Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Załatw przed śmiercią wszystkie swoje sprawy. Pożegnaj się z rodziną. Spisz testament. Przeproś tych, którym zawiniłeś. Bo inaczej tu zostaniesz.Paule Vikar, znachor. Rada udzielona umierającemu[1]

Upiór – nocny potwór występujący w grach komputerowych: Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Opis[]

Zazwyczaj wyglądają jak lewitujące zwłoki, czasami pozbawione pojedynczej części ciała (np. dolnej szczęki) lub posiadające nienaturalne uzębienie, język, oczy albo paznokcie. Często ich głowy zakrywają kaptury.

Upiory cały czas odczuwają niewytłumaczalny ból i nienawidzą żywych, których regularnie prześladują i zabijają kiedy mają ku temu okazję. Nie wiadomo czym jest to spowodowane. Możliwe, że po śmierci niektóre osoby są skazane na coś, co diametralnie zmienia ich naturę, odbiera im człowieczeństwo i zniekształca ich duszę. Jednakże nie należy brać tego za pewnik, gdyż są to jedynie domysły.

Umiejętności[]

Potrafią nawiedzać miejsca, które mają dla nich wyjątkowe znaczenie oraz opętywać żywych. Niektóre z nich posługują się czymś co nazwać możnaby plugawą magią, pozwalającą im wpływać na rzeczywistość nawiedzanych przez nich miejsc.

Są niezwykle szybkie i zwinne, przy czym mogą się teleportować. Znają się na szermierce, o czym świadczy chociażby posiadany przez nich miecz i nietypowa latarnia. Potrafią pogrążyć we mgle i ciemności całe wyspy, które nawiedzają oraz przybierać postać materialną i niematerialną. Mogą rownież zmieniać swój wygląd oraz tworzyć iluzje samych siebie, które ich wzmacniają, a także regenerują.

Walka[]

Upiory są groźnymi, silnymi i szybkimi przeciwnikami, zwłaszcza, kiedy atakują w grupie. W walce najlepiej stosować kontrataki oraz szybkie ciosy srebrnym mieczem. W ich przypadku przydatne są Znaki Igni i Yrden. Bardzo często starają się sprowadzić na Geralta efekt bólu. Skuteczny jest przeciw nim styl szybki, gdyż stosunkowo często unikają ciosów. Są podatne na srebrny miecz i olej przeciw upiorom. Można z nich pozyskać, m.in. ektoplazmę, a po pojawieniu się o nich wpisu do bestiariusza - pył śmierci. Wpis o nich pojawia się po przeczytaniu książki o upiorach, dostępnej już w akcie II - można ją przeczytać na posterunku Zygfryda z Denesle koło klasztoru Zakonu Płonącej Róży. Pojawiają się dosyć często w przeróżnych lokacjach:

  • W prologu, akcie I i III nie występują, chociaż w trakcie wykonywania zadania "Brzemię przeszłości" pojawia się Król Gonu i duch Leo.
  • W akcie II po rozpoczęciu zadania "Szczur" dwa upiory pojawią się w opuszczonym domu sąsiadującym z domem detektywa Raymonda Maarloeve'a, a zabicie ich jest głównym celem tej misji; w jaskini w lesie na bagnach pewien upiór kręci się koło sarkofagu Warana (możliwe, że jest to sam Waran) - on również zaatakuje Geralta; w zadaniu "Niespokojny duch" upiór zmarłego męża Hildegarda Zoolstock nawiedzać będzie cmentarz wyzimski; jest zaznaczony statusem neutralnym, więc nie rzuca się z własnej woli na Geralta - jego zabicie jest konieczne do ukończenia zadania. Co ciekawe jest wrogo nastawiony do ghuli i je atakuje.
  • W akcie IV upiory kręcą się po kryptach na brzegu i na polu (w tej pierwszej trzeba będzie wspólnie z Berengarem zabic częśc z nich, żeby rozwinęło się zadanie "Ścieżki przeznaczenia" oraz "Kręgi na wodzie"); w zadaniu "Polowanie na Gon" upiory Gonu pojawią się koło kapliczki druidzkiej; pustelnik zleci Geraltowi zabicie ich trzech grup, każda zmaterializuje się po zabiciu poprzedniej; jeżeli Geralt nie umieści w kapliczce kilku korzeni mandragory, wówczas towarzyszyć im będzie Król Gonu; jeżeli w zadaniu Źródło Geralt oddał Alvina pod opiekę Triss Merigold, to w zadaniu Alvin będzie musiał ratować chłopca z rąk ducha kolekcjonera kości, który zapragnie zabrać ze sobą malca; można z nim stoczyc pojedynek w kościanego pokera lub po prostu zabić.
  • W akcie V grupy upiorów nawiedzają różne krypty w całym akcie, kręcą się również na cmentarzu razem z garkainami pod wodzą Wesper i bruxami na czele z Lilly; związane jest z nimi zadanie od Kalksteina - "Zlecenie na upiory", w którym należy przynieśc alchemikowi pyły śmierci zdobywane z pokonanych upiorów w zamian za kilkaset orenów.
  • W epilogu upiory i bruxa znajdują się w piwnicy domu Szaleńca, pokonanie ich jest konieczne do przejścia dalej. Kolejne upiory - tym razem z orszaku Dzikiego Gonu - Geralt napotka na swojej drodze w trakcie wykonywania zadania "Zwierciadło lodu". Jeżeli Geralt nie oddał duszy Jakuba de Aldersberga Królowi Gonu, upiory będą przyzywane przez Króla w trakcie walki.

Przygody i inne modyfikacje[]

  • Efekt Uboczny: upiory występują w podziemnej kryjówce skarbu, do której Geralt trafia po uaktywnieniu znakami kamienia drogi; po ich zaatakowaniu staje się możliwe zagarnięcie kosztowności
  • I klątwa, i miłośc, i zdrada: duchy nilfgaardzkich żołnierzy, zabitych w trakcie pobytu w Maedicie, nawiedzają krąg na polach w zadaniu "Zaklęty krąg", gdzie stoją dwie skrzynie; podejście do kręgu w nocy sprawia, że uaktywniają się one i atakują, co na początku może być śmiertelnie niebezpieczne dla Geralta, jednak w miarę rozwijania się umiejętności bojowych bohatera stają się coraz mniejszym zagrożeniem.
  • Prawo do tronu: ta przygoda po prostu obfituje w walki z upiorami, zostało im nawet poświęcone główne zadanie "Upiory"; które atakują trzema wielkimi grupami w krypcie na podgrodziu, w osadzie rybackiej i pod koniec przygody; wszystkie pojawiają się kolejno i trzeba je wybić, aby ukończyc przygodę - wyjątek stanowi trzecia, gdyż wystarczy, że tylko Nobilites lub król Foltest poniosą śmierć (w zależności od tego, kogo poparł gracz); w ostatniej walce upiory pomagają Geraltowi, walcząc z królem lub jego żołnierzami albo będą przeszkadzać wiedźminowi w zabiciu Nobilitesa; odpowiedzialnym za przywoływanie plagi duchów okazuje się być nekromanta Nobilites i jego uczniowie.
  • Rozdroża: trzy upiory nawiedzają jednorazowo ruiny w Rozdrożach, gdzie napadają na zwiadowcę i prawą rękę Bregora Valdholda - Żubra; zabicie wszystkich trzech popycha do przodu kilka zadań, m. in. "Wejście do obozu Ellen", "Wejście do obozu Bregora" i umożliwia rozpoczęcie zadania "Grzechy przeszłości"; po zakończeniu zadania "Szary wilk" będzie możliwośc rozpoczęcia zadania związanego z upiorem czarodzieja Donela Aphrala - Geralt będzie mógł go zabic lub sprawic słusznie należący się mu pogrzeb; jeżeli Vienna umarła, po wejściu do ruin po rozmowie z Mysiworem na temat sygnetu potrzebnego do wejścia do obozu Ellen pojawi się orszak Króla Gonu z upiorami.
  • Upiory w Cichej Wólce: Geralt na początku przygody podejmuje się zlecenia pozbycia się upiorów z wioski Cicha Wólka, które daje mu Kaligor; spotyka je podczas wykonywania środkowej fazy zadania głównego nocą w wiosce, a jeden z nich okazuje się byc synem sołtysa, który umarł w nieznanych okolicznościach; istnieją dwa zakończenia przygody, dzięki którym można się pozbyc upiorów - jeden z nich to spalenie ich kości znakiem Igni pod koniec przygody.
  • Wiedźmikołaj: upiór imieniem Kelob pilnuje manuskryptu poszukiwanego przez krasnoludzkich braci bliźniaków - Valdemara i Croupha; morduje każdego, kto nie potrafi odpowiedziec na jego zagadki; w zadaniu "Manuskrypt" Geralt musi odgadnąc jego wszystkie zagadki, żeby wziąc manuskrypt, lub zabic go, jeśli nie udało mu się powiedziec właściwej odpowiedzi
  • W Potrzasku: Geralt spotyka upiora, którym okazuje się duch karczmarza Ludwika, zamordowanego przez temerskich wojaków; jeżeli Geralt zamordował wcześniej Annę i Klarę, upiór wścieknie się i zaatakuje gracza, lecz potem powróci na zakończenie przygody i rozpocznie walkę z oddziałem Temerczyków i wiedźminem, w której ten ostatni zginie; zleca zadanie uratowania jego żony karczmarki, której grozi zamknięcie w pokoju na zawsze przez cieślę.
  • W modyfikacji Powrót Białego Wilka zmieniono im model postaci: doczekały się przekolorowania na jasnozłotą barwę.

Galeria[]

Advertisement