszczowe. Jak bluszcz, nie mogące istnieć bez potężnego pnia, wokół którego się owija. A pniem tym, oczywista, jest Nilfgaard. Już są takie państwa, weźmy choćby Metinnę, Maecht, Toussaint... Królują tam lokalne dynastie. Na niby, ma się rozumieć.
Wieża Jaskółki

– (...) do Toussaint. Do tego śmiesznego księstwa z bajki, granic którego nawet nilfgaardzki kontrwywiad nie ośmieli się naruszyć.
Wieża Jaskółki

– Toussaint powszechnie uważane jest za ksiąstewko z bajki, śmieszne i nierealne, będące nadto, z racji winnej produkcji, w stanie permanentnego rauszu i niezmiennej bachicznej radości. Jako takie przez nikogo nie jest traktowane poważnie, ale cieszy się przywilejami. W końcu dostarcza win, a bez wina życia, jak powszechnie wiadomo, nie ma. Dlatego w Toussaint nie działają żadni agenci, szpiedzy ani tajne służby. I nie potrzeba armii, wystarczą błędni rycerze z zasłoniętym okiem. Nikt nie zaatakuje Toussaint.
Pani Jeziora

– (...) Z Toussaint można wyjechać czterema przełęczami, wiodącymi w cztery strony świata.
Pani Jeziora

Wiedźmin już dawno zorientował się, że pod większością winnic Toussaint były starożytne kopalnie. Niechybnie było tak, że gdy posadzona winorośl zaczęła rodzić i zapewniać lepsze zyski, wydobycia kopalin zaprzestano, a kopalnie porzucono, częściowo adaptując korytarze i chodniki na winne sklepy i piwniczki.
Pani Jeziora

Był dzień po pełni, gdy zobaczyli Toussaint, skąpane w zieleni i słońcu. Gdy zobaczyli wzgórza, stoki, winnice. Dachy wież i kaszteli, lśniące po porannym deszczyku. Widok nie zawiódł. Zrobił wrażenie. Zawsze robił.
Pani Jeziora


Galeria Edytuj

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.