Fandom

Wiedźmińska Wiki

Transmutacje i metamorfozy

3733strony na
tej wiki
Dodaj nową stronę
Komentarze0 Share

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Books Generic other.png

Transmutacje i metamorfozy - książka glosariuszowa wymyślona na potrzeby gry komputerowej "Wiedźmin", dzieło autorstwa Kalksteina, zawiły traktat alchemiczny przedstawiający teorię ożywiania materii nieożywionej.

Opis Edytuj

Jest szeroko dostępna do kupienia w rozdziale II i III - sprzedaje ją antykwariusz z Wyzimy Klasztornej i księgarz z Wyzimy Handlowej. Kosztuje 80 orenów, a sprzedac można ją za 16. Jej przeczytanie dodaje wpis o Kalksteinie do dziennika w dziale "Postacie". Warto zapoznac się z jej treścią, gdyż w rozdziale III w manufakturze okaże się, że pracujący tam alchemik... uczęszczał niegdyś na wykłady z teorii Kalksteina zamieszczonych w tej książce i nie zachował o tym ciepłych wspomnień, gdyż uznał styl językowy tego alchemika za tak okropny, iż do dzisiaj śniły mu się gęsto stosowane zwroty takie jak "jednakowoż". Można z nim wziąc udział w dyskusji o dziele, w której na zakończenie trzeba zapewnic go, iż można za pomocą tych teorii ożywic golema lub... podrywac dziewczyny.

"Transmutacje i metamorfozy" to jedyne źródło pełnego imienia i nazwiska Kalksteina - z nikąd indziej nie można dowiedziec się, że nazywa się Adalbertus Aloiz Kalkstein. Poza tym na początku traktatu napisane jest "Aby podążyc tropem arcymaga z wieży...", co nawiązuje do badań Kalksteina przedstawionych w zadaniu "Tajemnicza wieża".

Fragmenty Edytuj

Aby podążyć tropem arcymaga z wieży, należy wpierw sklasyfikować substancje, dokonując podziału na warianty nadrzędne i podrzędne. Tylko pierwsze z nich obejmuje hipoteza współzależności, która zostanie przedstawiona poniżej. Substancje podrzędne nie budują łańcucha pseudożycia, albowiem ze swej natury są pośrednie i nie występują samoistnie. Jednakowoż udowodnione zostało, że - w sposób paradoksalny - łańcuch wymaga ich obecności.

Hipoteza współzależności zakłada, że w łańcuchu pseudożycia musi się znajdować jedna substancja nadrzędna z każdego żywiołu. Wszelako przy konstrukcji zaproponowanej przez Raffarda Białego istnieje tylko pięć wolnych miejsc. Gdyby łańcuch uległ transpozycji, a potem transmutacji, rozwiązanie problemu byłoby łatwe. Niestety, pierwszego przekształcenia nie sposób wykonać z zachowaniem integralności łańcucha. Trzeba zatem przeprowadzić tak zwaną transmutację zwrotną, która wprawi łańcuch w ruch, w rezultacie czego poszczególne substancje nadrzędne będą bezustannie i naprzemiennie opuszczały łańcuch i dołączały do niego. W ujęciu holistycznym zawsze pojawi się sześć substancji nadrzędnych przy pięciu wolnych miejscach. I tu kryje się geniusz rozwiązania, albowiem sam ruch łańcucha ma właściwości wszystkich trzech substancji podrzędnych. W ten sposób paradoks współzależności (współistnienia) nie stanowi już przeszkody.

Wpisy dodawane po przeczytaniu Edytuj

Kalkstein jest autorem dzieł alchemicznych, w tym traktatu poświęconego próbom ożywienia materii nieożywionej, a więc stworzenia golema. Najwidoczniej alchemik od wielu lat interesuje się tym zagadnieniem. Mętny styl Kalksteina sprawia, że jego dzieło jest trudne w lekturze.

Więcej w Fandom

Losowa wiki