FANDOM


Wraith2

Upiór w grze Wiedźmin

Bestiary Wraith full
Tw3 journal wraith

Upiór w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon

Upiórpotwór występujący w grach komputerowych: Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon.

"Wiedźmin" - gra komputerowa Edytuj

Upiory są groźnymi, silnymi i szybkimi przeciwnikami, zwłaszcza, kiedy atakują w grupie. W walce najlepiej stosować kontrataki oraz szybkie ciosy srebrnym mieczem. Znak Igni - Yrden. Bardzo często sprowadzają na Geralta efekt bólu; skuteczny jest przeciwn nim styl szybki, gdyż stosunkowo często unikają ciosów; są podatne na srebrny miecz i olej przeciw upiorom; można z nich pozyskac m. in. ektoplazmę, a po pojawieniu się wpisu do bestiariusza o nich - pył śmierci; wpis o nich pojawia się po przeczytaniu książki o upiorach, dostępnej już w akcie II - można ją przeczytac na posterunku Zygfryda z Denesle koło klasztoru Zakonu Płonącej Róży; pojawiają się  dosyc często w przeróżnych lokacjach:

 • w prologu, akcie I i III nie występują, chociaż w trakcie wykonywania zadania "Brzemię przeszłości" pojawia się Król Gonu i duch Leo
 • w akcie II po rozpoczęciu zadania "Szczur" dwa upiory pojawią się w opuszczonym domu sąsiadującym z domem detektywa Raymonda Maarloeve'a, a zabicie ich jest głównym celem tej misji; w jaskini w lesie na bagnach pewien upiór kręci się koło sarkofagu Warana (możliwe, że jest to sam Waran) - on również zaatakuje Geralta; w zadaniu "Niespokojny duch" upiór zmarłego męża Hildegarda Zoolstock nawiedzac będzie cmentarz wyzimski; jest zaznaczony statusem neutralnym, więc nie rzuca się z własnej woli na Geralta - jego zabicie jest konieczne do ukończenia zadania. Co ciekawe jest wrogo nastawiony do ghuli i je atakuje.
 • w akcie IV upiory kręcą się po kryptach na brzegu i na polu (w tej pierwszej trzeba będzie wspólnie z Berengarem zabic częśc z nich, żeby rozwinęło się zadanie "Ścieżki przeznaczenia" oraz "Kręgi na wodzie"); w zadaniu "Polowanie na Gon" upiory Gonu pojawią się koło kapliczki druidzkiej; pustelnik zleci Geraltowi zabicie trzech ich grup, każda zmaterializuje się po zabiciu poprzedniej; jeżeli Geralt nie umieści w kapliczce kilku korzeni mandragory, wówczas towarzyszyc im będzie Król Gonu; jeżeli w zadaniu Źródło Geralt oddał Alvina pod opiekę Triss Merigold, to w zadaniu Alvin będzie musiał ratowac chłopca z rąk ducha kolekcjonera kości, który zapragnie zabrac ze sobą malca; można z nim stoczyc pojedynek w kościanego pokera lub po prostu zabic.
 • w akcie V grupy upiorów nawiedzają różne krypty w całym akcie, kręcą się również na cmentarzu razem z garkainami pod wodzą Vesper i bruxami na czele z Lilly; związane jest z nimi zadanie od Kalksteina - "Zlecenie na upiory", w którym należy przynieśc alchemikowi pyły śmierci zdobywane z pokonanych upiorów w zamian za kilkaset orenów.
 • w epilogu upiory i bruxa znajdują się w piwnicy domu Szaleńca, pokonanie ich jest konieczne do przejścia dalej. Kolejne upiory - tym razem z orszaku Dzikiego Gonu - Geralt napotka na swojej drodze w trakcie wykonywania zadania "Zwierciadło lodu". Jeżeli Geralt nie oddał duszy Jakuba de Aldersberga Królowi Gonu, upiory będą przyzywane przez Króla w trakcie walki.

Przygody i inne modyfikacjeEdytuj

 • Efekt Uboczny: upiory występują w podziemnej kryjówce skarbu, do której Geralt trafia po uaktywnieniu znakami kamienia drogi; po ich zaatakowaniu staje się możliwe zagarnięcie kosztowności
 • I klątwa, i miłośc, i zdrada: duchy nilfgaardzkich żołnierzy, zabitych w trakcie pobytu w Maedicie, nawiedzają krąg na polach w zadaniu "Zaklęty krąg", gdzie stoją dwie skrzynie; podejście do kręgu w nocy sprawia, że uaktywniają się one i atakują, co na początku może byc śmiertelnie niebezpieczne dla Geralta, jednak w miarę rozwijania się umiejętności bojowych bohatera stają się coraz mniejszym zagrożeniem.
 • Prawo do tronu: ta przygoda po prostu obfituje w walki z upiorami, zostało im nawet poświęcone główne zadanie "Upiory"; które atakują trzema wielkimi grupami w krypcie na podgrodziu, w  osadzie rybackiej i pod koniec przygody; wszystkie pojawiają się kolejno i trzeba je wybic, aby ukończyc przygodę - wyjątek stanowi trzecia, gdyż wystarczy, że tylko Nobilites lub król Foltest poniosą śmierc (w zależności od tego, kogo poparł gracz); w ostatniej walce upiory pomagają Geraltowi, walcząc z królem lub jego żołnierzami albo będą przeszkadzac wiedźminowi w zabiciu Nobilitesa; odpowiedzialnym za przywoływanie plagi duchów okazuje się byc nekromanta Nobilites i jego uczniowie.
 • Rozdroża: trzy upiory nawiedzają jednorazowo ruiny w Rozdrożach, gdzie napadają na zwiadowcę i prawą rękę Bregora Valdholda - Żubra; zabicie wszystkich trzech popycha do przodu kilka zadań, m. in. "Wejście do obozu Ellen", "Wejście do obozu Bregora" i umożliwia rozpoczęcie zadania "Grzechy przeszłości"; po zakończeniu zadania "Szary wilk" będzie możliwośc rozpoczęcia zadania związanego z upiorem czarodzieja Donela Aphrala - Geralt będzie mógł go zabic lub sprawic słusznie należący się mu pogrzeb; jeżeli Vienna umarła, po wejściu do ruin po rozmowie z Mysiworem na temat sygnetu potrzebnego do wejścia do obozu Ellen pojawi się orszak Króla Gonu z upiorami.
 • Upiory w Cichej Wólce: Geralt na początku przygody podejmuje się zlecenia pozbycia się upiorów z wioski Cicha Wólka, które daje mu Kaligor; spotyka je podczas wykonywania środkowej fazy zadania głównego nocą w wiosce, a jeden z nich okazuje się byc synem sołtysa, który umarł w nieznanych okolicznościach; istnieją dwa zakończenia przygody, dzięki którym można się pozbyc upiorów - jeden z nich to spalenie ich kości znakiem Igni pod koniec przygody.
 • Wiedźmikołaj: upiór imieniem Kelob pilnuje manuskryptu poszukiwanego przez krasnoludzkich braci bliźniaków - Valdemara i Croupha; morduje każdego, kto nie potrafi odpowiedziec na jego zagadki; w zadaniu "Manuskrypt" Geralt musi odgadnąc jego wszystkie zagadki, żeby wziąc manuskrypt, lub zabic go, jeśli nie udało mu się powiedziec właściwej odpowiedzi
 • W Potrzasku: Geralt spotyka upiora, którym okazuje się duch karczmarza Ludwika, zamordowanego przez temerskich wojaków; jeżeli Geralt zamordował wcześniej Annę i Klarę, upiór wścieknie się i zaatakuje gracza, lecz potem powróci na zakończenie przygody i rozpocznie walkę z oddziałem Temerczyków i wiedźminem, w której ten ostatni zginie; zleca zadanie uratowania jego żony karczmarki, której grozi zamknięcie w pokoju na zawsze przez cieślę.
 • W modyfikacji Powrót Białego Wilka zmieniono im model postaci: doczekały się przekolorowania na jasnozłotą barwę.

Dane z książek Sapkowskiego Edytuj

– Zaiste – powtórzył krasnolud. – Urokliwe miejsce na spędzenie nocy. Elfi cmentarz. Jeśli mnie pamięć nie myli, wiedźminie, niedawno wspominałeś o ghulach? No, to wiedz, że ja je czuję wśród tych kurhanów. Tu musi być wszystko. Ghule, graveiry, upiory, wichty, elfie duchy, zjawy, widma, pełen przegląd.

Chrzest ognia

Dane z oficjalnej strony gry Wiedźmin Edytuj

Upiór to złowieszcze monstrum, którego zwykły człowiek ujrzeć nie zdoła. Dzieje się tak dlatego, iż jest to stworzenie eteryczne i pozbawione rzeczywistego ciała. Kto jest więc w stanie ujrzeć upiora? Jedynie Wiedźmin. A i on zobaczy go tylko przy pomocy specjalnych eliksirów. Niewiele wiadomo o tym jak powstają upiory ani kiedy pojawiły się po raz pierwszy by plugawić Północne Krainy swą obecnością.

Dane z bestiariusza Edytuj

 • Występowanie: upiory nawiedzają miejsce swojej śmierci lub mogiłę; nie przynależą do tego świata; czasami wracają przywołane magią, ale częściej przed powrotem w zaświaty powstrzymują je niezałatwione sprawy.
 • Odporności: niewrażliwe na oślepienie i próby wywołania krwawienia; nieulękłe i niewrażliwe na trucizny, ból, ogłuszenie oraz próby powalenia.
 • Podatności: wrażliwe na srebro i olej przeciw upiorom.
 • Taktyka: cierpienie, którego doświadczają potępieńcy, sprawia, że zadawane przez nich rany wywołują ból.
 • Alchemia: pył śmierci i ektoplazma.
 • Opis dodatkowy: Jeśli chcesz pozbyć się upiora, musisz wpierw odnaleźć jego ciało. Szukaj na niepoświęconej przez kapłana ziemi albo w rogu cmentarza, gdzie spoczywają wyrzutkowie. Gdy dokopiesz się do zwłok, odkryjesz, że nie są przegniłe, a na ustach mają krew. Przebij truchło osinowym kołkiem, odetnij głowę i ułóż ją w nogach, a dla pewności podpal potępieńca. Niespokojny duch już nigdy nie powróci. Chyba że coś poszło źle - wówczas już po tobie.

GaleriaEdytuj